Fedora docbook locales - en to id translation catalogue (178 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
id: Abstrak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
id: abstrak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
id: Penghargaan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
id: penghargaan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
id: Jawab:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
id: jawab:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
id: Lampiran

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
id: lampiran

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
id: Artikel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
id: artikel

note: Tag: para
en: Author
id: Penulis

note: Tag: para
en: Bibliography
id: Bibliografi

note: Tag: para
en: bibliography
id: Bibliografi

note: Tag: para
en: Book
id: Buku

note: Tag: para
en: book
id: Buku

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
id: PERHATIAN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
id: Perhatian

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
id: perhatian

note: Tag: para
en: Chapter
id: Bab

note: Tag: para
en: chapter
id: bab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
id: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
id: kolofon

note: Tag: para
en: Copyright
id: Hak Cipta

note: Tag: para
en: copyright
id: hak cipta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
id: Dedikasi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
id: dedikasi

note: Tag: para
en: Edition
id: Edisi

note: Tag: para
en: edition
id: edisi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
id: Penyunting

note: Tag: para
en: Equation
id: Persamaan

note: Tag: para
en: equation
id: persamaan

note: Tag: para
en: Example
id: Contoh

note: Tag: para
en: example
id: contoh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
id: Gambar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
id: gambar

note: Tag: para
en: Glossary
id: Daftar Istilah

note: Tag: para
en: glossary
id: daftar istilah

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
id: Lihat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
id: lihat

note: Tag: para
en: See Also
id: Lihat Juga

note: Tag: para
en: see also
id: lihat Juga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
id: PENTING

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
id: Penting

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
id: penting

note: Tag: para
en: Index
id: Indeks

note: Tag: para
en: index
id: indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
id: Aspek Hukum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
id: aspek hukum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
id: Pemirsa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
id: pemirsa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
id: Tingkatan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
id: tingkatan

note: Tag: para
en: Origin
id: Asal

note: Tag: para
en: origin
id: asal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
id: CATATAN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
id: Catatan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
id: catatan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
id: Bagian

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
id: bagian

note: Tag: para
en: Preface
id: Kata Pengantar

note: Tag: para
en: preface
id: kata pengantar

note: Tag: para
en: Procedure
id: Prosedur

note: Tag: para
en: procedure
id: prosedur

note: Tag: para
en: Production
id: Produksi

note: Tag: para
en: Publication Date
id: Tanggal Publikasi

note: Tag: para
en: publication date
id: tanggal publikasi

note: Tag: para
en: Published
id: Diterbitkan

note: Tag: para
en: published
id: diterbitkan

note: Tag: para
en: Publisher
id: Penerbit

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
id: Tanya dan Jawab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
id: tanya dan jawab

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
id: Pertanyaan yang Sering Diajukan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
id: Tanya:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
id: tanya:

note: Tag: para
en: Page
id: Halaman

note: Tag: para
en: page
id: halaman

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
id: Rujukan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
id: rujukan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
id: Rujukan-rujukan

note: Tag: para
en: Name
id: Nama

note: Tag: para
en: name
id: nama

note: Tag: para
en: Section
id: Bagian

note: Tag: para
en: section
id: bagian

note: Tag: para
en: Synopsis
id: Sinopsis

note: Tag: para
en: synopsis
id: sinopsis

note: Tag: para
en: Revision History
id: Riwayat Revisi

note: Tag: para
en: revision history
id: riwayat revisi

note: Tag: para
en: Revision
id: Revisi

note: Tag: para
en: revision
id: revisi

note: Tag: para
en: See also
id: Lihat juga

note: Tag: para
en: set index
id: indeks set

note: Tag: para
en: Set Index
id: Indeks Set

note: Tag: para
en: Sidebar
id: Panel Sisi

note: Tag: para
en: sidebar
id: panel sisi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
id: tahap

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
id: Tahap

note: Tag: para
en: table
id: Tabel

note: Tag: para
en: Table
id: Tabel

note: Tag: para
en: task
id: tugas

note: Tag: para
en: Task
id: Tugas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
id: Awas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
id: Awas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
id: AWAS

note: Tag: para
en: and
id: dan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
id: oleh

note: Tag: para
en: Edited
id: Disunting

note: Tag: para
en: edited
id: disunting

note: Tag: para
en: Edited by
id: Disunting oleh

note: Tag: para
en: edited by
id: disunting oleh

note: Tag: para
en: in
id: di

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
id: Catatan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
id: Catatan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
id: Hal.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
id: Hal.

note: Tag: para
en: Revised by:
id: Direvisi oleh:

note: Tag: para
en: revised by:
id: direvisi oleh:

note: Tag: para
en: Table of Contents
id: Daftar Isi

note: Tag: para
en: table of contents
id: daftar isi

note: Tag: para
en: Unexpected element name
id: Nama elemen tak terduga

note: Tag: para
en: unsupported
id: tidak didukung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
id: xref ke

note: Tag: para
en: Authors
id: Penulis

note: Tag: para
en: Copy Editor
id: Pemeriksa Naskah

note: Tag: para
en: Graphic Designer
id: Perancang Grafis

note: Tag: para
en: Production Editor
id: Penyunting Produksi

note: Tag: para
en: Technical Editor
id: Penyunting Teknis

note: Tag: para
en: Translator
id: Penerjemah

note: Tag: para
en: list of equations
id: daftar persamaan

note: Tag: para
en: List of Equations
id: Daftar Persamaan

note: Tag: para
en: List of Examples
id: Daftar Contoh

note: Tag: para
en: list of examples
id: daftar contoh

note: Tag: para
en: List of Figures
id: Daftar Gambar

note: Tag: para
en: list of figures
id: daftar gambar

note: Tag: para
en: List of Procedures
id: Daftar Prosedur

note: Tag: para
en: list of procedures
id: daftar prosedur

note: Tag: para
en: list of tables
id: daftar tabel

note: Tag: para
en: List of Tables
id: Daftar Tabel

note: Tag: para
en: List of Unknown
id: Daftar Tidak Dikenal

note: Tag: para
en: list of unknown
id: daftar tidak dikenal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
id: Depan

note: Tag: para
en: Next
id: Lanjut

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
id: Lompat ke Depan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
id: Sebelumnya

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
id: Lompat ke Belakang

note: Tag: para
en: Up
id: Induk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
id: Daftar Isi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
id: Draf

note: Tag: para
en: above
id: di atas

note: Tag: para
en: below
id: di bawah

note: Tag: para
en: the section called
id: bagian bernama

note: Tag: para
en: Symbols
id: Simbol

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
id: Definisi:

note: Tag: para
en: January
id: Januari

note: Tag: para
en: February
id: Februari

note: Tag: para
en: March
id: Maret

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
id: Mei

note: Tag: para
en: June
id: Juni

note: Tag: para
en: July
id: Juli

note: Tag: para
en: August
id: Agustus

note: Tag: para
en: October
id: Oktober

note: Tag: para
en: December
id: Desember

note: Tag: para
en: Monday
id: Senin

note: Tag: para
en: Tuesday
id: Selasa

note: Tag: para
en: Wednesday
id: Rabu

note: Tag: para
en: Thursday
id: Kamis

note: Tag: para
en: Friday
id: Jumat

note: Tag: para
en: Saturday
id: Sabtu

note: Tag: para
en: Sunday
id: Minggu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
id: Mei

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
id: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
id: Des

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
id: Sen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
id: Sel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
id: Rab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
id: Kam

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
id: Jum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
id: Sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
id: Min
