Fedora docbook locales - en to he translation catalogue (197 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
he: סיכום

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
he: סיכום

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
he: תודות

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
he: תודות

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
he: ת:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
he: ת:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
he: נספח

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
he: נספח

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
he: מאמר

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
he: מאמר

note: Tag: para
en: Author
he: מחבר:

note: Tag: para
en: Bibliography
he: ביבליוגרפיה

note: Tag: para
en: bibliography
he: ביבליוגרפיה

note: Tag: para
en: Book
he: ספר

note: Tag: para
en: book
he: ספר

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
he: אזהרה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
he: אזהרה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
he: אזהרה

note: Tag: para
en: Chapter
he: פרק

note: Tag: para
en: chapter
he: פרק

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
he: קולופון

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
he: קולופון

note: Tag: para
en: Copyright
he: זכויות יוצרים

note: Tag: para
en: copyright
he: זכויות יוצרים

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
he: הקדשה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
he: הקדשה

note: Tag: para
en: Edition
he: מהדורה

note: Tag: para
en: edition
he: מהדורה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
he: עורך

note: Tag: para
en: Equation
he: משוואה

note: Tag: para
en: equation
he: משוואה

note: Tag: para
en: Example
he: דוגמה

note: Tag: para
en: example
he: דוגמה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
he: איור

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
he: איור

note: Tag: para
en: Glossary
he: מילון מונחים

note: Tag: para
en: glossary
he: מילון מונחים

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
he: ראה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
he: ראה

note: Tag: para
en: See Also
he: ראה גם

note: Tag: para
en: see also
he: ראה גם

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
he: חשוב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
he: חשוב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
he: חשוב

note: Tag: para
en: Index
he: אינדקס

note: Tag: para
en: index
he: אינדקס

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: ISBN
he: מספר ספר סטנדרטי בינלאומי

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
he: מספר ספר סטנדרטי בינלאומי

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
he: הודעה משפטית

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
he: הודעה משפטית

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
he: קהל יעד

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
he: קהל יעד

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
he: רמה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
he: רמה

note: Tag: para
en: Origin
he: מקור

note: Tag: para
en: origin
he: מקור

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
he: שים לב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
he: שים לב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
he: שים לב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
he: חלק

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
he: חלק

note: Tag: para
en: Preface
he: מבוא

note: Tag: para
en: preface
he: מבוא

note: Tag: para
en: Procedure
he: הליך

note: Tag: para
en: procedure
he: הליך

note: Tag: para
en: Production
he: ייצור

note: Tag: para
en: Publication Date
he: תאריך פרסום:

note: Tag: para
en: publication date
he: תאריך פרסום:

note: Tag: para
en: Published
he: הוצא לאור

note: Tag: para
en: published
he: הוצא לאור

note: Tag: para
en: Publisher
he: מפרסם

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
he: ת ו ש

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
he: שאלות ותשובות

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
he: שאלות נפוצות

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
he: ש:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
he: ש:

note: Tag: para
en: Page
he: עמוד

note: Tag: para
en: page
he: עמוד

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
he: מראה מקום

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
he: מראה מקום

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
he: הפניות

note: Tag: para
en: Name
he: שם

note: Tag: para
en: name
he: שם

note: Tag: para
en: Section
he: סעיף

note: Tag: para
en: section
he: סעיף

note: Tag: para
en: Synopsis
he: תמצית

note: Tag: para
en: synopsis
he: תמצית

note: Tag: para
en: Revision History
he: היסטוריית גירסאות

note: Tag: para
en: revision history
he: היסטוריית גירסאות

note: Tag: para
en: Revision
he: גירסה

note: Tag: para
en: revision
he: גירסה

note: Tag: para
en: See also
he: ראה גם

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
he: סידרה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
he: סידרה

note: Tag: para
en: set index
he: אינקדקס סדרות

note: Tag: para
en: Set Index
he: אינדקס סדרות

note: Tag: para
en: Sidebar
he: סרגל צד

note: Tag: para
en: sidebar
he: פס צדדי

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
he: צעד

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
he: צעד

note: Tag: para
en: table
he: טבלה

note: Tag: para
en: Table
he: טבלה

note: Tag: para
en: task
he: משימה

note: Tag: para
en: Task
he: משימה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
he: עצה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
he: עצה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
he: עצה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
he: אזהרה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
he: אזהרה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
he: אזהרה

note: Tag: para
en: and
he: ו

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
he: מאת

note: Tag: para
en: Edited
he: נערך

note: Tag: para
en: edited
he: נערך

note: Tag: para
en: Edited by
he: נערך על ידי

note: Tag: para
en: edited by
he: נערך על ידי

note: Tag: para
en: in
he: ב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
he: הערות

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
he: הערות

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
he: עמודים

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
he: עמודים

note: Tag: para
en: Revised by:
he: הוגה על ידי:

note: Tag: para
en: revised by:
he: הוגה על ידי:

note: Tag: para
en: Table of Contents
he: תוכן העניינים

note: Tag: para
en: table of contents
he: תוכן העניינים

note: Tag: para
en: Unexpected element name
he: שם מרכיב בלתי צפוי

note: Tag: para
en: unsupported
he: לא נתמך

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
he: התייחסות צולבת אל

note: Tag: para
en: Authors
he: מחברים

note: Tag: para
en: Copy Editor
he: עורך העותק

note: Tag: para
en: Graphic Designer
he: מעצב גרפי

note: Tag: para
en: Production Editor
he: עורך המהדורה

note: Tag: para
en: Technical Editor
he: עורך טכני

note: Tag: para
en: Translator
he: מתרגם

note: Tag: para
en: list of equations
he: רשימת משוואות

note: Tag: para
en: List of Equations
he: רשימת משוואות

note: Tag: para
en: List of Examples
he: רשימת דוגמאות

note: Tag: para
en: list of examples
he: רשימת דוגמאות

note: Tag: para
en: List of Figures
he: רשימת איורים

note: Tag: para
en: list of figures
he: רשימת איורים

note: Tag: para
en: List of Procedures
he: רשימת פרוצדורות:

note: Tag: para
en: list of procedures
he: רשימת פרוצדורות

note: Tag: para
en: list of tables
he: רשימת טבלאות

note: Tag: para
en: List of Tables
he: רשימת טבלאות

note: Tag: para
en: List of Unknown
he: רשימה של מרכיבים לא ידועים

note: Tag: para
en: list of unknown
he: רשימה של מרכיבים לא ידועים

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
he: ראשי

note: Tag: para
en: Next
he: הבא

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
he: דלג לסוף

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
he: הקודם

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
he: חזור להתחלה

note: Tag: para
en: Up
he: למעלה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
he: תוכן עניינים

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
he: טיוטה

note: Tag: para
en: above
he: למעלה

note: Tag: para
en: below
he: למטה

note: Tag: para
en: the section called
he: הסעיף שנקרא

note: Tag: para
en: Symbols
he: סמלים

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
he: הגדרה:

note: Tag: para
en: January
he: ינואר

note: Tag: para
en: February
he: פברואר

note: Tag: para
en: March
he: מרץ

note: Tag: para
en: April
he: אפריל

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
he: מאי

note: Tag: para
en: June
he: יוני

note: Tag: para
en: July
he: יולי

note: Tag: para
en: August
he: אוגוסט

note: Tag: para
en: September
he: ספטמבר

note: Tag: para
en: October
he: אוקטובר

note: Tag: para
en: November
he: נובמבר

note: Tag: para
en: December
he: דצמבר

note: Tag: para
en: Monday
he: יום שני

note: Tag: para
en: Tuesday
he: יום שלישי

note: Tag: para
en: Wednesday
he: יום רביעי

note: Tag: para
en: Thursday
he: יום חמישי

note: Tag: para
en: Friday
he: יום שישי

note: Tag: para
en: Saturday
he: יום שבת

note: Tag: para
en: Sunday
he: יום ראשון

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
he: ינו

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
he: פבר

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
he: מרץ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
he: אפר

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
he: מאי

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
he: יוני

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
he: יולי

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
he: אוג

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
he: ספט

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
he: אוקט

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
he: נוב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
he: דצמ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
he: ב

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
he: ג

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
he: ד

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
he: ה

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
he: ו

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
he: ש

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
he: א
