Fedora docbook locales - en to lv translation catalogue (170 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
lv: Anotācija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
lv: anotācija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
lv: Pielikums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
lv: pielikums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
lv: Raksts

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
lv: raksts

note: Tag: para
en: Author
lv: Autors

note: Tag: para
en: Bibliography
lv: Bibliogrāfija

note: Tag: para
en: bibliography
lv: bibliogrāfija

note: Tag: para
en: Book
lv: Grāmata

note: Tag: para
en: book
lv: grāmata

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
lv: UZMANĪBU

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
lv: Uzmanību

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
lv: uzmanību

note: Tag: para
en: Chapter
lv: Nodaļa

note: Tag: para
en: chapter
lv: nodaļa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
lv: Pēcvārds

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
lv: pēcvārds

note: Tag: para
en: Copyright
lv: Autortiesības

note: Tag: para
en: copyright
lv: autortiesības

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
lv: Veltījums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
lv: veltījums

note: Tag: para
en: Edition
lv: Izdevums

note: Tag: para
en: edition
lv: izdevums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
lv: Redaktors

note: Tag: para
en: Equation
lv: Vienādojums

note: Tag: para
en: equation
lv: vienādojums

note: Tag: para
en: Example
lv: Piemērs

note: Tag: para
en: example
lv: piemērs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
lv: Ilustrācija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
lv: ilustrācija

note: Tag: para
en: Glossary
lv: Glosārijs

note: Tag: para
en: glossary
lv: glosārijs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
lv: Skatīties

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
lv: skatīties

note: Tag: para
en: See Also
lv: Skatīt arī

note: Tag: para
en: see also
lv: skatīt arī

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
lv: SVARĪGI

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
lv: svarīgs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
lv: svarīgi

note: Tag: para
en: Index
lv: Indekss

note: Tag: para
en: index
lv: indekss

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
lv: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
lv: Autortiesības

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
lv: autortiesības

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
lv: Auditorija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
lv: auditorija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
lv: Ziņ.līmenis

note: Tag: para
en: Origin
lv: Ziņ.izcelsme

note: Tag: para
en: origin
lv: Ziņ.izcelsme

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
lv: PIEZĪME

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
lv: Piezīme

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
lv: piezīme

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
lv: Daļa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
lv: daļa

note: Tag: para
en: Preface
lv: Ievads

note: Tag: para
en: preface
lv: ievads

note: Tag: para
en: Procedure
lv: Procedūra

note: Tag: para
en: procedure
lv: Procedūra

note: Tag: para
en: Production
lv: Produkta

note: Tag: para
en: Publication Date
lv: Izdošanas datums

note: Tag: para
en: publication date
lv: Izdošanas datums

note: Tag: para
en: Published
lv: Izdots

note: Tag: para
en: published
lv: izdots

note: Tag: para
en: Publisher
lv: Izdevējs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
lv: J un A

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
lv: Bieži uzdotie jautājumi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
lv: J:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
lv: Atsauce

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
lv: atsauce

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
lv: Norādes

note: Tag: para
en: Name
lv: Nosaukums

note: Tag: para
en: name
lv: nosaukums

note: Tag: para
en: Section
lv: Sadaļa

note: Tag: para
en: Synopsis
lv: Sinopse

note: Tag: para
en: synopsis
lv: sinopse

note: Tag: para
en: Revision History
lv: Izmaiņu vēsture

note: Tag: para
en: revision history
lv: izmaiņu vēsture

note: Tag: para
en: Revision
lv: Versija

note: Tag: para
en: revision
lv: versija

note: Tag: para
en: See also
lv: skatīt arī

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
lv: Kolekcija

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
lv: Kolekcija

note: Tag: para
en: set index
lv: kolekcijas indekss

note: Tag: para
en: Set Index
lv: Kolekcijas indekss

note: Tag: para
en: Sidebar
lv: Atkāpe

note: Tag: para
en: sidebar
lv: atkāpe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
lv: solis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
lv: Solis

note: Tag: para
en: table
lv: Tabula

note: Tag: para
en: Table
lv: Tabula

note: Tag: para
en: task
lv: Uzdevums

note: Tag: para
en: Task
lv: Uzdevums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
lv: Ieteikums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
lv: IETEIKUMS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
lv: Ieteikums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
lv: Brīdinājums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
lv: brīdinājums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
lv: BRĪDINĀJUMS

note: Tag: para
en: and
lv: un

note: Tag: para
en: Edited
lv: Rediģēts

note: Tag: para
en: edited
lv: rediģēts

note: Tag: para
en: Edited by
lv: Rediģējis

note: Tag: para
en: edited by
lv: rediģējis

note: Tag: para
en: in
lv: iekš

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
lv: piezīmes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
lv: Piezīmes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
lv: Lpp.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
lv: lpp.

note: Tag: para
en: Revised by:
lv: Pārskatījis:

note: Tag: para
en: revised by:
lv: Pārskatījis:

note: Tag: para
en: Table of Contents
lv: Saturs

note: Tag: para
en: table of contents
lv: saturs

note: Tag: para
en: Unexpected element name
lv: Negaidīts elementa nosaukums

note: Tag: para
en: unsupported
lv: neatbalstīts

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
lv: saite uz

note: Tag: para
en: Authors
lv: Autori

note: Tag: para
en: Copy Editor
lv: Kopijas redaktors

note: Tag: para
en: Graphic Designer
lv: Grafikas dizaineris

note: Tag: para
en: Production Editor
lv: Produkta redaktors

note: Tag: para
en: Technical Editor
lv: Tehniskais redaktors

note: Tag: para
en: Translator
lv: Tulks

note: Tag: para
en: list of equations
lv: vienādojumu saraksts

note: Tag: para
en: List of Equations
lv: Vienādojumu saraksts

note: Tag: para
en: List of Examples
lv: Piemēru saraksts

note: Tag: para
en: list of examples
lv: piemēru saraksts

note: Tag: para
en: List of Figures
lv: Ilustrāciju saraksts

note: Tag: para
en: list of figures
lv: ilustrāciju saraksts

note: Tag: para
en: List of Procedures
lv: Procesu saraksts

note: Tag: para
en: list of procedures
lv: procesu saraksts

note: Tag: para
en: list of tables
lv: tabulu saraksts

note: Tag: para
en: List of Tables
lv: Tabulu saraksts

note: Tag: para
en: List of Unknown
lv: Nezināmo saraksts

note: Tag: para
en: list of unknown
lv: Nezināmo saraksts

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
lv: Sākums

note: Tag: para
en: Next
lv: Nākamais

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
lv: Ātri uz priekšu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
lv: Priekšskatījums

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
lv: Ātri atpakaļ

note: Tag: para
en: Up
lv: Uz augšu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
lv: Saturs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
lv: Uzmetums

note: Tag: para
en: above
lv: virs

note: Tag: para
en: below
lv: zem

note: Tag: para
en: the section called
lv: sadaļa ar nosaukumu

note: Tag: para
en: Symbols
lv: Simboli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
lv: Maijs

note: Tag: para
en: June
lv: Jūnijs

note: Tag: para
en: July
lv: Jūlijs

note: Tag: para
en: August
lv: Augusts

note: Tag: para
en: September
lv: Septembris

note: Tag: para
en: October
lv: Octobris

note: Tag: para
en: November
lv: Novembris

note: Tag: para
en: December
lv: Decembris

note: Tag: para
en: Monday
lv: Pirmdiena

note: Tag: para
en: Tuesday
lv: Otrdiena

note: Tag: para
en: Wednesday
lv: Trešdiena

note: Tag: para
en: Thursday
lv: Ceturtdiena

note: Tag: para
en: Friday
lv: Piektdiena

note: Tag: para
en: Saturday
lv: Sestdiena

note: Tag: para
en: Sunday
lv: Svētdiena

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
lv: Jūl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
lv: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
lv: Pr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
lv: Ot

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
lv: Tr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
lv: Ce

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
lv: Pk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
lv: Se

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
lv: Sv
