Fedora docbook locales - en to mr translation catalogue (187 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
mr: सारांश

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
mr: सारांश

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
mr: आभार

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
mr: आभार

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
mr: परिशिष्ट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
mr: परिशिष्ट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
mr: लेख

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
mr: लेख

note: Tag: para
en: Author
mr: लेखक

note: Tag: para
en: Bibliography
mr: ग्रंथसूची

note: Tag: para
en: bibliography
mr: ग्रंथसूची

note: Tag: para
en: Book
mr: पुस्तक

note: Tag: para
en: book
mr: पुस्तक

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
mr: सावधगिरी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
mr: सावधगिरी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
mr: सावधगिरी

note: Tag: para
en: Chapter
mr: धडा

note: Tag: para
en: chapter
mr: धडा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
mr: कोलोफोन

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
mr: कोलोफोन

note: Tag: para
en: Copyright
mr: सर्वाहक्काधिकार

note: Tag: para
en: copyright
mr: सर्वाहक्काधिकार

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
mr: समर्पण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
mr: समर्पण

note: Tag: para
en: Edition
mr: आवृत्ती

note: Tag: para
en: edition
mr: आवृत्ती

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
mr: संपादक

note: Tag: para
en: Equation
mr: समीकरण

note: Tag: para
en: equation
mr: समीकरण

note: Tag: para
en: Example
mr: उदाहरण

note: Tag: para
en: example
mr: उदाहरण

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
mr: आकृती

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
mr: आकृती

note: Tag: para
en: Glossary
mr: शब्दकोष

note: Tag: para
en: glossary
mr: शब्दकोष

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
mr: पहा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
mr: पहा

note: Tag: para
en: See Also
mr: हे ही पहा

note: Tag: para
en: see also
mr: हे ही पहा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
mr: महत्तावचे

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
mr: महत्तावचे

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
mr: महत्तावचे

note: Tag: para
en: Index
mr: इंडेक्स्

note: Tag: para
en: index
mr: इंडेक्स्

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
mr: कायदेशीर सूचना

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
mr: कायदेशीर सूचना

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
mr: प्रक्षेक

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
mr: प्रक्षेक

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
mr: स्तर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
mr: स्तर

note: Tag: para
en: Origin
mr: मुळ

note: Tag: para
en: origin
mr: मुळ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
mr: टीप

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
mr: टीप

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
mr: टीप

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
mr: भाग

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
mr: भाग

note: Tag: para
en: Preface
mr: प्रस्तावना

note: Tag: para
en: preface
mr: प्रस्तावना

note: Tag: para
en: Procedure
mr: कार्यपद्धत

note: Tag: para
en: procedure
mr: कार्यपद्धत

note: Tag: para
en: Production
mr: प्रस्तुति

note: Tag: para
en: Publication Date
mr: प्रकाशन दिनांक

note: Tag: para
en: publication date
mr: प्रकाशन दिनांक

note: Tag: para
en: Published
mr: प्रकाशीत

note: Tag: para
en: published
mr: प्रकाशीत

note: Tag: para
en: Publisher
mr: प्रकाशक

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
mr: नेहमी विचारलेली प्रश्न

note: Tag: para
en: Page
mr: पान

note: Tag: para
en: page
mr: पान

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
mr: संदर्भ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
mr: संदर्भ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
mr: संदर्भ

note: Tag: para
en: Name
mr: नाव

note: Tag: para
en: name
mr: नाव

note: Tag: para
en: Section
mr: विभाग

note: Tag: para
en: section
mr: विभाग

note: Tag: para
en: Synopsis
mr: रूपरेशा

note: Tag: para
en: synopsis
mr: रूपरेशा

note: Tag: para
en: Revision History
mr: आवृत्ती हतिहास

note: Tag: para
en: revision history
mr: आवृत्ती हतिहास

note: Tag: para
en: Revision
mr: आवृत्ती

note: Tag: para
en: revision
mr: आवृत्ती

note: Tag: para
en: See also
mr: हे ही पहा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
mr: गट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
mr: गट

note: Tag: para
en: set index
mr: इंडेक्स् गट

note: Tag: para
en: Set Index
mr: इंडेक्स् गट

note: Tag: para
en: Sidebar
mr: बाजूची पट्टी

note: Tag: para
en: sidebar
mr: बाजूची पट्टी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
mr: कार्य

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
mr: कार्य

note: Tag: para
en: table
mr: तक्ता

note: Tag: para
en: Table
mr: तक्ता

note: Tag: para
en: task
mr: कार्य

note: Tag: para
en: Task
mr: कार्य

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
mr: टीप

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
mr: टीप

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
mr: टीप

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
mr: सावधानता

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
mr: सावधानता

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
mr: सावधानता

note: Tag: para
en: and
mr: व

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
mr: द्वारे

note: Tag: para
en: Edited
mr: संपादीत

note: Tag: para
en: edited
mr: संपादीत

note: Tag: para
en: Edited by
mr: द्वारे संपादीत

note: Tag: para
en: edited by
mr: द्वारे संपादीत

note: Tag: para
en: in
mr: मधील

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
mr: टीपा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
mr: टीपा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
mr: पाने

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
mr: पाने

note: Tag: para
en: Revised by:
mr: द्वारे सुधारीत:

note: Tag: para
en: revised by:
mr: द्वारे सुधारीत:

note: Tag: para
en: Table of Contents
mr: अनुक्रमणिका

note: Tag: para
en: table of contents
mr: अनुक्रमणिका

note: Tag: para
en: Unexpected element name
mr: अनपेक्षीत घटकाचे नाव

note: Tag: para
en: unsupported
mr: असमर्थीत

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
mr: xref

note: Tag: para
en: Authors
mr: लेखक

note: Tag: para
en: Copy Editor
mr: प्रत संपादक

note: Tag: para
en: Graphic Designer
mr: ग्राफिक्स् डिजाइनर

note: Tag: para
en: Production Editor
mr: प्रोडक्शन संपादक

note: Tag: para
en: Technical Editor
mr: तांत्रिक संपादक

note: Tag: para
en: Translator
mr: भाषांतरनकर्ता

note: Tag: para
en: list of equations
mr: समीकरणांची सूची

note: Tag: para
en: List of Equations
mr: समीकरणांची सूची

note: Tag: para
en: List of Examples
mr: उदाहरणांची सूची

note: Tag: para
en: list of examples
mr: उहारणांची सूची

note: Tag: para
en: List of Figures
mr: आकृतींची सूची

note: Tag: para
en: list of figures
mr: आकृतींची सूची

note: Tag: para
en: List of Procedures
mr: कार्यपद्धतींची सूची

note: Tag: para
en: list of procedures
mr: कार्यपद्धतींची सूची

note: Tag: para
en: list of tables
mr: तक्त्यांची सूची

note: Tag: para
en: List of Tables
mr: तक्त्यांची सूची

note: Tag: para
en: List of Unknown
mr: अपरिचीतांची सूची

note: Tag: para
en: list of unknown
mr: अपरिचीतांची सूची

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
mr: होम

note: Tag: para
en: Next
mr: पुढील

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
mr: पटकन पुढे चला

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
mr: मागील

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
mr: पटकन माघे चला

note: Tag: para
en: Up
mr: वर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
mr: मसुदा

note: Tag: para
en: above
mr: वरील

note: Tag: para
en: below
mr: खालील

note: Tag: para
en: the section called
mr: ...नामक विभाग

note: Tag: para
en: Symbols
mr: प्रतीक

note: Tag: para
en: January
mr: जानेवारी

note: Tag: para
en: February
mr: फेब्रुवारी

note: Tag: para
en: March
mr: मार्च

note: Tag: para
en: April
mr: एप्रिल

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
mr: मे

note: Tag: para
en: June
mr: जून

note: Tag: para
en: July
mr: जुलै

note: Tag: para
en: August
mr: ऑगस्ट

note: Tag: para
en: September
mr: सप्टेंबर

note: Tag: para
en: October
mr: ऑक्टोबर

note: Tag: para
en: November
mr: नोव्हेंबर

note: Tag: para
en: December
mr: डिसेंबर

note: Tag: para
en: Monday
mr: सोमवार

note: Tag: para
en: Tuesday
mr: मंगळवार

note: Tag: para
en: Wednesday
mr: बुधवार

note: Tag: para
en: Thursday
mr: गुरूवार

note: Tag: para
en: Friday
mr: शुक्रवार

note: Tag: para
en: Saturday
mr: शनिवार

note: Tag: para
en: Sunday
mr: रविवार

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
mr: जा

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
mr: फेब्रुवारी

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
mr: मार्च

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
mr: एप्रिल

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
mr: मे

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
mr: जून

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
mr: जुलै

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
mr: ऑगस्ट

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
mr: सप्टें

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
mr: ऑक्टो

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
mr: नोव्हेंबर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
mr: डिसेंबर

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
mr: सोम

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
mr: मंगळ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
mr: बुध

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
mr: गुरू

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
mr: शुक्र

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
mr: शनि

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
mr: रवि
