Fedora docbook locales - en to mn translation catalogue (184 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
mn: Товч агуулга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
mn: товч агуулга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
mn: Х:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
mn: Хавсралт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
mn: хавсралт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
mn: Өгүүлэл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
mn: өгүүлэл

note: Tag: para
en: Author
mn: Зохиогч

note: Tag: para
en: Bibliography
mn: Ном зүй

note: Tag: para
en: bibliography
mn: ном зүй

note: Tag: para
en: Book
mn: Ном

note: Tag: para
en: book
mn: ном

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
mn: АНХААРУУЛГА

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
mn: Анхааруулга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
mn: анхааруулга

note: Tag: para
en: Chapter
mn: Бүлэг

note: Tag: para
en: chapter
mn: бүлэг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
mn: Сүүл тайлбар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
mn: сүүл тайлбар

note: Tag: para
en: Copyright
mn: Зохиогчийн эрх

note: Tag: para
en: copyright
mn: зохиогчийн эрх

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
mn: Зохиогчийн үг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
mn: зохиогчийн үг

note: Tag: para
en: Edition
mn: Хэвлэл

note: Tag: para
en: edition
mn: хэвлэл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
mn: Хянан тохиолдуулагч

note: Tag: para
en: Equation
mn: Тэгшитгэл

note: Tag: para
en: equation
mn: тэгшитгэл

note: Tag: para
en: Example
mn: Жишээ

note: Tag: para
en: example
mn: жишээ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
mn: Зураг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
mn: зураг

note: Tag: para
en: Glossary
mn: Нэр томъёо

note: Tag: para
en: glossary
mn: нэр томъёо

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
mn: харна уу

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
mn: харна уу

note: Tag: para
en: See Also
mn: Бас харна уу

note: Tag: para
en: see also
mn: бас харна уу

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
mn: ЧУХАЛ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
mn: Чухал

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
mn: чухал

note: Tag: para
en: Index
mn: Үгийн жагсаалт

note: Tag: para
en: index
mn: үгийн жагсаалт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
mn: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
mn: Хуулийн заалт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
mn: хуулийн заалт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
mn: Зориулалт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
mn: зориулалт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
mn: Түвшин

note: Tag: para
en: Origin
mn: Үүсэл

note: Tag: para
en: origin
mn: үүсэл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
mn: ТЭМДЭГЛЭЛ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
mn: Тэмдэглэл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
mn: тэмдэглэл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
mn: хэсэг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
mn: Хэсэг

note: Tag: para
en: Preface
mn: Өмнөх үг

note: Tag: para
en: preface
mn: өмнөх үг

note: Tag: para
en: Procedure
mn: Гүйцэтгэл

note: Tag: para
en: procedure
mn: гүйцэтгэл

note: Tag: para
en: Production
mn: Бүтээгдэхүүн

note: Tag: para
en: Publication Date
mn: Хэвлэгдсэн огноо

note: Tag: para
en: publication date
mn: хэвлэгдсэн огноо

note: Tag: para
en: Published
mn: Хэвлэгдсэн

note: Tag: para
en: published
mn: хэвлэгдсэн

note: Tag: para
en: Publisher
mn: Хэвлэсэн компани

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
mn: А ба Х

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
mn: Түгээмэл тавигддаг асуултууд

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
mn: А:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
mn: Ашигласан ном

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
mn: ашигласан ном

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
mn: Ашигласан номнууд

note: Tag: para
en: Name
mn: Нэр

note: Tag: para
en: name
mn: нэр

note: Tag: para
en: Section
mn: Хэсэг

note: Tag: para
en: Synopsis
mn: Ерөнхий агуулга

note: Tag: para
en: synopsis
mn: ерөнхий агуулга

note: Tag: para
en: Revision History
mn: Залруулалтын түүх

note: Tag: para
en: revision history
mn: залруулалтын түүх

note: Tag: para
en: Revision
mn: Залруулалт

note: Tag: para
en: revision
mn: залруулалт

note: Tag: para
en: See also
mn: Бас харна уу

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
mn: цуглуулга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
mn: Цуглуулга

note: Tag: para
en: set index
mn: цуглуулгын жагсаалт

note: Tag: para
en: Set Index
mn: Цуглуулгын жагсаалт

note: Tag: para
en: Sidebar
mn: Хажуу самбар

note: Tag: para
en: sidebar
mn: хажуу самбар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
mn: алхам

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
mn: Алхам

note: Tag: para
en: table
mn: хүснэгт

note: Tag: para
en: Table
mn: Хүснэгт

note: Tag: para
en: task
mn: даалгавар

note: Tag: para
en: Task
mn: Даалгавар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
mn: зөвлөгөө

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
mn: ЗӨВЛӨГӨӨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
mn: Зөвлөгөө

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
mn: Сануулга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
mn: сануулга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
mn: САНУУЛГА

note: Tag: para
en: and
mn: ба

note: Tag: para
en: Edited
mn: Хянасан

note: Tag: para
en: edited
mn: хянасан

note: Tag: para
en: Edited by
mn: Хянан тохиолдуулсан

note: Tag: para
en: edited by
mn: хянан тохиолдуулсан

note: Tag: para
en: in
mn: дотор

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
mn: тайлбар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
mn: Тайлбар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
mn: Хуудас

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
mn: хуудас

note: Tag: para
en: Revised by:
mn: Залруулсан:

note: Tag: para
en: revised by:
mn: залруулсан:

note: Tag: para
en: Table of Contents
mn: Гарчиг

note: Tag: para
en: table of contents
mn: гарчиг

note: Tag: para
en: Unexpected element name
mn: Санамсаргүй элемент

note: Tag: para
en: unsupported
mn: дэмжигдээгүй

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
mn: xref руу

note: Tag: para
en: Authors
mn: Зохиогчид

note: Tag: para
en: Copy Editor
mn: Хуулбар хянан тохиолдуулагч

note: Tag: para
en: Graphic Designer
mn: График дизайнч

note: Tag: para
en: Production Editor
mn: Бүтээгдэхүүн хянан тохиолдуулагч

note: Tag: para
en: Technical Editor
mn: Техникийн хянан тохиолдуулагч

note: Tag: para
en: Translator
mn: Орчуулагч

note: Tag: para
en: list of equations
mn: тэгшитгэлийн жагсаалт

note: Tag: para
en: List of Equations
mn: Тэгшитгэлийн жагсаалт

note: Tag: para
en: List of Examples
mn: Жишээний жагсаалт

note: Tag: para
en: list of examples
mn: жишээний жагсаалт

note: Tag: para
en: List of Figures
mn: Зургийн жагсаалт

note: Tag: para
en: list of figures
mn: зургийн жагсаалт

note: Tag: para
en: List of Procedures
mn: Гүйцэтгэлийн жагсаалт

note: Tag: para
en: list of procedures
mn: гүйцэтгэлийн жагсаалт

note: Tag: para
en: list of tables
mn: хүснэгтийн жагсаалт

note: Tag: para
en: List of Tables
mn: Хүснэгтийн жагсаалт

note: Tag: para
en: List of Unknown
mn: Тодорхойгүй жагсаалт

note: Tag: para
en: list of unknown
mn: тодорхойгүй жагсаалт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
mn: Эхлэл

note: Tag: para
en: Next
mn: Дараах

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
mn: Дараах

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
mn: Өмнөх

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
mn: Өмнөх

note: Tag: para
en: Up
mn: Дээш

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
mn: Гарчиг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
mn: Ноорог

note: Tag: para
en: above
mn: дээр

note: Tag: para
en: below
mn: доор

note: Tag: para
en: the section called
mn: Хэсгийн нэр

note: Tag: para
en: Symbols
mn: тэмдэгтүүд

note: Tag: para
en: January
mn: Хулгана сарын

note: Tag: para
en: February
mn: Үхэр сарын

note: Tag: para
en: March
mn: Бар сарын

note: Tag: para
en: April
mn: Туулай сарын

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
mn: Луу сарын

note: Tag: para
en: June
mn: Могой сарын

note: Tag: para
en: July
mn: Морь сарын

note: Tag: para
en: August
mn: Хонь сарын

note: Tag: para
en: September
mn: Бич сарын

note: Tag: para
en: October
mn: Тахиа сарын

note: Tag: para
en: November
mn: Нохой сарын

note: Tag: para
en: December
mn: Гахай сарын

note: Tag: para
en: Monday
mn: Даваа

note: Tag: para
en: Tuesday
mn: Мягмар

note: Tag: para
en: Wednesday
mn: Лхагва

note: Tag: para
en: Thursday
mn: Пүрэв

note: Tag: para
en: Friday
mn: Баасан

note: Tag: para
en: Saturday
mn: Бямба

note: Tag: para
en: Sunday
mn: Ням

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
mn: Хул

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
mn: Үхэ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
mn: Бар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
mn: Туу

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
mn: Мог

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
mn: Мор

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
mn: Хон

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
mn: Бич

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
mn: Тах

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
mn: Нох

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
mn: Гах

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
mn: Да

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
mn: Мя

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
mn: Лх

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
mn: Пү

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
mn: Ба

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
mn: Бя

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
mn: Ня
