Fedora docbook locales - en to it translation catalogue (181 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
it: Sommario

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
it: Sommario

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
it: Risposta:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
it: Appendice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
it: Appendice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
it: Articolo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
it: Articolo

note: Tag: para
en: Author
it: Autore

note: Tag: para
en: Bibliography
it: Bibliografia

note: Tag: para
en: bibliography
it: Bibliografia

note: Tag: para
en: Book
it: Libro

note: Tag: para
en: book
it: Libro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
it: ATTENZIONE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
it: Attenzione

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
it: Attenzione

note: Tag: para
en: Chapter
it: Capitolo

note: Tag: para
en: chapter
it: Capitolo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
it: Colofone

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
it: Colofone

note: Tag: para
en: Copyright
it: Diritto d'autore

note: Tag: para
en: copyright
it: Diritto d'autore

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
it: Dedica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
it: Dedica

note: Tag: para
en: Edition
it: Edizione

note: Tag: para
en: edition
it: Edizione

note: Tag: para
en: Equation
it: Equazione

note: Tag: para
en: equation
it: Equazione

note: Tag: para
en: Example
it: Esempio

note: Tag: para
en: example
it: Esempio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
it: Figura

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
it: Figura

note: Tag: para
en: Glossary
it: Glossario

note: Tag: para
en: glossary
it: Glossario

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
it: Vedi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
it: Vedi

note: Tag: para
en: See Also
it: Vedi anche

note: Tag: para
en: see also
it: Vedi anche

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
it: IMPORTANTE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
it: Importante

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
it: Importante

note: Tag: para
en: Index
it: Indice analitico

note: Tag: para
en: index
it: Indice analitico

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
it: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
it: Nota Legale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
it: Nota Legale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
it: Pubblico

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
it: Pubblico

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
it: Livello

note: Tag: para
en: Origin
it: Origine

note: Tag: para
en: origin
it: Origine

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
it: NOTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
it: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
it: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
it: Parte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
it: Parte

note: Tag: para
en: Preface
it: Prefazione

note: Tag: para
en: preface
it: Prefazione

note: Tag: para
en: Procedure
it: Procedura

note: Tag: para
en: procedure
it: Procedura

note: Tag: para
en: Production
it: Produzione

note: Tag: para
en: Publication Date
it: Data di pubblicazione

note: Tag: para
en: publication date
it: Data di pubblicazione

note: Tag: para
en: Published
it: Pubblicato

note: Tag: para
en: published
it: Pubblicato

note: Tag: para
en: Publisher
it: Editore

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
it: Domande e risposte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
it: Domanda:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
it: Riferimento

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
it: Riferimento

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
it: Riferimenti

note: Tag: para
en: Name
it: Nome

note: Tag: para
en: name
it: Nome

note: Tag: para
en: Section
it: Sezione

note: Tag: para
en: Synopsis
it: Sinossi

note: Tag: para
en: synopsis
it: Sinossi

note: Tag: para
en: Revision History
it: Diario delle Revisioni

note: Tag: para
en: revision history
it: Diario delle Revisioni

note: Tag: para
en: Revision
it: Revisione

note: Tag: para
en: revision
it: Revisione

note: Tag: para
en: See also
it: Vedi anche

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
it: Raccolta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
it: Raccolta

note: Tag: para
en: set index
it: Indice della raccolta

note: Tag: para
en: Set Index
it: Indice della raccolta

note: Tag: para
en: sidebar
it: nota a margine

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
it: passo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
it: Passo

note: Tag: para
en: table
it: Tabella

note: Tag: para
en: Table
it: Tabella

note: Tag: para
en: task
it: Attività

note: Tag: para
en: Task
it: Attività

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
it: Suggerimento

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
it: SUGGERIMENTO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
it: Suggerimento

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
it: Avvertimento

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
it: avvertimento

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
it: AVVERTIMENTO

note: Tag: para
en: and
it: e

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
it: di

note: Tag: para
en: Edited
it: A cura

note: Tag: para
en: edited
it: A cura

note: Tag: para
en: Edited by
it: A cura di

note: Tag: para
en: edited by
it: A cura di

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
it: Note

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
it: Note

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
it: pp.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
it: pp.

note: Tag: para
en: Revised by:
it: Revisionato da:

note: Tag: para
en: revised by:
it: Revisionato da:

note: Tag: para
en: Table of Contents
it: Indice

note: Tag: para
en: table of contents
it: Indice

note: Tag: para
en: Unexpected element name
it: Nome di elemento inatteso

note: Tag: para
en: unsupported
it: non supportato

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
it: riferimento a

note: Tag: para
en: Authors
it: Autori

note: Tag: para
en: Copy Editor
it: Correttore di bozze

note: Tag: para
en: Graphic Designer
it: Progettista grafico

note: Tag: para
en: Production Editor
it: Montatore

note: Tag: para
en: Technical Editor
it: Revisore tecnico

note: Tag: para
en: Translator
it: Traduttore

note: Tag: para
en: list of equations
it: Lista delle equazioni

note: Tag: para
en: List of Equations
it: Lista delle equazioni

note: Tag: para
en: List of Examples
it: Lista degli esempi

note: Tag: para
en: list of examples
it: Lista degli esempi

note: Tag: para
en: List of Figures
it: Lista delle figure

note: Tag: para
en: list of figures
it: Lista delle figure

note: Tag: para
en: List of Procedures
it: Lista delle procedure

note: Tag: para
en: list of procedures
it: Lista delle procedure

note: Tag: para
en: list of tables
it: Lista delle tabelle

note: Tag: para
en: List of Tables
it: Lista delle tabelle

note: Tag: para
en: List of Unknown
it: Lista degli sconosciuti

note: Tag: para
en: list of unknown
it: Lista degli sconosciuti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
it: Partenza

note: Tag: para
en: Next
it: Avanti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
it: Salta Avanti

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
it: Indietro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
it: Salta Indietro

note: Tag: para
en: Up
it: Risali

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
it: Sommario

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
it: Bozza

note: Tag: para
en: above
it: sopra

note: Tag: para
en: below
it: sotto

note: Tag: para
en: the section called
it: la sezione chiamata

note: Tag: para
en: Symbols
it: Simboli

note: Tag: para
en: January
it: gennaio

note: Tag: para
en: February
it: febbraio

note: Tag: para
en: March
it: marzo

note: Tag: para
en: April
it: aprile

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
it: maggio

note: Tag: para
en: June
it: giugno

note: Tag: para
en: July
it: luglio

note: Tag: para
en: August
it: agosto

note: Tag: para
en: September
it: settembre

note: Tag: para
en: October
it: ottobre

note: Tag: para
en: November
it: novembre

note: Tag: para
en: December
it: dicembre

note: Tag: para
en: Monday
it: lunedì

note: Tag: para
en: Tuesday
it: martedì

note: Tag: para
en: Wednesday
it: mercoledì

note: Tag: para
en: Thursday
it: giovedì

note: Tag: para
en: Friday
it: venerdì

note: Tag: para
en: Saturday
it: sabato

note: Tag: para
en: Sunday
it: domenica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
it: gen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
it: feb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
it: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
it: apr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
it: giu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
it: lug

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
it: ago

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
it: set

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
it: ott

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
it: nov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
it: dic

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
it: lun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
it: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
it: mer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
it: gio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
it: ven

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
it: sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
it: dom
