Fedora docbook locales - en to hu translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
hu: Kivonat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
hu: kivonat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
hu: Köszönetnyilvánítás

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
hu: köszönetnyilvánítás

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
hu: V:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
hu: v:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
hu: Függelék

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
hu: függelék

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
hu: Cikk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
hu: cikk

note: Tag: para
en: Author
hu: Szerz

note: Tag: para
en: Bibliography
hu: Irodalomjegyzék

note: Tag: para
en: bibliography
hu: irodalomjegyzék

note: Tag: para
en: Book
hu: Könyv

note: Tag: para
en: book
hu: könyv

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
hu: FIGYELEM

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
hu: Figyelem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
hu: figyelem

note: Tag: para
en: Chapter
hu: Fejezet

note: Tag: para
en: chapter
hu: fejezet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
hu: Végszó

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
hu: végszó

note: Tag: para
en: Copyright
hu: Szerzői jog

note: Tag: para
en: copyright
hu: szerzői jog

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
hu: Ajánlás

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
hu: ajánlás

note: Tag: para
en: Edition
hu: Kiadás

note: Tag: para
en: edition
hu: kiadás

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
hu: Szerkesztő

note: Tag: para
en: Equation
hu: Egyenlet

note: Tag: para
en: equation
hu: egyenlet

note: Tag: para
en: Example
hu: Példa

note: Tag: para
en: example
hu: példa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
hu: Ábra

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
hu: ábra

note: Tag: para
en: Glossary
hu: Szójegyzék

note: Tag: para
en: glossary
hu: szójegyzék

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
hu: Lásd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
hu: lásd

note: Tag: para
en: See Also
hu: Lásd még

note: Tag: para
en: see also
hu: lásd még

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
hu: FONTOS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
hu: Fontos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
hu: fontos

note: Tag: para
en: Index
hu: Tárgymutató

note: Tag: para
en: index
hu: tárgymutató

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
hu: Jogi közlemény

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
hu: jogi közlemény

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
hu: Célközönség

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
hu: célközönség

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
hu: Szint

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
hu: szint

note: Tag: para
en: Origin
hu: Eredet

note: Tag: para
en: origin
hu: eredet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
hu: MEGJEGYZÉS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
hu: Megjegyzés

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
hu: megjegyzés

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
hu: Rész

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
hu: rész

note: Tag: para
en: Preface
hu: Előszó

note: Tag: para
en: preface
hu: előszó

note: Tag: para
en: Procedure
hu: Eljárás

note: Tag: para
en: procedure
hu: eljárás

note: Tag: para
en: Production
hu: Mű

note: Tag: para
en: Publication Date
hu: Kiadás napja

note: Tag: para
en: publication date
hu: kiadás napja

note: Tag: para
en: Published
hu: Megjelent

note: Tag: para
en: published
hu: megjelent

note: Tag: para
en: Publisher
hu: Kiadó

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
hu: K és V

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
hu: k és v

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
hu: Gyakran feltett kérdések

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
hu: k:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
hu: k:

note: Tag: para
en: Page
hu: Oldal

note: Tag: para
en: page
hu: oldal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
hu: Hivatkozás

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
hu: hivatkozás

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
hu: Hivatkozások

note: Tag: para
en: Name
hu: Név

note: Tag: para
en: name
hu: név

note: Tag: para
en: Section
hu: Szakasz

note: Tag: para
en: section
hu: szakasz

note: Tag: para
en: Synopsis
hu: Áttekintés

note: Tag: para
en: synopsis
hu: áttekintés

note: Tag: para
en: Revision History
hu: Változat történelem

note: Tag: para
en: revision history
hu: változat történelem

note: Tag: para
en: Revision
hu: Változat

note: Tag: para
en: revision
hu: változat

note: Tag: para
en: See also
hu: Lásd még

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
hu: csoport

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
hu: Csoport

note: Tag: para
en: set index
hu: csoportmutató

note: Tag: para
en: Set Index
hu: Csoportmutató

note: Tag: para
en: Sidebar
hu: Széljegyzet

note: Tag: para
en: sidebar
hu: széljegyzet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
hu: lépés

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
hu: Lépés

note: Tag: para
en: table
hu: táblázat

note: Tag: para
en: Table
hu: Táblázat

note: Tag: para
en: task
hu: feladat

note: Tag: para
en: Task
hu: Feladat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
hu: tipp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
hu: TIPP

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
hu: Tipp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
hu: Figyelem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
hu: figyelem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
hu: FIGYELEM

note: Tag: para
en: and
hu: és

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
hu: írta

note: Tag: para
en: Edited
hu: Szerk.

note: Tag: para
en: edited
hu: szerk.

note: Tag: para
en: Edited by
hu: Szerkesztette

note: Tag: para
en: edited by
hu: szerkesztette

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
hu: megjegyzések

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
hu: Megjegyzések

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
hu: Old.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
hu: old.

note: Tag: para
en: Revised by:
hu: Felülvizsgálta

note: Tag: para
en: revised by:
hu: felülvizsgálta

note: Tag: para
en: Table of Contents
hu: Tartalom

note: Tag: para
en: table of contents
hu: tartalom

note: Tag: para
en: Unexpected element name
hu: nem várt elemnév

note: Tag: para
en: unsupported
hu: nem támogatott

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
hu: kereszthiv

note: Tag: para
en: Authors
hu: Szerzők

note: Tag: para
en: Copy Editor
hu: Kiadás szerkesztő

note: Tag: para
en: Graphic Designer
hu: Grafikus tervező

note: Tag: para
en: Production Editor
hu: Főszerkesztő

note: Tag: para
en: Technical Editor
hu: Szakszerkesztő

note: Tag: para
en: Translator
hu: Fordító

note: Tag: para
en: list of equations
hu: az egyenletek listája

note: Tag: para
en: List of Equations
hu: Az egyenletek listája

note: Tag: para
en: List of Examples
hu: A példák listája

note: Tag: para
en: list of examples
hu: a példák listája

note: Tag: para
en: List of Figures
hu: Az ábrák listája

note: Tag: para
en: list of figures
hu: az ábrák listája

note: Tag: para
en: List of Procedures
hu: Eljárások listája

note: Tag: para
en: list of procedures
hu: eljárások listája

note: Tag: para
en: list of tables
hu: a táblázatok listája

note: Tag: para
en: List of Tables
hu: A táblázatok listája

note: Tag: para
en: List of Unknown
hu: Az egyéb elemek listája

note: Tag: para
en: list of unknown
hu: az egyéb elemek listája

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
hu: Főoldal

note: Tag: para
en: Next
hu: Előre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
hu: Gyors előre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
hu: Vissza

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
hu: Gyors vissza

note: Tag: para
en: Up
hu: Fel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
hu: Tartalom

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
hu: Piszkozat

note: Tag: para
en: above
hu: fent

note: Tag: para
en: below
hu: alább

note: Tag: para
en: the section called
hu: a szakasz:

note: Tag: para
en: Symbols
hu: Jelzések

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
hu: Definició:

note: Tag: para
en: January
hu: január

note: Tag: para
en: February
hu: február

note: Tag: para
en: March
hu: március

note: Tag: para
en: April
hu: április

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
hu: május

note: Tag: para
en: June
hu: június

note: Tag: para
en: July
hu: július

note: Tag: para
en: August
hu: augusztus

note: Tag: para
en: September
hu: szeptember

note: Tag: para
en: October
hu: október

note: Tag: para
en: November
hu: november

note: Tag: para
en: December
hu: december

note: Tag: para
en: Monday
hu: hétfő

note: Tag: para
en: Tuesday
hu: kedd

note: Tag: para
en: Wednesday
hu: szerda

note: Tag: para
en: Thursday
hu: csütörtök

note: Tag: para
en: Friday
hu: péntek

note: Tag: para
en: Saturday
hu: szombat

note: Tag: para
en: Sunday
hu: vasárnap

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
hu: jan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
hu: feb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
hu: már

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
hu: ápr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
hu: máj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
hu: jún

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
hu: júl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
hu: aug

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
hu: szep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
hu: okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
hu: nov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
hu: dec

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
hu: hfő

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
hu: ked

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
hu: sze

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
hu: csü

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
hu: pén

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
hu: szo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
hu: vas
