Fedora docbook locales - en to ml translation catalogue (193 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ml: സംഗ്രഹം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ml: സംഗ്രഹം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
ml: നന്ദി

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
ml: നന്ദി

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ml: ഉ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
ml: ഉ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ml: അനുബന്ധം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ml: അനുബന്ധം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ml: ലേഖനം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ml: ലേഖനം

note: Tag: para
en: Author
ml: രചയിതാവു്

note: Tag: para
en: Bibliography
ml: ഗ്രന്ഥസൂചി

note: Tag: para
en: bibliography
ml: ഗ്രന്ഥസൂചി

note: Tag: para
en: Book
ml: പുസ്തകം

note: Tag: para
en: book
ml: പുസ്തകം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ml: ശ്രദ്ധിക്കുക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ml: ശ്രദ്ധിക്കുക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ml: ശ്രദ്ധിക്കുക

note: Tag: para
en: Chapter
ml: പാഠം

note: Tag: para
en: chapter
ml: പാഠം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ml: കോളോഫോണ്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ml: കോളോഫോണ്‍

note: Tag: para
en: Copyright
ml: പകര്‍പ്പവകാശം

note: Tag: para
en: copyright
ml: പകര്‍പ്പവകാശം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ml: അര്‍പ്പണം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ml: അര്‍പ്പണം

note: Tag: para
en: Edition
ml: പ്രസദ്ധീകരണം

note: Tag: para
en: edition
ml: പ്രസദ്ധീകരണം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
ml: എഡിറ്റര്‍

note: Tag: para
en: Equation
ml: സമവാക്യം

note: Tag: para
en: equation
ml: സമവാക്യം

note: Tag: para
en: Example
ml: ഉദാഹരണം

note: Tag: para
en: example
ml: ഉദാഹരണം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ml: ചിത്രം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ml: ചിത്രം

note: Tag: para
en: Glossary
ml: ഗ്ലോസ്സറി

note: Tag: para
en: glossary
ml: ഗ്ലോസ്സറി

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ml: കാണുക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ml: കാണുക

note: Tag: para
en: See Also
ml: ഇതും കാണുക

note: Tag: para
en: see also
ml: ഇതും കാണുക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ml: പ്രധാനം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ml: പ്രധാനം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ml: പ്രധാനം

note: Tag: para
en: Index
ml: സൂചിക

note: Tag: para
en: index
ml: സൂചിക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ml: നിയമപരമായ കുറിപ്പു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ml: നിയമപരമായ കുറിപ്പു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ml: വായനക്കാര്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ml: വായനക്കാര്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ml: നില

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ml: നില

note: Tag: para
en: Origin
ml: തുടക്കം

note: Tag: para
en: origin
ml: തുടക്കം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ml: കുറിപ്പു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ml: കുറിപ്പു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ml: കുറിപ്പു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ml: ഭാഗം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ml: ഭാഗം

note: Tag: para
en: Preface
ml: ആമുഖം

note: Tag: para
en: preface
ml: ആമുഖം

note: Tag: para
en: Procedure
ml: പ്രക്രിയ

note: Tag: para
en: procedure
ml: പ്രക്രിയ

note: Tag: para
en: Production
ml: നിര്‍മ്മാണം

note: Tag: para
en: Publication Date
ml: പ്രസിദ്ധീകരണ തീയതി

note: Tag: para
en: publication date
ml: പ്രസിദ്ധീകരണ തീയതി

note: Tag: para
en: Published
ml: പ്രസിദ്ധീകരിച്ചതു്

note: Tag: para
en: published
ml: പ്രസിദ്ധീ്ധീകരിച്ചതു്

note: Tag: para
en: Publisher
ml: പ്രസിദ്ധീകര്‍ത്താവ്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ml: ചോ &amp; ഉ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
ml: ചോ &amp; ഉ

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
ml: സംശയങ്ങള്‍ക്കും ചോദ്യങ്ങള്‍ക്കുമുള്ള മറുപടികള്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ml: ചോ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
ml: ചോ:

note: Tag: para
en: Page
ml: താള്‍

note: Tag: para
en: page
ml: താള്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ml: സൂചന

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ml: സൂചന

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
ml: സൂചനകള്‍

note: Tag: para
en: Name
ml: നാമം

note: Tag: para
en: name
ml: നാമം

note: Tag: para
en: Section
ml: വിഭാഗം

note: Tag: para
en: section
ml: വിഭാഗം

note: Tag: para
en: Synopsis
ml: ചുരുക്കം

note: Tag: para
en: synopsis
ml: ചുരുക്കം

note: Tag: para
en: Revision History
ml: പുനര്‍നിരീക്ഷണ ചരിത്രം

note: Tag: para
en: revision history
ml: പുനര്‍നിരീക്ഷണ ചരിത്രം

note: Tag: para
en: Revision
ml: പുനര്‍നിരീക്ഷണം

note: Tag: para
en: revision
ml: പുനര്‍നിരീക്ഷണം

note: Tag: para
en: See also
ml: ഇതും കാണുക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ml: ഗ്രൂപ്പ്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ml: ഗ്രൂപ്പ്

note: Tag: para
en: set index
ml: ഗ്രൂപ്പിനുള്ള സൂചിക

note: Tag: para
en: Set Index
ml: ഗ്രൂപ്പിനുള്ള സൂചിക

note: Tag: para
en: Sidebar
ml: സൈഡ്ബാര്‍

note: Tag: para
en: sidebar
ml: സൈഡ്ബാര്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ml: നടപടി

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ml: നടപടി

note: Tag: para
en: table
ml: പട്ടിക

note: Tag: para
en: Table
ml: പട്ടിക

note: Tag: para
en: task
ml: ജോലി

note: Tag: para
en: Task
ml: ജോലി

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ml: സൂചന

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ml: സൂചന

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ml: സൂചന

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ml: മുന്നറിയിപ്പു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ml: മുന്നറിയിപ്പു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ml: മുന്നറിയിപ്പു്

note: Tag: para
en: and
ml: ,

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ml: .

note: Tag: para
en: Edited
ml: ചിട്ടപ്പെടുത്തിയിരിക്കുന്നു

note: Tag: para
en: edited
ml: ചിട്ടപ്പെടുത്തിയിരിക്കുന്നു

note: Tag: para
en: Edited by
ml: ചിട്ടപ്പെടുത്തിയതു്

note: Tag: para
en: edited by
ml: ചിട്ടപ്പെടുത്തിയതു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ml: കുറിപ്പുകള്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ml: കുറിപ്പുകള്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ml: താളുകള്‍.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ml: താളുകള്‍.

note: Tag: para
en: Revised by:
ml: പുനഃപരിശോധിച്ചതു്:

note: Tag: para
en: revised by:
ml: പുനഃപരിശോധിച്ചതു്:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ml: ഉള്ളടക്കത്തിന്റെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: table of contents
ml: ഉള്ളടക്കത്തിന്റെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ml: അപ്രതീക്ഷിതമായ എലമെന്റ് നാമം

note: Tag: para
en: unsupported
ml: പിന്തുണയില്ലാത്ത

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ml: xref

note: Tag: para
en: Authors
ml: രചയിതാക്കള്‍

note: Tag: para
en: Copy Editor
ml: കോപ്പി എഡിറ്റര്‍

note: Tag: para
en: Graphic Designer
ml: ഗ്രാഫിക് ഡിസൈനര്‍

note: Tag: para
en: Production Editor
ml: പ്രൊഡക്ഷന്‍ എഡിറ്റര്‍

note: Tag: para
en: Technical Editor
ml: ടെക്നിക്കല്‍ എഡിറ്റര്‍

note: Tag: para
en: Translator
ml: പരിഭാഷകന്‍

note: Tag: para
en: list of equations
ml: സമവാക്യങ്ങളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: List of Equations
ml: സമവാക്യങ്ങളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: List of Examples
ml: ഉദാഹരണങ്ങളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: list of examples
ml: ഉദാഹരണങ്ങളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: List of Figures
ml: ചിത്രങ്ങളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: list of figures
ml: ചിത്രങ്ങളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: List of Procedures
ml: പ്രക്രിയകളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: list of procedures
ml: പ്രക്രിയകളുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: list of tables
ml: പട്ടികകളുടെ വിവരം

note: Tag: para
en: List of Tables
ml: പട്ടികകളുടെ വിവരം

note: Tag: para
en: List of Unknown
ml: അപരിചിതമായവുടെ പട്ടിക

note: Tag: para
en: list of unknown
ml: അപരിചിതമായവുടെ പട്ടിക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ml: ആസ്ഥാനം

note: Tag: para
en: Next
ml: അടുത്തതു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ml: ഏറ്റവും മുമ്പോട്ട്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ml: മുമ്പുള്ളതു്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ml: ഏറ്റവും പുറകോട്ട്

note: Tag: para
en: Up
ml: മുകളിലേക്ക്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
ml: ഉള്ളടക്കത്തിന്റെ പട്ടിക

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ml: പൂര്‍ത്തിയാകാത്ത രേഖ

note: Tag: para
en: above
ml: മുകളില്‍

note: Tag: para
en: below
ml: താഴെ

note: Tag: para
en: the section called
ml: വിഭാഗം

note: Tag: para
en: Symbols
ml: ചിഹ്നങ്ങള്‍

note: Tag: para
en: January
ml: ജനുവരി

note: Tag: para
en: February
ml: ഫെബ്രുവരി

note: Tag: para
en: March
ml: മാര്‍ച്ച്

note: Tag: para
en: April
ml: ഏപ്രില്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ml: മെയ്

note: Tag: para
en: June
ml: ജൂണ്‍

note: Tag: para
en: July
ml: ജൂലൈ

note: Tag: para
en: August
ml: ഓഗസ്റ്റ്

note: Tag: para
en: September
ml: സെപ്റ്റംബര്‍

note: Tag: para
en: October
ml: ഒക്ടോബര്‍

note: Tag: para
en: November
ml: നവംബര്‍

note: Tag: para
en: December
ml: ഡിസംബര്‍

note: Tag: para
en: Monday
ml: തിങ്കള്‍

note: Tag: para
en: Tuesday
ml: ചൊവ്വ

note: Tag: para
en: Wednesday
ml: ബുധന്‍

note: Tag: para
en: Thursday
ml: വ്യാഴം

note: Tag: para
en: Friday
ml: വെള്ളി

note: Tag: para
en: Saturday
ml: ശനി

note: Tag: para
en: Sunday
ml: ഞായര്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ml: ജനു

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
ml: ഫെബ്രു

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
ml: മാര്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ml: ഏപ്രി

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
ml: മെയ്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ml: ജൂണ്‍

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ml: ജൂലൈ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ml: ഓഗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ml: സെപ്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ml: ഒക്ട്

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ml: നവം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ml: ഡിസം

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ml: തി

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ml: ചൊ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ml: ബു

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ml: വ്യാ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ml: വെ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ml: ശ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ml: ഞാ
