Fedora docbook locales - en to hi translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
hi: सार

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
hi: सार

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
hi: ज्ञापन

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
hi: ज्ञापन

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
hi: उ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
hi: उ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
hi: परिशिष्ट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
hi: परिशिष्ट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
hi: आलेख

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
hi: आलेख

note: Tag: para
en: Author
hi: लेखक

note: Tag: para
en: Bibliography
hi: ग्रंथ-सूची

note: Tag: para
en: bibliography
hi: ग्रंथ-सूची

note: Tag: para
en: Book
hi: पुस्तक

note: Tag: para
en: book
hi: पुस्तक

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
hi: सावधानी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
hi: सावधानी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
hi: सावधानी

note: Tag: para
en: Chapter
hi: अध्याय

note: Tag: para
en: chapter
hi: अध्याय

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
hi: पुस्तक परिचय

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
hi: पुस्तक परिचय

note: Tag: para
en: Copyright
hi: कॉपीराइट

note: Tag: para
en: copyright
hi: कॉपीराइट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
hi: समर्पण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
hi: समर्पण

note: Tag: para
en: Edition
hi: संस्करण

note: Tag: para
en: edition
hi: संस्करण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
hi: संपादक

note: Tag: para
en: Equation
hi: समीकरण

note: Tag: para
en: equation
hi: समीकरण

note: Tag: para
en: Example
hi: उदाहरण

note: Tag: para
en: example
hi: उदाहरण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
hi: चित्र

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
hi: चित्र

note: Tag: para
en: Glossary
hi: शब्दकोश

note: Tag: para
en: glossary
hi: शब्दकोश

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
hi: देखें

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
hi: देखें

note: Tag: para
en: See Also
hi: इसे भी देखें

note: Tag: para
en: see also
hi: इसे भी देखें

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
hi: महत्वपूर्ण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
hi: महत्वपूर्ण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
hi: महत्वपूर्ण

note: Tag: para
en: Index
hi: सूची

note: Tag: para
en: index
hi: सूची

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
hi: वैधानिक सूचना

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
hi: वैधानिक सूचना

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
hi: श्रोता

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
hi: श्रोता

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
hi: स्तर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
hi: स्तर

note: Tag: para
en: Origin
hi: मूल

note: Tag: para
en: origin
hi: मूल

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
hi: नोट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
hi: नोट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
hi: नोट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
hi: हिस्सा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
hi: हिस्सा

note: Tag: para
en: Preface
hi: प्रस्तावना

note: Tag: para
en: preface
hi: प्रस्तावना

note: Tag: para
en: Procedure
hi: प्रक्रिया

note: Tag: para
en: procedure
hi: प्रक्रिया

note: Tag: para
en: Production
hi: उत्पादन

note: Tag: para
en: Publication Date
hi: प्रकाशन तिथि

note: Tag: para
en: publication date
hi: प्रकाशन तिथि

note: Tag: para
en: Published
hi: प्रकाशित

note: Tag: para
en: published
hi: प्रकाशित

note: Tag: para
en: Publisher
hi: प्रकाशक

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
hi: प्र. व उ.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
hi: प्र. व उ.

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
hi: बारंबार पूछे जाने वाले प्रश्न

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
hi: प्र:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
hi: प्र:

note: Tag: para
en: Page
hi: पृष्ठ

note: Tag: para
en: page
hi: पृष्ठ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
hi: संदर्भ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
hi: संदर्भ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
hi: संदर्भ

note: Tag: para
en: Name
hi: नाम

note: Tag: para
en: name
hi: नाम

note: Tag: para
en: Section
hi: खंड

note: Tag: para
en: section
hi: खंड

note: Tag: para
en: Synopsis
hi: सारांश

note: Tag: para
en: synopsis
hi: सारांश

note: Tag: para
en: Revision History
hi: पुनरीक्षण इतिहास

note: Tag: para
en: revision history
hi: पुनरीक्षण इतिहास

note: Tag: para
en: Revision
hi: पुनरीक्षण

note: Tag: para
en: revision
hi: पुनरीक्षण

note: Tag: para
en: See also
hi: इसे भी देखें

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
hi: सेट करें

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
hi: सेट करें

note: Tag: para
en: set index
hi: विषय सूची सेट करें

note: Tag: para
en: Set Index
hi: विषय सूची सेट करें

note: Tag: para
en: Sidebar
hi: बाज़ू पट्टी

note: Tag: para
en: sidebar
hi: बाज़ू पट्टी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
hi: चरण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
hi: चरण

note: Tag: para
en: table
hi: तालिका

note: Tag: para
en: Table
hi: सारणी

note: Tag: para
en: task
hi: कार्य

note: Tag: para
en: Task
hi: कार्य

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
hi: संकेत

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
hi: संकेत

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
hi: संकेत

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
hi: चेतावनी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
hi: चेतावनी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
hi: चेतावनी

note: Tag: para
en: and
hi: और

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
hi: द्वारा

note: Tag: para
en: Edited
hi: संपादित

note: Tag: para
en: edited
hi: संपादित

note: Tag: para
en: Edited by
hi: इनके द्वारा संपादित

note: Tag: para
en: edited by
hi: इनके द्वारा संपादित

note: Tag: para
en: in
hi: अंदर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
hi: नोट्स

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
hi: नोट्स

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
hi: पृष्ठ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
hi: पृष्ठ

note: Tag: para
en: Revised by:
hi: पुनरीक्षणकर्ता:

note: Tag: para
en: revised by:
hi: पुनरीक्षणकर्ता:

note: Tag: para
en: Table of Contents
hi: विषय-सूची

note: Tag: para
en: table of contents
hi: विषय-सूची

note: Tag: para
en: Unexpected element name
hi: अप्रत्याशित तत्व नाम

note: Tag: para
en: unsupported
hi: असमर्थित

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
hi: xrefto

note: Tag: para
en: Authors
hi: लेखक

note: Tag: para
en: Copy Editor
hi: कॉपी संपादक

note: Tag: para
en: Graphic Designer
hi: आलेखी डिजायनर

note: Tag: para
en: Production Editor
hi: उत्पादन संपादक

note: Tag: para
en: Technical Editor
hi: तकनीकी संपादक

note: Tag: para
en: Translator
hi: अनुवादक

note: Tag: para
en: list of equations
hi: समीकरण सूची

note: Tag: para
en: List of Equations
hi: समीकरण सूची

note: Tag: para
en: List of Examples
hi: उदाहरण सूची

note: Tag: para
en: list of examples
hi: उदाहरण सूची

note: Tag: para
en: List of Figures
hi: चित्र सूची

note: Tag: para
en: list of figures
hi: चित्र सूची

note: Tag: para
en: List of Procedures
hi: प्रक्रिया सूची

note: Tag: para
en: list of procedures
hi: प्रक्रिया सूची

note: Tag: para
en: list of tables
hi: सारणी सूची

note: Tag: para
en: List of Tables
hi: सारणी सूची

note: Tag: para
en: List of Unknown
hi: अज्ञात सूची

note: Tag: para
en: list of unknown
hi: अज्ञात सूची

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
hi: घर

note: Tag: para
en: Next
hi: आगे

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
hi: द्रुत अग्रेषण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
hi: पीछे

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
hi: द्रुत पश्चरण

note: Tag: para
en: Up
hi: ऊपर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
hi: विषय सूची

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
hi: मसौदा

note: Tag: para
en: above
hi: ऊपर

note: Tag: para
en: below
hi: नीचे

note: Tag: para
en: the section called
hi: यह खंड कहलाता है

note: Tag: para
en: Symbols
hi: संकेत

note: Tag: para
en: January
hi: जनवरी

note: Tag: para
en: February
hi: फरवरी

note: Tag: para
en: March
hi: मार्च

note: Tag: para
en: April
hi: अप्रैल

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
hi: मई

note: Tag: para
en: June
hi: जून

note: Tag: para
en: July
hi: जुलाई

note: Tag: para
en: August
hi: अगस्त

note: Tag: para
en: September
hi: सितंबर

note: Tag: para
en: October
hi: अक्टूबर

note: Tag: para
en: November
hi: नवंबर

note: Tag: para
en: December
hi: दिसंबर

note: Tag: para
en: Monday
hi: सोमवार

note: Tag: para
en: Tuesday
hi: मंगलवार

note: Tag: para
en: Wednesday
hi: बुधवार

note: Tag: para
en: Thursday
hi: गुरुवार

note: Tag: para
en: Friday
hi: शुक्रवार

note: Tag: para
en: Saturday
hi: शनिवार

note: Tag: para
en: Sunday
hi: रविवार

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
hi: जन

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
hi: फर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
hi: मार्च

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
hi: अप्रै

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
hi: मई &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
hi: जून

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
hi: जुला

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
hi: अग

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
hi: सितं

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
hi: अक्टू

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
hi: नवं

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
hi: दिस

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
hi: सोम

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
hi: मंगल

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
hi: बुध

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
hi: गुरु

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
hi: शुक्र

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
hi: शनि

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
hi: रवि
