Fedora docbook locales - en to ja translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ja: 要約

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ja: 要約

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
ja: 謝辞

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
ja: 謝辞

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ja: 答え：

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
ja: 答え:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ja: 付録

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ja: 付録

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ja: 項目

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ja: 項目

note: Tag: para
en: Author
ja: 著者

note: Tag: para
en: Bibliography
ja: 参考文献

note: Tag: para
en: bibliography
ja: 参考文献

note: Tag: para
en: Book
ja: ガイド

note: Tag: para
en: book
ja: ガイド

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ja: 注意

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ja: 注意

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ja: 注意

note: Tag: para
en: Chapter
ja: 章

note: Tag: para
en: chapter
ja: 章

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ja: あとがき

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ja: あとがき

note: Tag: para
en: Copyright
ja: 著作権

note: Tag: para
en: copyright
ja: 著作権

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ja: 献辞

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ja: 献辞

note: Tag: para
en: Edition
ja: エディション

note: Tag: para
en: edition
ja: エディション

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
ja: 編集者

note: Tag: para
en: Equation
ja: 式

note: Tag: para
en: equation
ja: 式

note: Tag: para
en: Example
ja: 例

note: Tag: para
en: example
ja: 例

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ja: 図

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ja: 図

note: Tag: para
en: Glossary
ja: 用語集

note: Tag: para
en: glossary
ja: 用語集

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ja: 参照

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ja: 参照

note: Tag: para
en: See Also
ja: 別参照

note: Tag: para
en: see also
ja: 別参照

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ja: 重要

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ja: 重要

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ja: 重要

note: Tag: para
en: Index
ja: 索引

note: Tag: para
en: index
ja: 索引

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
ja: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ja: 対象者

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ja: 対象者

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ja: レベル

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ja: レベル

note: Tag: para
en: Origin
ja: 出所

note: Tag: para
en: origin
ja: 出所

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ja: 注記

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ja: 注記

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ja: 注記

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ja: パート

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ja: パート

note: Tag: para
en: Preface
ja: 序文

note: Tag: para
en: preface
ja: 序文

note: Tag: para
en: Procedure
ja: 手順

note: Tag: para
en: procedure
ja: 手順

note: Tag: para
en: Production
ja: プロダクション

note: Tag: para
en: Publication Date
ja: 発行日

note: Tag: para
en: publication date
ja: 発行日

note: Tag: para
en: Published
ja: 発行

note: Tag: para
en: published
ja: 発行

note: Tag: para
en: Publisher
ja: 発行元

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ja: 質問と答え

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
ja: 質問と答え

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
ja: よくある質問

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ja: 問：

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
ja: 問:

note: Tag: para
en: Page
ja: ページ

note: Tag: para
en: page
ja: ページ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ja: 参照

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ja: 参照

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
ja: 参照

note: Tag: para
en: Name
ja: 名前

note: Tag: para
en: name
ja: 名前

note: Tag: para
en: Section
ja: 項

note: Tag: para
en: section
ja: 項

note: Tag: para
en: Synopsis
ja: 要綱

note: Tag: para
en: synopsis
ja: 要綱

note: Tag: para
en: Revision History
ja: 改訂履歴

note: Tag: para
en: revision history
ja: 改訂履歴

note: Tag: para
en: Revision
ja: 改訂

note: Tag: para
en: revision
ja: 改訂

note: Tag: para
en: See also
ja: 別参照

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ja: セット

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ja: セット

note: Tag: para
en: set index
ja: セット索引

note: Tag: para
en: Set Index
ja: セット索引

note: Tag: para
en: Sidebar
ja: サイドバー

note: Tag: para
en: sidebar
ja: サイドバー

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ja: ステップ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ja: ステップ

note: Tag: para
en: table
ja: 表

note: Tag: para
en: Table
ja: 表

note: Tag: para
en: task
ja: タスク

note: Tag: para
en: Task
ja: タスク

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ja: ヒント

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ja: ヒント

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ja: ヒント

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ja: 警告

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ja: 警告

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ja: 警告

note: Tag: para
en: and
ja: および

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ja: による

note: Tag: para
en: Edited
ja: 編集者

note: Tag: para
en: edited
ja: 編集者

note: Tag: para
en: Edited by
ja: 編集者

note: Tag: para
en: edited by
ja: 編集者

note: Tag: para
en: in
ja: 内の

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ja: 注記

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ja: 注記

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ja: ページ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ja: ページ

note: Tag: para
en: Revised by:
ja: 校正者：

note: Tag: para
en: revised by:
ja: 校正者：

note: Tag: para
en: Table of Contents
ja: 目次

note: Tag: para
en: table of contents
ja: 目次

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ja: 予期しない要素名です

note: Tag: para
en: unsupported
ja: サポートされません

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ja: xref

note: Tag: para
en: Authors
ja: 著者

note: Tag: para
en: Copy Editor
ja: コピーエディター

note: Tag: para
en: Graphic Designer
ja: グラフィックデザイナー

note: Tag: para
en: Production Editor
ja: プロダクションエディター

note: Tag: para
en: Technical Editor
ja: テクニカルエディター

note: Tag: para
en: Translator
ja: 翻訳者

note: Tag: para
en: list of equations
ja: 式の一覧

note: Tag: para
en: List of Equations
ja: 式の一覧

note: Tag: para
en: List of Examples
ja: 例の一覧

note: Tag: para
en: list of examples
ja: 例の一覧

note: Tag: para
en: List of Figures
ja: 図の一覧

note: Tag: para
en: list of figures
ja: 図の一覧

note: Tag: para
en: List of Procedures
ja: 手順の一覧

note: Tag: para
en: list of procedures
ja: 手順の一覧

note: Tag: para
en: list of tables
ja: 表の一覧

note: Tag: para
en: List of Tables
ja: 表の一覧

note: Tag: para
en: List of Unknown
ja: 不明の一覧

note: Tag: para
en: list of unknown
ja: 不明の一覧

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ja: ホーム

note: Tag: para
en: Next
ja: 次へ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ja: 早送り

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ja: 戻る

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ja: 巻戻し

note: Tag: para
en: Up
ja: 上に戻る

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
ja: 目次

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ja: ドラフト

note: Tag: para
en: above
ja: 上

note: Tag: para
en: below
ja: 下

note: Tag: para
en: the section called
ja: セクション名

note: Tag: para
en: Symbols
ja: シンボル

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
ja: 定義:

note: Tag: para
en: January
ja: 1 月

note: Tag: para
en: February
ja: 2 月

note: Tag: para
en: March
ja: 3 月

note: Tag: para
en: April
ja: 4 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ja: 5 月

note: Tag: para
en: June
ja: 6 月

note: Tag: para
en: July
ja: 7 月

note: Tag: para
en: August
ja: 8 月

note: Tag: para
en: September
ja: 9 月

note: Tag: para
en: October
ja: 10 月

note: Tag: para
en: November
ja: 11 月

note: Tag: para
en: December
ja: 12 月

note: Tag: para
en: Monday
ja: 月曜日

note: Tag: para
en: Tuesday
ja: 火曜日

note: Tag: para
en: Wednesday
ja: 水曜日

note: Tag: para
en: Thursday
ja: 木曜日

note: Tag: para
en: Friday
ja: 金曜日

note: Tag: para
en: Saturday
ja: 土曜日

note: Tag: para
en: Sunday
ja: 日曜日

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ja: 1 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
ja: 2 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
ja: 3 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ja: 4 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
ja: 5 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ja: 6 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ja: 7 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ja: 8 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ja: 9 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ja: 10 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ja: 11 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ja: 12 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ja: 月

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ja: 火

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ja: 水

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ja: 木

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ja: 金

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ja: 土

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ja: 日
