Fedora docbook locales - en to lt translation catalogue (166 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
lt: Santrauka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
lt: Santrauka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
lt: Ats:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
lt: Priedas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
lt: Priedas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
lt: Straipsnis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
lt: Straipsnis

note: Tag: para
en: Author
lt: Autorius

note: Tag: para
en: Bibliography
lt: Bibliografija

note: Tag: para
en: bibliography
lt: Bibliografija

note: Tag: para
en: Book
lt: Knyga

note: Tag: para
en: book
lt: Knyga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
lt: ATSARGIAI

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
lt: Atsargiai

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
lt: Atsargiai

note: Tag: para
en: Chapter
lt: Skyrius

note: Tag: para
en: chapter
lt: Skyrius

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
lt: Knygos metrika

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
lt: Knygos metrika

note: Tag: para
en: Copyright
lt: Autorinės teisės

note: Tag: para
en: copyright
lt: Autorinės teisės

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
lt: Dedikacija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
lt: Dedikacija

note: Tag: para
en: Edition
lt: Leidimas

note: Tag: para
en: edition
lt: Leidimas

note: Tag: para
en: Equation
lt: Lygtis

note: Tag: para
en: equation
lt: Lygtis

note: Tag: para
en: Example
lt: Pavyzdys

note: Tag: para
en: example
lt: Pavyzdys

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
lt: Pav.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
lt: Pav.

note: Tag: para
en: Glossary
lt: Terminų žodynas

note: Tag: para
en: glossary
lt: Terminų žodynas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
lt: Žr.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
lt: Žr.

note: Tag: para
en: See Also
lt: Taip pat žr.

note: Tag: para
en: see also
lt: Taip pat žr.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
lt: SVARBU

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
lt: Svarbu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
lt: Svarbu

note: Tag: para
en: Index
lt: Rodyklė

note: Tag: para
en: index
lt: Rodyklė

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
lt: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
lt: Teisinė pastaba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
lt: Teisinė pastaba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
lt: Auditorija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
lt: Auditorija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
lt: Lygmuo

note: Tag: para
en: Origin
lt: Kilmė

note: Tag: para
en: origin
lt: Kilmė

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
lt: PASTABA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
lt: Pastaba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
lt: Pastaba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
lt: Dalis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
lt: Dalis

note: Tag: para
en: Preface
lt: Įvadas

note: Tag: para
en: preface
lt: Įvadas

note: Tag: para
en: Procedure
lt: Procedūra

note: Tag: para
en: procedure
lt: Procedūra

note: Tag: para
en: Production
lt: Produkcija

note: Tag: para
en: Publication Date
lt: Išleidimo data

note: Tag: para
en: publication date
lt: Išleidimo data

note: Tag: para
en: Published
lt: Išleistas

note: Tag: para
en: published
lt: Išleistas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
lt: Klaus. ir Ats.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
lt: Klaus.:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
lt: Nuoroda

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
lt: Nuoroda

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
lt: Nuorodos

note: Tag: para
en: Name
lt: Pavadinimas

note: Tag: para
en: name
lt: Pavadinimas

note: Tag: para
en: Section
lt: Skyrius

note: Tag: para
en: Synopsis
lt: Trumpa apžvalga

note: Tag: para
en: synopsis
lt: Trumpa apžvalga

note: Tag: para
en: Revision History
lt: Pataisymų istorija

note: Tag: para
en: revision history
lt: Pataisymų istorija

note: Tag: para
en: Revision
lt: Pataisytas leidimas

note: Tag: para
en: revision
lt: Pataisytas leidimas

note: Tag: para
en: See also
lt: Taip pat žr.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
lt: žingsnis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
lt: Žingsnis

note: Tag: para
en: table
lt: Lentelė

note: Tag: para
en: Table
lt: Lentelė

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
lt: Patarimas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
lt: PATARIMAS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
lt: Patarimas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
lt: Įspėjimas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
lt: Įspėjimas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
lt: ĮSPĖJIMAS

note: Tag: para
en: and
lt: ir

note: Tag: para
en: Edited
lt: Redaguotas

note: Tag: para
en: edited
lt: Redaguotas

note: Tag: para
en: Edited by
lt: Redagavo

note: Tag: para
en: edited by
lt: Redagavo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
lt: Pastabos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
lt: Pastabos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
lt: P.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
lt: P.

note: Tag: para
en: Revised by:
lt: Pataisė:

note: Tag: para
en: revised by:
lt: Pataisė:

note: Tag: para
en: Table of Contents
lt: Turinys

note: Tag: para
en: table of contents
lt: Turinys

note: Tag: para
en: Unexpected element name
lt: Nenumatyto elemento pavadinimas

note: Tag: para
en: unsupported
lt: nepalaikomas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
lt: xref į

note: Tag: para
en: list of equations
lt: Lygčių sąrašas

note: Tag: para
en: List of Equations
lt: Lygčių sąrašas

note: Tag: para
en: List of Examples
lt: Pavyzdžių sąrašas

note: Tag: para
en: list of examples
lt: Pavyzdžių sąrašas

note: Tag: para
en: List of Figures
lt: Paveikslų sąrašas

note: Tag: para
en: list of figures
lt: Paveikslų sąrašas

note: Tag: para
en: List of Procedures
lt: Procedūrų sąrašas

note: Tag: para
en: list of procedures
lt: Procedūrų sąrašas

note: Tag: para
en: list of tables
lt: Lentelių sąrašas

note: Tag: para
en: List of Tables
lt: Lentelių sąrašas

note: Tag: para
en: List of Unknown
lt: Nežinomas sąrašas

note: Tag: para
en: list of unknown
lt: Nežinomas sąrašas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
lt: Į pradžią

note: Tag: para
en: Next
lt: Tolesnis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
lt: Spartus pirmyn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
lt: Ankstesnis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
lt: Spartus atgal

note: Tag: para
en: Up
lt: Aukštyn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
lt: Turinys

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
lt: Planas

note: Tag: para
en: above
lt: aukščiau

note: Tag: para
en: below
lt: žemiau

note: Tag: para
en: the section called
lt: skyrius pavadinimu

note: Tag: para
en: Symbols
lt: Simboliai

note: Tag: para
en: January
lt: Sausis

note: Tag: para
en: February
lt: Vasaris

note: Tag: para
en: March
lt: Kovas

note: Tag: para
en: April
lt: Balandis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
lt: Gegužė

note: Tag: para
en: June
lt: Birželis

note: Tag: para
en: July
lt: Liepa

note: Tag: para
en: August
lt: Rugpjūtis

note: Tag: para
en: September
lt: Rugsėjis

note: Tag: para
en: October
lt: Spalis

note: Tag: para
en: November
lt: Lapkritis

note: Tag: para
en: December
lt: Gruodis

note: Tag: para
en: Monday
lt: Pirmadienis

note: Tag: para
en: Tuesday
lt: Antradienis

note: Tag: para
en: Wednesday
lt: Trečiadienis

note: Tag: para
en: Thursday
lt: Ketvirtadienis

note: Tag: para
en: Friday
lt: Penktadienis

note: Tag: para
en: Saturday
lt: Šeštadienis

note: Tag: para
en: Sunday
lt: Sekmadienis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
lt: Sau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
lt: Vas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
lt: Kov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
lt: Bal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
lt: Bir

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
lt: Lie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
lt: Rugp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
lt: Rugs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
lt: Spa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
lt: Lap

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
lt: Gru

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
lt: Pr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
lt: An

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
lt: Tr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
lt: Kt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
lt: Pn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
lt: Št

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
lt: Sk
