Fedora docbook locales - en to hr translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
hr: Sažetak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
hr: Sažetak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
hr: Zahvale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
hr: zahvale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
hr: Odgovor:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
hr: Dodatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
hr: dodatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
hr: Članak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
hr: Članak

note: Tag: para
en: Author
hr: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
hr: Literatura

note: Tag: para
en: bibliography
hr: Literatura

note: Tag: para
en: Book
hr: Knjiga

note: Tag: para
en: book
hr: Knjiga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
hr: OPREZ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
hr: Oprez

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
hr: Oprez

note: Tag: para
en: Chapter
hr: Poglavlje

note: Tag: para
en: chapter
hr: poglavlje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
hr: Impresum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
hr: Impresum

note: Tag: para
en: Copyright
hr: Autorska prava

note: Tag: para
en: copyright
hr: Autorska prava

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
hr: Posveta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
hr: Posveta

note: Tag: para
en: Edition
hr: Izdanje

note: Tag: para
en: edition
hr: Izdanje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
hr: Urednik

note: Tag: para
en: Equation
hr: Jednadžba

note: Tag: para
en: equation
hr: Jednadžba

note: Tag: para
en: Example
hr: Primjer

note: Tag: para
en: example
hr: Primjer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
hr: Slika

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
hr: Slika

note: Tag: para
en: Glossary
hr: Rječnik

note: Tag: para
en: glossary
hr: Rječnik

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
hr: Vidi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
hr: Vidi

note: Tag: para
en: See Also
hr: Vidi i

note: Tag: para
en: see also
hr: Vidi i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
hr: VAŽNO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
hr: Važno

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
hr: Važno

note: Tag: para
en: Index
hr: Kazalo

note: Tag: para
en: index
hr: Kazalo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
hr: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
hr: Pravne odredbe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
hr: Pravne odredbe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
hr: Primatelji

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
hr: Primatelji

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
hr: Razina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
hr: razina

note: Tag: para
en: Origin
hr: Izvor

note: Tag: para
en: origin
hr: Izvor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
hr: BILJEŠKA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
hr: Bilješka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
hr: Bilješka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
hr: Dio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
hr: Dio

note: Tag: para
en: Preface
hr: Predgovor

note: Tag: para
en: preface
hr: Predgovor

note: Tag: para
en: Procedure
hr: Postupak

note: Tag: para
en: procedure
hr: Postupak

note: Tag: para
en: Production
hr: Produkcija

note: Tag: para
en: Publication Date
hr: Datum publikacije

note: Tag: para
en: publication date
hr: datum publikacije

note: Tag: para
en: Published
hr: Objavljeno

note: Tag: para
en: published
hr: Objavljeno

note: Tag: para
en: Publisher
hr: Nakladnik

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
hr: Pitanje i Odgovor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
hr: Pitanje i Odgovor

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
hr: Česti Upiti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
hr: Pitanje:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
hr: p:

note: Tag: para
en: Page
hr: Stranica

note: Tag: para
en: page
hr: stranica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
hr: Referenca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
hr: Referenca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
hr: Reference

note: Tag: para
en: Name
hr: Ime

note: Tag: para
en: name
hr: Ime

note: Tag: para
en: Section
hr: Odjeljak

note: Tag: para
en: section
hr: Odjeljak

note: Tag: para
en: Synopsis
hr: Pregled

note: Tag: para
en: synopsis
hr: Pregled

note: Tag: para
en: Revision History
hr: Povijest preinaka

note: Tag: para
en: revision history
hr: Povijest preinaka

note: Tag: para
en: Revision
hr: Preinaka

note: Tag: para
en: revision
hr: Preinaka

note: Tag: para
en: See also
hr: Vidi i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
hr: Set

note: Tag: para
en: set index
hr: Kazalo seta

note: Tag: para
en: Set Index
hr: Kazalo seta

note: Tag: para
en: Sidebar
hr: Rubni stupac

note: Tag: para
en: sidebar
hr: rubni stupac

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
hr: korak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
hr: Korak

note: Tag: para
en: table
hr: Tablica

note: Tag: para
en: Table
hr: Tablica

note: Tag: para
en: task
hr: zadatak

note: Tag: para
en: Task
hr: zadatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
hr: Savjet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
hr: SAVJET

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
hr: Savjet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
hr: Upozorenje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
hr: Upozorenje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
hr: UPOZORENJE

note: Tag: para
en: and
hr: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
hr: po

note: Tag: para
en: Edited
hr: Uredio/la

note: Tag: para
en: edited
hr: Uredio/la

note: Tag: para
en: Edited by
hr: Uredio/la

note: Tag: para
en: edited by
hr: Uredio/la

note: Tag: para
en: in
hr: u

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
hr: Bilješke

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
hr: Bilješke

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
hr: Str.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
hr: Str.

note: Tag: para
en: Revised by:
hr: Promijenjeno po:

note: Tag: para
en: revised by:
hr: Promijenjeno po:

note: Tag: para
en: Table of Contents
hr: Sadržaj

note: Tag: para
en: table of contents
hr: Sadržaj

note: Tag: para
en: Unexpected element name
hr: Neočekivano ime elementa

note: Tag: para
en: unsupported
hr: nepodržano

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
hr: xref za

note: Tag: para
en: Authors
hr: Autori

note: Tag: para
en: Copy Editor
hr: Urdenik za autorska prava

note: Tag: para
en: Graphic Designer
hr: Grafički dizajner

note: Tag: para
en: Production Editor
hr: Urednik produkcija

note: Tag: para
en: Technical Editor
hr: Tehnički urednik

note: Tag: para
en: Translator
hr: Prevodilac

note: Tag: para
en: list of equations
hr: Popis jednadžbi

note: Tag: para
en: List of Equations
hr: Popis jednadžbi

note: Tag: para
en: List of Examples
hr: Popis primjera

note: Tag: para
en: list of examples
hr: Popis primjera

note: Tag: para
en: List of Figures
hr: Popis slika

note: Tag: para
en: list of figures
hr: Popis slika

note: Tag: para
en: List of Procedures
hr: Popis postupaka

note: Tag: para
en: list of procedures
hr: Popis postupaka

note: Tag: para
en: list of tables
hr: Popis tablica

note: Tag: para
en: List of Tables
hr: Popis tablica

note: Tag: para
en: List of Unknown
hr: Popis nepoznanica

note: Tag: para
en: list of unknown
hr: Popis nepoznanica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
hr: Početak

note: Tag: para
en: Next
hr: Naprijed

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
hr: Skoči unaprijed

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
hr: Natrag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
hr: Skoči unatrag

note: Tag: para
en: Up
hr: Gore

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
hr: Sadržaj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
hr: Nacrt

note: Tag: para
en: above
hr: iznad

note: Tag: para
en: below
hr: ispod

note: Tag: para
en: the section called
hr: sekcija zvana

note: Tag: para
en: Symbols
hr: Oznake

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
hr: Definicija:

note: Tag: para
en: January
hr: Siječanj

note: Tag: para
en: February
hr: Veljača

note: Tag: para
en: March
hr: Ožujak

note: Tag: para
en: April
hr: Travanj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
hr: Svibanj

note: Tag: para
en: June
hr: Lipanj

note: Tag: para
en: July
hr: Srpanj

note: Tag: para
en: August
hr: Kolovoz

note: Tag: para
en: September
hr: Rujan

note: Tag: para
en: October
hr: Listopad

note: Tag: para
en: November
hr: Studeni

note: Tag: para
en: December
hr: Prosinac

note: Tag: para
en: Monday
hr: Ponedjeljak

note: Tag: para
en: Tuesday
hr: Utorak

note: Tag: para
en: Wednesday
hr: Srijeda

note: Tag: para
en: Thursday
hr: Četvrtak

note: Tag: para
en: Friday
hr: Petak

note: Tag: para
en: Saturday
hr: Subota

note: Tag: para
en: Sunday
hr: Nedjelja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
hr: Sij

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
hr: Velj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
hr: Ožu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
hr: Tra

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
hr: Svi &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
hr: Lip

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
hr: Srp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
hr: Kol

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
hr: Ruj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
hr: Lis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
hr: Stu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
hr: Pro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
hr: Pon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
hr: Uto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
hr: Sri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
hr: Čet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
hr: Pet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
hr: Sub

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
hr: Ned
