Fedora docbook locales - en to la translation catalogue (152 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
la: Summarium

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
la: summarium

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
la: R:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
la: Additamentum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
la: additamentum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
la: Articulus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
la: articulus

note: Tag: para
en: Bibliography
la: Conspectus librorum

note: Tag: para
en: bibliography
la: conspectus librorum

note: Tag: para
en: Book
la: Liber

note: Tag: para
en: book
la: liber

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
la: Caveat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
la: Caveat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
la: caveat

note: Tag: para
en: Chapter
la: Capitulum

note: Tag: para
en: chapter
la: capitulum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
la: Dedicatoria

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
la: dedicatoria

note: Tag: para
en: Edition
la: Editio

note: Tag: para
en: edition
la: editio

note: Tag: para
en: Equation
la: Equatio

note: Tag: para
en: equation
la: equatio

note: Tag: para
en: Example
la: Exemplum

note: Tag: para
en: example
la: exemplum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
la: Descriptio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
la: descriptio

note: Tag: para
en: Glossary
la: Glossarium

note: Tag: para
en: glossary
la: glossarium

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
la: Cfr.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
la: Cfr.

note: Tag: para
en: See Also
la: Cfr. autem

note: Tag: para
en: see also
la: cfr. autem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
la: GRAVE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
la: Grave

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
la: grave

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
la: Nuntius legalis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
la: nuntius legalis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
la: Legentes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
la: legentes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
la: Libra

note: Tag: para
en: Origin
la: Fons

note: Tag: para
en: origin
la: fons

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
la: NOTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
la: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
la: nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
la: Pars

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
la: pars

note: Tag: para
en: Preface
la: Praefatio

note: Tag: para
en: preface
la: praefatio

note: Tag: para
en: Procedure
la: Progressio

note: Tag: para
en: procedure
la: progressio

note: Tag: para
en: Production
la: Compositio

note: Tag: para
en: Published
la: Editum

note: Tag: para
en: published
la: editum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
la: Q &amp; R

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
la: q:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
la: Mentio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
la: mentio

note: Tag: para
en: Name
la: Mentionis signum

note: Tag: para
en: name
la: mentionis signum

note: Tag: para
en: Section
la: Sectio

note: Tag: para
en: synopsis
la: Synopsis

note: Tag: para
en: Revision History
la: Revisionum historia

note: Tag: para
en: revision history
la: revisionum historia

note: Tag: para
en: Revision
la: revisio

note: Tag: para
en: revision
la: Revisio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
la: complexus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
la: Complexus

note: Tag: para
en: set index
la: complexi index

note: Tag: para
en: Set Index
la: Complexi index

note: Tag: para
en: Sidebar
la: Linea a latere posita

note: Tag: para
en: sidebar
la: linea a latere posita

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
la: peractio

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
la: Peractio

note: Tag: para
en: table
la: tabula

note: Tag: para
en: Table
la: Tabula

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
la: consilium

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
la: CONSILIUM

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
la: Consilium

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
la: MONITUS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
la: monitus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
la: MONITUS

note: Tag: para
en: and
la: et

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
la: a

note: Tag: para
en: Edited
la: Editum

note: Tag: para
en: edited
la: editum

note: Tag: para
en: Edited by
la: Editum a

note: Tag: para
en: edited by
la: editum a

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
la: commentaria

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
la: Commentaria

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
la: Pag.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
la: pag.

note: Tag: para
en: Revised by:
la: Excussum a:

note: Tag: para
en: revised by:
la: excussum a:

note: Tag: para
en: Table of Contents
la: Index rerum notabilium

note: Tag: para
en: table of contents
la: index rerum notabilium

note: Tag: para
en: Unexpected element name
la: necopinatum nomen

note: Tag: para
en: unsupported
la: non sustentatus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
la: mentio

note: Tag: para
en: list of equations
la: index aequationum

note: Tag: para
en: List of Equations
la: Index aequationum

note: Tag: para
en: List of Examples
la: Index exemplorum

note: Tag: para
en: list of examples
la: index exemplorum

note: Tag: para
en: List of Figures
la: Index descriptionum

note: Tag: para
en: list of figures
la: index descriptionum

note: Tag: para
en: List of Procedures
la: Index progressiorum

note: Tag: para
en: list of procedures
la: index progressiorum

note: Tag: para
en: list of tables
la: index tabularum

note: Tag: para
en: List of Tables
la: Index tabularum

note: Tag: para
en: List of Unknown
la: Index ignotorum

note: Tag: para
en: list of unknown
la: index ignotorum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
la: Initium

note: Tag: para
en: Next
la: Sequens

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
la: Procede

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
la: Praecedens

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
la: Recede

note: Tag: para
en: Up
la: Ascende

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
la: Index

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
la: Plagula

note: Tag: para
en: above
la: supra

note: Tag: para
en: below
la: sub

note: Tag: para
en: the section called
la: sectio vocata

note: Tag: para
en: Symbols
la: signa

note: Tag: para
en: January
la: Ianuarii

note: Tag: para
en: February
la: Februarii

note: Tag: para
en: March
la: Martii

note: Tag: para
en: April
la: Aprilis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
la: Maii

note: Tag: para
en: June
la: Iunii

note: Tag: para
en: July
la: Iulii

note: Tag: para
en: August
la: Augusti

note: Tag: para
en: September
la: Septembris

note: Tag: para
en: October
la: Octobris

note: Tag: para
en: November
la: Novembris

note: Tag: para
en: December
la: Decembris

note: Tag: para
en: Monday
la: Lunae

note: Tag: para
en: Tuesday
la: Martis

note: Tag: para
en: Wednesday
la: Mercurii

note: Tag: para
en: Thursday
la: Iovis

note: Tag: para
en: Friday
la: Veneris

note: Tag: para
en: Saturday
la: Sabathi

note: Tag: para
en: Sunday
la: Dominica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
la: Ian

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
la: Iun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
la: Iul

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
la: Lun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
la: Mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
la: Mer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
la: Iov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
la: Ven

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
la: Sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
la: Dom
