Fedora docbook locales - en to ky translation catalogue (159 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ky: Аннотация

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ky: Аннотация

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ky: Жооп:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ky: Тиркеме

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ky: Тиркеме

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ky: Макала

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ky: Макала

note: Tag: para
en: Author
ky: Автор

note: Tag: para
en: Bibliography
ky: Адабият

note: Tag: para
en: bibliography
ky: Адабият

note: Tag: para
en: Book
ky: Китеп

note: Tag: para
en: book
ky: Китеп

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ky: ЭСКЕРТҮҮ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ky: Эскертүү

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ky: Эскертүү

note: Tag: para
en: Chapter
ky: Бөлүм

note: Tag: para
en: chapter
ky: Бөлүм

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ky: Китеп жөнүндө

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ky: Китеп жөнүндө

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ky: Арноо

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ky: Арноо

note: Tag: para
en: Edition
ky: Редакция

note: Tag: para
en: edition
ky: Редакция

note: Tag: para
en: Equation
ky: Формула

note: Tag: para
en: equation
ky: Формула

note: Tag: para
en: Example
ky: Мисал

note: Tag: para
en: example
ky: Мисал

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ky: Сүрөт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ky: Сүрөт

note: Tag: para
en: Glossary
ky: Сөздүк

note: Tag: para
en: glossary
ky: Сөздүк

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ky: Караңыз

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ky: Караңыз

note: Tag: para
en: See Also
ky: Дагы караңыз

note: Tag: para
en: see also
ky: Дагы караңыз

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ky: МААНИЛҮҮ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ky: Маанилүү

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ky: Маанилүү

note: Tag: para
en: Index
ky: Индекс

note: Tag: para
en: index
ky: Индекс

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
ky: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ky: Автордук укуктар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ky: Автордук укуктар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ky: Аудитория

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ky: Аудитория

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ky: Деңгээл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ky: Деңгээл

note: Tag: para
en: Origin
ky: Булак

note: Tag: para
en: origin
ky: Булак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ky: ЭСКЕРҮҮ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ky: Эскерүү

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ky: Эскерүү

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ky: Түркүм

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ky: Түркүм

note: Tag: para
en: Preface
ky: Кириш сөз

note: Tag: para
en: preface
ky: Кириш сөз

note: Tag: para
en: Procedure
ky: Процедура

note: Tag: para
en: procedure
ky: Процедура

note: Tag: para
en: Published
ky: Жарияланган

note: Tag: para
en: published
ky: Жарияланган

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ky: С жана Ж

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ky: Суроо:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ky: Шилтеме

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ky: Шилтеме

note: Tag: para
en: Name
ky: Аты

note: Tag: para
en: name
ky: Аты

note: Tag: para
en: Section
ky: Бөлүк

note: Tag: para
en: Synopsis
ky: Синтаксис

note: Tag: para
en: synopsis
ky: Синтаксис

note: Tag: para
en: Revision History
ky: Басылыш тарыхы

note: Tag: para
en: revision history
ky: Басылыш тарыхы

note: Tag: para
en: Revision
ky: Басылышы

note: Tag: para
en: revision
ky: Басылышы

note: Tag: para
en: See also
ky: Дагы караңыз

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ky: Тизме

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ky: Тизме

note: Tag: para
en: set index
ky: Ылгап алынган тизме

note: Tag: para
en: Set Index
ky: Ылгап алынган тизме

note: Tag: para
en: Sidebar
ky: Белгилөө

note: Tag: para
en: sidebar
ky: белгилөө

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ky: кадам

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ky: Кадам

note: Tag: para
en: table
ky: таблица

note: Tag: para
en: Table
ky: Таблица

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ky: шыбыроо

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ky: ШЫБЫРОО

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ky: Шыбыроо

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ky: Көңүл бургула

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ky: Көңүл бургула

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ky: КӨҢҮЛ БУРГУЛА

note: Tag: para
en: Edited
ky: Редакцияга даярдаган

note: Tag: para
en: edited
ky: Редакцияга даярдаган

note: Tag: para
en: Edited by
ky: Редакцияга даярдаган

note: Tag: para
en: edited by
ky: Редакцияга даярдаган

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ky: Эскертүү

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ky: Эскертүү

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ky: Барак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ky: Барак

note: Tag: para
en: Revised by:
ky: Оңдоолор:

note: Tag: para
en: revised by:
ky: Оңдоолор:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ky: Мазмун

note: Tag: para
en: table of contents
ky: Мазмун

note: Tag: para
en: list of equations
ky: Формулалар

note: Tag: para
en: List of Equations
ky: Формулалар

note: Tag: para
en: List of Examples
ky: Мисалдар

note: Tag: para
en: list of examples
ky: Мисалдар

note: Tag: para
en: List of Figures
ky: Сүрөттөр

note: Tag: para
en: list of figures
ky: Сүрөттөр

note: Tag: para
en: list of tables
ky: Таблицалар

note: Tag: para
en: List of Tables
ky: Таблицалар

note: Tag: para
en: List of Unknown
ky: Белгисиз

note: Tag: para
en: list of unknown
ky: Белгисиз

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ky: Башы

note: Tag: para
en: Next
ky: Кийинки

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ky: Кийинки бөлүм

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ky: Мурунку

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ky: Мурунку бөлүм

note: Tag: para
en: Up
ky: Деңгээлге жогору

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ky: Кол жазма

note: Tag: para
en: above
ky: жогору

note: Tag: para
en: below
ky: ылдый

note: Tag: para
en: Symbols
ky: Символдор

note: Tag: para
en: January
ky: Январь

note: Tag: para
en: February
ky: Февраль

note: Tag: para
en: March
ky: Март

note: Tag: para
en: April
ky: Апрель

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ky: Май

note: Tag: para
en: June
ky: Июнь

note: Tag: para
en: July
ky: Июль

note: Tag: para
en: August
ky: Август

note: Tag: para
en: September
ky: Сентябрь

note: Tag: para
en: October
ky: Октябрь

note: Tag: para
en: November
ky: Ноябрь

note: Tag: para
en: December
ky: Декабрь

note: Tag: para
en: Monday
ky: Дүйшөмбү

note: Tag: para
en: Tuesday
ky: Шейшемби

note: Tag: para
en: Wednesday
ky: Шаршемби

note: Tag: para
en: Thursday
ky: Бейшемби

note: Tag: para
en: Friday
ky: Жума

note: Tag: para
en: Saturday
ky: Ишемби

note: Tag: para
en: Sunday
ky: Жекшемби

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ky: Янв

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
ky: Фев

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
ky: Мар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ky: Апр

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ky: Июн

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ky: Июл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ky: Авг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ky: Сен

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ky: Окт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ky: Ноя

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ky: Дек

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ky: Дүй

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ky: Шей

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ky: Шар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ky: Бей

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ky: Жум

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ky: Ише

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ky: Жек
