Fedora docbook locales - en to nb translation catalogue (127 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
nb: Sammendrag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
nb: Sammendrag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
nb: Svar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
nb: Tillegg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
nb: Tillegg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
nb: Artikkel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
nb: artikkel

note: Tag: para
en: Bibliography
nb: Bibliografi

note: Tag: para
en: bibliography
nb: Bibliografi

note: Tag: para
en: Book
nb: Bok

note: Tag: para
en: book
nb: bok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
nb: OBS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
nb: Obs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
nb: obs

note: Tag: para
en: Chapter
nb: Kapittel

note: Tag: para
en: chapter
nb: Kapittel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
nb: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
nb: kolofon

note: Tag: para
en: Copyright
nb: Opphavsrett

note: Tag: para
en: copyright
nb: opphavsrett

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
nb: Dedikasjon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
nb: Dedikasjon

note: Tag: para
en: Edition
nb: Utgave

note: Tag: para
en: edition
nb: utgave

note: Tag: para
en: Equation
nb: Formel

note: Tag: para
en: equation
nb: Formel

note: Tag: para
en: Example
nb: Eksempel

note: Tag: para
en: example
nb: Eksempel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
nb: Figur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
nb: Figur

note: Tag: para
en: Glossary
nb: Ordliste

note: Tag: para
en: glossary
nb: Ordliste

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
nb: Se

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
nb: Se

note: Tag: para
en: See Also
nb: Se også

note: Tag: para
en: see also
nb: se også

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
nb: VIKTIG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
nb: Viktig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
nb: viktig

note: Tag: para
en: Index
nb: Indeks

note: Tag: para
en: index
nb: Indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
nb: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
nb: Rettslig merknad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
nb: rettslig merknad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
nb: Publikum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
nb: Publikum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
nb: Nivå

note: Tag: para
en: Origin
nb: Opphav

note: Tag: para
en: origin
nb: Opphav

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
nb: NOTAT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
nb: Notat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
nb: notat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
nb: Del

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
nb: del

note: Tag: para
en: Preface
nb: Forord

note: Tag: para
en: preface
nb: forord

note: Tag: para
en: Procedure
nb: Prosedyre

note: Tag: para
en: procedure
nb: prosedyre

note: Tag: para
en: Production
nb: Produksjon

note: Tag: para
en: Published
nb: Publisert

note: Tag: para
en: published
nb: publisert

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
nb: Spørsmål og svar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
nb: spørsmål

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
nb: Referanse

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
nb: referanse

note: Tag: para
en: Name
nb: Navn

note: Tag: para
en: name
nb: navn

note: Tag: para
en: Section
nb: Seksjon

note: Tag: para
en: synopsis
nb: Synopsis

note: Tag: para
en: Revision History
nb: Revisjonshistorie

note: Tag: para
en: revision history
nb: revisjonshistorie

note: Tag: para
en: Revision
nb: Revisjon

note: Tag: para
en: revision
nb: revisjon

note: Tag: para
en: See also
nb: Se også

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
nb: sett

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
nb: Sett

note: Tag: para
en: set index
nb: settindeks

note: Tag: para
en: Set Index
nb: Settindeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
nb: steg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
nb: Steg

note: Tag: para
en: table
nb: tabell

note: Tag: para
en: Table
nb: Tabell

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
nb: Tips

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
nb: TIPS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
nb: Tips

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
nb: Advarsel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
nb: advarsel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
nb: ADVARSEL

note: Tag: para
en: and
nb: og

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
nb: av

note: Tag: para
en: Edited
nb: Redigert

note: Tag: para
en: edited
nb: redigert

note: Tag: para
en: Edited by
nb: Redigert av

note: Tag: para
en: edited by
nb: redigert av

note: Tag: para
en: in
nb: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
nb: Sluttnotater

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
nb: sluttnotater

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
nb: Sider

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
nb: sider

note: Tag: para
en: Revised by:
nb: Gjennomgått av:

note: Tag: para
en: revised by:
nb: gjennomgått av:

note: Tag: para
en: Table of Contents
nb: Innholdsfortegnelse

note: Tag: para
en: table of contents
nb: innholdsfortegnelse

note: Tag: para
en: Unexpected element name
nb: UVENTET-ELEMENTNAVN

note: Tag: para
en: unsupported
nb: ikke støttet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
nb: xref til

note: Tag: para
en: list of equations
nb: Formeloversikt

note: Tag: para
en: List of Equations
nb: formeloversikt

note: Tag: para
en: List of Examples
nb: Eksempeloversikt

note: Tag: para
en: list of examples
nb: eksempeloversikt

note: Tag: para
en: List of Figures
nb: Figuroversikt

note: Tag: para
en: list of figures
nb: figuroversikt

note: Tag: para
en: list of tables
nb: Tabelloversikt

note: Tag: para
en: List of Tables
nb: tabelloversikt

note: Tag: para
en: List of Unknown
nb: ???-oversikt

note: Tag: para
en: list of unknown
nb: ???-oversikt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
nb: Hjem

note: Tag: para
en: Next
nb: Neste

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
nb: Raskt fremover

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
nb: Forrige

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
nb: Raskt bakover

note: Tag: para
en: Up
nb: Opp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
nb: Utkast

note: Tag: para
en: above
nb: over

note: Tag: para
en: below
nb: under

note: Tag: para
en: the section called
nb: Seksjonen kalt

note: Tag: para
en: Symbols
nb: Symboler
