Fedora docbook locales - en to kn translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
kn: ಸಾರಾಂಶ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
kn: ಸಾರಾಂಶ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
kn: ಇವರಿಗೆ ಧನ್ಯವಾದಗಳು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
kn: ಇವರಿಗೆ ಧನ್ಯವಾದಗಳು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
kn: ಉತ್ತರ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
kn: ಉತ್ತರ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
kn: ಅನುಬಂಧ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
kn: ಅನುಬಂಧ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
kn: ಲೇಖನ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
kn: ಲೇಖನ

note: Tag: para
en: Author
kn: ಲೇಖಕ

note: Tag: para
en: Bibliography
kn: ಗ್ರಂಥಸೂಚಿ

note: Tag: para
en: bibliography
kn: ಗ್ರಂಥಸೂಚಿ

note: Tag: para
en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

note: Tag: para
en: book
kn: ಪುಸ್ತಕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

note: Tag: para
en: Chapter
kn: ಅಧ್ಯಾಯ

note: Tag: para
en: chapter
kn: ಅಧ್ಯಾಯ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
kn: ಮುದ್ರಣ ಸಂಕೇತ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
kn: ಮುದ್ರಣ ಸಂಕೇತ

note: Tag: para
en: Copyright
kn: ಕೃತಿಸ್ವಾಮ್ಯ

note: Tag: para
en: copyright
kn: ಕೃತಿಸ್ವಾಮ್ಯ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
kn: ಸಮರ್ಪಣೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
kn: ಸಮರ್ಪಣೆ

note: Tag: para
en: Edition
kn: ಆವೃತ್ತಿ

note: Tag: para
en: edition
kn: ಆವೃತ್ತಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
kn: ಸಂಪಾದಕ

note: Tag: para
en: Equation
kn: ಸಮೀಕರಣ

note: Tag: para
en: equation
kn: ಸಮೀಕರಣ

note: Tag: para
en: Example
kn: ಉದಾಹರಣೆ

note: Tag: para
en: example
kn: ಉದಾಹರಣೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
kn: ಆಕೃತಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
kn: ಆಕೃತಿ

note: Tag: para
en: Glossary
kn: ಪಾರಿಭಾಷಿಕಕೋಶ

note: Tag: para
en: glossary
kn: ಪಾರಿಭಾಷಿಕಕೋಶ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
kn: ಇದನ್ನು ನೋಡಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
kn: ಇದನ್ನು ನೋಡಿ

note: Tag: para
en: See Also
kn: ಇದನ್ನೂ ಸಹ ನೋಡಿ

note: Tag: para
en: see also
kn: ಇದನ್ನೂ ಸಹ ನೋಡಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
kn: ಮಹತ್ವ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
kn: ಮಹತ್ವ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
kn: ಮಹತ್ವ

note: Tag: para
en: Index
kn: ಅನುಕ್ರಮಣಿಕೆ

note: Tag: para
en: index
kn: ಅನುಕ್ರಮಣಿಕೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
kn: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
kn: ಲೀಗಲ್ ನೋಟೀಸ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
kn: ಲೀಗಲ್ ನೋಟೀಸ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
kn: ಶ್ರೋತೃಗಳು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
kn: ಶ್ರೋತೃಗಳು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
kn: ಸ್ತರ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
kn: ಸ್ತರ

note: Tag: para
en: Origin
kn: ಮೂಲ

note: Tag: para
en: origin
kn: ಮೂಲ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
kn: ಸೂಚನೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
kn: ಸೂಚನೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
kn: ಸೂಚನೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
kn: ಭಾಗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
kn: ಭಾಗ

note: Tag: para
en: Preface
kn: ಪೀಠಿಕೆ

note: Tag: para
en: preface
kn: ಪೀಠಿಕೆ

note: Tag: para
en: Procedure
kn: ಕಾರ್ಯವಿಧಾನ

note: Tag: para
en: procedure
kn: ಕಾರ್ಯವಿಧಾನ

note: Tag: para
en: Production
kn: ನಿರ್ಮಾಣ

note: Tag: para
en: Publication Date
kn: ಪ್ರಕಟನೆ ದಿನಾಂಕ

note: Tag: para
en: publication date
kn: ಪ್ರಕಟನೆ ದಿನಾಂಕ

note: Tag: para
en: Published
kn: ಪ್ರಕಾಶಪಡಿಸಿದ

note: Tag: para
en: published
kn: ಪ್ರಕಾಶಪಡಿಸಿದ

note: Tag: para
en: Publisher
kn: ಪ್ರಕಾಶಕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
kn: ಪ್ರಶ್ನೆ ಮತ್ತು ಉತ್ತರ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
kn: ಪ್ರಶ್ನೆ ಮತ್ತು ಉತ್ತರ

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
kn: ಪದೆ ಪದೆ ಕೇಳಲಾಗುವ ಪ್ರಶ್ನೆಗಳು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
kn: ಪ್ರಶ್ನೆ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
kn: ಪ್ರಶ್ನೆ:

note: Tag: para
en: Page
kn: ಪುಟ

note: Tag: para
en: page
kn: ಪುಟ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
kn: ಉಲ್ಲೇಖ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
kn: ಉಲ್ಲೇಖ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
kn: ಉಲ್ಲೇಖಗಳು

note: Tag: para
en: Name
kn: ಹೆಸರು

note: Tag: para
en: name
kn: ಹೆಸರು

note: Tag: para
en: Section
kn: ವಿಭಾಗ

note: Tag: para
en: section
kn: ವಿಭಾಗ

note: Tag: para
en: Synopsis
kn: ಸಾರಾಂಶ

note: Tag: para
en: synopsis
kn: ಸಾರಾಂಶ

note: Tag: para
en: Revision History
kn: ಪರಿಷ್ಕರಣೆಯ ಇತಿಹಾಸ

note: Tag: para
en: revision history
kn: ಪರಿಷ್ಕರಣೆಯ ಇತಿಹಾಸ

note: Tag: para
en: Revision
kn: ಪರಿಷ್ಕರಣೆ

note: Tag: para
en: revision
kn: ಪರಿಷ್ಕರಣೆ

note: Tag: para
en: See also
kn: ಇದನ್ನೂ ಸಹ ನೋಡಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
kn: ಹೊಂದಿಸು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
kn: ಹೊಂದಿಸು

note: Tag: para
en: set index
kn: ಅನುಕ್ರಮಣಿಕೆ ಹೊಂದಿಸು

note: Tag: para
en: Set Index
kn: ಅನುಕ್ರಮಣಿಕೆ ಹೊಂದಿಸು

note: Tag: para
en: Sidebar
kn: ಬದಿಪಟ್ಟಿಕೆ

note: Tag: para
en: sidebar
kn: ಬದಿಪಟ್ಟಿಕೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
kn: ಹಂತ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
kn: ಹಂತ

note: Tag: para
en: table
kn: ಕೋಷ್ಟಕ

note: Tag: para
en: Table
kn: ಕೋಷ್ಟಕ

note: Tag: para
en: task
kn: ಕಾರ್ಯ

note: Tag: para
en: Task
kn: ಕಾರ್ಯ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
kn: ಕಿವಿಮಾತು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
kn: ಕಿವಿಮಾತು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
kn: ಕಿವಿಮಾತು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

note: Tag: para
en: and
kn: ಮತ್ತು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
kn: ಯಿಂದ

note: Tag: para
en: Edited
kn: ಸಂಪಾದಿಸಿದ

note: Tag: para
en: edited
kn: ಸಂಪಾದಿಸಿದ

note: Tag: para
en: Edited by
kn: ಸಂಪಾದಕ

note: Tag: para
en: edited by
kn: ಸಂಪಾದಕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
kn: ಪುಟಗಳು.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
kn: ಪುಟಗಳು.

note: Tag: para
en: Revised by:
kn: ಪರಿಷ್ಕರಿಸಿದವರು:

note: Tag: para
en: revised by:
kn: ಪರಿಷ್ಕರಿಸಿದವರು:

note: Tag: para
en: Table of Contents
kn: ವಿಷಯಾನುಕ್ರಮಣಿಕೆ

note: Tag: para
en: table of contents
kn: ವಿಷಯಾನುಕ್ರಮಣಿಕೆ

note: Tag: para
en: Unexpected element name
kn: ಅನಿರೀಕ್ಷಿತ ವಸ್ತುವಿನ ಹೆಸರು

note: Tag: para
en: unsupported
kn: ಬೆಂಬಲವಿರದ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
kn: xref ಗಾಗಿ

note: Tag: para
en: Authors
kn: ಕತೃಗಳು

note: Tag: para
en: Copy Editor
kn: ಪ್ರತಿಯ ಸಂಪಾದಕ

note: Tag: para
en: Graphic Designer
kn: ಗ್ರಾಫಿಕ್ ವಿನ್ಯಾಸಗಾರ

note: Tag: para
en: Production Editor
kn: ನಿರ್ಮಾಣ ಸಂಪಾದಕ

note: Tag: para
en: Technical Editor
kn: ತಾಂತ್ರಿಕ ಸಂಪಾದಕ

note: Tag: para
en: Translator
kn: ಅನುವಾದಕ

note: Tag: para
en: list of equations
kn: ಸಮೀಕರಣಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: List of Equations
kn: ಸಮೀಕರಣಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: List of Examples
kn: ಉದಾಹರಣೆಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: list of examples
kn: ಉದಾಹರಣೆಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: List of Figures
kn: ಆಕೃತಿಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: list of figures
kn: ಆಕೃತಿಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: List of Procedures
kn: ಕಾರ್ಯವಿಧಾನಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: list of procedures
kn: ಕಾರ್ಯವಿಧಾನಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: list of tables
kn: ಕೋಷ್ಟಕಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: List of Tables
kn: ಕೋಷ್ಟಕಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: List of Unknown
kn: ತಿಳಿಯದೆ ಇರುವವುಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para
en: list of unknown
kn: ತಿಳಿಯದೆ ಇರುವವುಗಳ ಪಟ್ಟಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
kn: ಮನೆ

note: Tag: para
en: Next
kn: ಮುಂದಿನ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ ಓಡಿಸು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
kn: ಹಿಂದಿನ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ ಓಡಿಸು

note: Tag: para
en: Up
kn: ಮೇಲೆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
kn: ವಿಷಯ ಸೂಚಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
kn: ಕರಡು ಪ್ರತಿ

note: Tag: para
en: above
kn: ಮೇಲೆ

note: Tag: para
en: below
kn: ಕೆಳಗೆ

note: Tag: para
en: the section called
kn: ಕೋರಲಾದ ವಿಭಾಗ

note: Tag: para
en: Symbols
kn: ಸಂಕೇತಗಳು

note: Tag: para
en: January
kn: ಜನೆವರಿ

note: Tag: para
en: February
kn: ಫೆಬ್ರುವರಿ

note: Tag: para
en: March
kn: ಮಾರ್ಚ್

note: Tag: para
en: April
kn: ಏಪ್ರಿಲ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
kn: ಮೇ

note: Tag: para
en: June
kn: ಜೂನ್

note: Tag: para
en: July
kn: ಜುಲೈ

note: Tag: para
en: August
kn: ಆಗಸ್ಟ್

note: Tag: para
en: September
kn: ಸೆಪ್ಟೆಂಬರ್

note: Tag: para
en: October
kn: ಅಕ್ಟೋಬರ್

note: Tag: para
en: November
kn: ನವೆಂಬರ್

note: Tag: para
en: December
kn: ಡಿಸೆಂಬರ್

note: Tag: para
en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

note: Tag: para
en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

note: Tag: para
en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

note: Tag: para
en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

note: Tag: para
en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

note: Tag: para
en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

note: Tag: para
en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
kn: ಜನೆವರಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
kn: ಫೆಬ್ರುವರಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
kn: ಮಾರ್ಚ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
kn: ಏಪ್ರಿಲ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
kn: ಮೇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
kn: ಜೂನ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
kn: ಜುಲೈ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
kn: ಆಗಸ್ಟ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
kn: ಸೆಪ್ಟೆಂಬರ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
kn: ಅಕ್ಟೋಬರ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
kn: ನವೆಂಬರ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
kn: ಡಿಸೆಂಬರ್

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
kn: ಸೋಮ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
kn: ಮಂಗಳ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
kn: ಬುಧ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
kn: ಗುರು

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
kn: ಶುಕ್ರ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
kn: ಶನಿ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
kn: ಭಾನು
