Fedora docbook locales - en to is translation catalogue (172 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
is: Ágrip

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
is: ágrip

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
is: Þakkarorð

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
is: þakkarorð

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
is: Svar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
is: Viðauki

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
is: viðauki

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
is: Grein

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
is: grein

note: Tag: para
en: Author
is: Höfundur

note: Tag: para
en: Bibliography
is: Heimildaskrá

note: Tag: para
en: bibliography
is: heimildaskrá

note: Tag: para
en: Book
is: Bók

note: Tag: para
en: book
is: bók

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
is: ATH

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
is: Athugið

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
is: athugið

note: Tag: para
en: Chapter
is: Kafli

note: Tag: para
en: chapter
is: kafli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
is: Útgáfuupplýsingar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
is: Útgáfuupplýsingar

note: Tag: para
en: Copyright
is: Höfundaréttur

note: Tag: para
en: copyright
is: höfundaréttur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
is: Tileinkun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
is: tileinkun

note: Tag: para
en: Edition
is: Útgáfa

note: Tag: para
en: edition
is: útgáfa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
is: Ritstjórn

note: Tag: para
en: Equation
is: Formúla

note: Tag: para
en: equation
is: formúla

note: Tag: para
en: Example
is: Dæmi

note: Tag: para
en: example
is: dæmi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
is: Skýringamynd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
is: skýringamynd

note: Tag: para
en: Glossary
is: Orðalisti

note: Tag: para
en: glossary
is: orðalisti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
is: Sjá

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
is: sjá

note: Tag: para
en: See Also
is: Sjá einnig

note: Tag: para
en: see also
is: sjá einnig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
is: MIKILVÆGT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
is: Mikilvægt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
is: mikilvægt

note: Tag: para
en: Index
is: Atriðaskrá

note: Tag: para
en: index
is: atriðaskrá

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
is: Lagalegur fyrirvari

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
is: lagalegur fyrirvari

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
is: Markhópur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
is: markhópur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
is: Stig

note: Tag: para
en: Origin
is: Uppruni

note: Tag: para
en: origin
is: uppruni

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
is: ATHUGASEMD

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
is: Athugasemd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
is: athugasemd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
is: Hluti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
is: hluti

note: Tag: para
en: Preface
is: Formáli

note: Tag: para
en: preface
is: formáli

note: Tag: para
en: Procedure
is: Vinnuferli

note: Tag: para
en: procedure
is: vinnuferli

note: Tag: para
en: Production
is: Framleiðsla

note: Tag: para
en: Publication Date
is: Birtingardagur

note: Tag: para
en: publication date
is: birtingardagur

note: Tag: para
en: Published
is: Útgefið

note: Tag: para
en: published
is: útgefið

note: Tag: para
en: Publisher
is: Útgefandi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
is: Spurning og svör

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
is: Algengar Spurningar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
is: spurning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
is: Heimild

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
is: heimild

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
is: Heimildir

note: Tag: para
en: Name
is: Heiti

note: Tag: para
en: name
is: heiti

note: Tag: para
en: Section
is: grein

note: Tag: para
en: Synopsis
is: Samantekt

note: Tag: para
en: synopsis
is: samantekt

note: Tag: para
en: Revision History
is: Yfirferðarferill

note: Tag: para
en: revision history
is: yfirferðarferill

note: Tag: para
en: Revision
is: Yfirfarið

note: Tag: para
en: revision
is: yfirfarið

note: Tag: para
en: See also
is: Sjá einnig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
is: setja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
is: Setja

note: Tag: para
en: set index
is: stilla yfirlit

note: Tag: para
en: Set Index
is: Stilla yfirlit

note: Tag: para
en: Sidebar
is: Hliðarslá

note: Tag: para
en: sidebar
is: hliðarslá

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
is: skref

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
is: Skref

note: Tag: para
en: table
is: tafla

note: Tag: para
en: Table
is: Tafla

note: Tag: para
en: task
is: Verk

note: Tag: para
en: Task
is: verk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
is: ábending

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
is: ÁBENDING

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
is: Ábending

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
is: Aðvörun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
is: aðvörun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
is: AĐVÖRUN

note: Tag: para
en: and
is: og

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
is: af

note: Tag: para
en: Edited
is: Ritstýrt

note: Tag: para
en: edited
is: ritstýrt

note: Tag: para
en: Edited by
is: Ritstýrt af

note: Tag: para
en: edited by
is: ritstýrt af

note: Tag: para
en: in
is: í

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
is: athugasemdir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
is: Athugasemdir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
is: Bls.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
is: bls.

note: Tag: para
en: Revised by:
is: Yfirfarið af:

note: Tag: para
en: revised by:
is: yfirfarið af:

note: Tag: para
en: Table of Contents
is: Efnisyfirlit

note: Tag: para
en: table of contents
is: efnisyfirlit

note: Tag: para
en: Unexpected element name
is: óvænt heiti á einingu

note: Tag: para
en: unsupported
is: óstutt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
is: xref í

note: Tag: para
en: Authors
is: Höfundar

note: Tag: para
en: Translator
is: þýðandi

note: Tag: para
en: list of equations
is: yfirlit yfir formúlur

note: Tag: para
en: List of Equations
is: Yfirlit yfir formúlur

note: Tag: para
en: List of Examples
is: Yfirlit yfir dæmi

note: Tag: para
en: list of examples
is: yfirlit yfir dæmi

note: Tag: para
en: List of Figures
is: Yfirlit yfir myndir

note: Tag: para
en: list of figures
is: yfirlit yfir myndir

note: Tag: para
en: List of Procedures
is: Yfirlit yfir verklag

note: Tag: para
en: list of procedures
is: yfirlit yfir verklag

note: Tag: para
en: list of tables
is: yfirlit yfir töflur

note: Tag: para
en: List of Tables
is: Yfirlit yfir töflur

note: Tag: para
en: List of Unknown
is: Yfirlit yfir óskilgreint

note: Tag: para
en: list of unknown
is: yfirlit yfir óskilgreint

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
is: Heim

note: Tag: para
en: Next
is: Næsta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
is: Fyrra

note: Tag: para
en: Up
is: Upp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
is: Efnisyfirlit

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
is: Uppkast

note: Tag: para
en: above
is: ofan

note: Tag: para
en: below
is: neðar

note: Tag: para
en: Symbols
is: tákn

note: Tag: para
en: January
is: Janúar

note: Tag: para
en: February
is: Febrúar

note: Tag: para
en: March
is: Mars

note: Tag: para
en: April
is: Apríl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
is: Maí

note: Tag: para
en: June
is: Júní

note: Tag: para
en: July
is: Júlí

note: Tag: para
en: August
is: Ágúst

note: Tag: para
en: October
is: Október

note: Tag: para
en: November
is: Nóvember

note: Tag: para
en: December
is: Desember

note: Tag: para
en: Monday
is: Mánudagur

note: Tag: para
en: Tuesday
is: Þriðjudagur

note: Tag: para
en: Wednesday
is: Miðvikudagur

note: Tag: para
en: Thursday
is: Fimmtudagur

note: Tag: para
en: Friday
is: Föstudagur

note: Tag: para
en: Saturday
is: Laugardagur

note: Tag: para
en: Sunday
is: Sunnudagur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
is: Jún

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
is: Júl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
is: Ágú

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
is: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
is: Nóv

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
is: Des

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
is: Mán

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
is: Þri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
is: Mið

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
is: Fim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
is: Fös

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
is: Lau
