Fedora docbook locales - en to nds translation catalogue (173 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
nds: Tosammenfaten

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
nds: Tosammenfaten

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
nds: Danksagungen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
nds: Danksagungen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
nds: Anhang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
nds: Anhang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
nds: Artikel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
nds: Artikel

note: Tag: para
en: Author
nds: Schriever

note: Tag: para
en: Bibliography
nds: Literaturverteeknis

note: Tag: para
en: bibliography
nds: Literaturverteeknis

note: Tag: para
en: book
nds: Book

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
nds: ACHTUNG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
nds: Achtung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
nds: Achtung

note: Tag: para
en: Chapter
nds: Kapitel

note: Tag: para
en: chapter
nds: Kapitel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
nds: Kolophon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
nds: Kolophon

note: Tag: para
en: Copyright
nds: Koperschood

note: Tag: para
en: copyright
nds: Koperschood

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
nds: Widmung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
nds: Widmung

note: Tag: para
en: Edition
nds: Utgav

note: Tag: para
en: edition
nds: Utgav

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
nds: Bewarker

note: Tag: para
en: Equation
nds: Erteken

note: Tag: para
en: equation
nds: Glieken

note: Tag: para
en: Example
nds: Bispeel

note: Tag: para
en: example
nds: Bispeel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
nds: Avbillen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
nds: Avbillen

note: Tag: para
en: Glossary
nds: Glossar

note: Tag: para
en: glossary
nds: Glossar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
nds: Kiek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
nds: kiek

note: Tag: para
en: See Also
nds: Kiek ook

note: Tag: para
en: see also
nds: kiek ook

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
nds: WICHTIG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
nds: Wichtig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
nds: wichtig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
nds: Rechtlicher Henwies

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
nds: rechtlicher Henwies

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
nds: Täälgrupp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
nds: Täälgrupp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
nds: Ebene

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
nds: Ebene

note: Tag: para
en: Origin
nds: Ursprung

note: Tag: para
en: origin
nds: Ursprung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
nds: NOTIZ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
nds: Notiz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
nds: Notiz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
nds: Deel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
nds: Deel

note: Tag: para
en: Preface
nds: Vorwoord

note: Tag: para
en: preface
nds: Vorwoord

note: Tag: para
en: Procedure
nds: Prozedur

note: Tag: para
en: procedure
nds: Prozedur

note: Tag: para
en: Production
nds: Produktschoon

note: Tag: para
en: Publication Date
nds: Veröpenlichendag

note: Tag: para
en: publication date
nds: Veröpenlichendag

note: Tag: para
en: Published
nds: Veröpenlicht

note: Tag: para
en: published
nds: veröpenlicht

note: Tag: para
en: Publisher
nds: Veröpenlicher

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
nds: F &amp; A

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
nds: f &amp; a

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
nds: Oft stellte Fragen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
nds: F:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
nds: f:

note: Tag: para
en: Page
nds: Siet

note: Tag: para
en: page
nds: Siet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
nds: Verwies

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
nds: Verwies

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
nds: Verwiese

note: Tag: para
en: Name
nds: Naam

note: Tag: para
en: name
nds: Naam

note: Tag: para
en: Section
nds: Rebeer

note: Tag: para
en: section
nds: Rebeet

note: Tag: para
en: synopsis
nds: Synopsis

note: Tag: para
en: Revision History
nds: Verschoonshistorie

note: Tag: para
en: revision history
nds: Verschoonshistorie

note: Tag: para
en: Revision
nds: Verschoon

note: Tag: para
en: revision
nds: Verschoon

note: Tag: para
en: See also
nds: Kiek ook

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
nds: Satt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
nds: Satt

note: Tag: para
en: set index
nds: Stickwoordverteeknis

note: Tag: para
en: Set Index
nds: Stickwoordverteeknis

note: Tag: para
en: Sidebar
nds: Randnotiz

note: Tag: para
en: sidebar
nds: Randnotiz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
nds: Schritt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
nds: Schritt

note: Tag: para
en: table
nds: Tabell

note: Tag: para
en: Table
nds: Tabell

note: Tag: para
en: task
nds: Opgav

note: Tag: para
en: Task
nds: Opgav

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
nds: Henwies

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
nds: HENWIES

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
nds: Henwies

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
nds: Warnung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
nds: Warnung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
nds: WARNUNG

note: Tag: para
en: and
nds: un

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
nds: vun

note: Tag: para
en: Edited
nds: Bewarkt

note: Tag: para
en: edited
nds: bewarkt

note: Tag: para
en: Edited by
nds: Bewarkt vun

note: Tag: para
en: edited by
nds: bewarkt vun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
nds: Notizen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
nds: Notizen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
nds: Sieten

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
nds: Sieten

note: Tag: para
en: Revised by:
nds: Ännert vun:

note: Tag: para
en: revised by:
nds: ännert vun:

note: Tag: para
en: Table of Contents
nds: Inholltabell

note: Tag: para
en: table of contents
nds: Inholltabell

note: Tag: para
en: Unexpected element name
nds: Unerwarteter Elementnaam

note: Tag: para
en: unsupported
nds: nich unnerstütt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
nds: xref op

note: Tag: para
en: Authors
nds: Schrievers

note: Tag: para
en: Copy Editor
nds: Korrekteur

note: Tag: para
en: Graphic Designer
nds: Grafikdesigner

note: Tag: para
en: Production Editor
nds: Produktschoonsbewarker

note: Tag: para
en: Technical Editor
nds: Technischer Bewarker

note: Tag: para
en: Translator
nds: Översetter

note: Tag: para
en: list of equations
nds: Gliekenlist

note: Tag: para
en: List of Equations
nds: Gliekenlist

note: Tag: para
en: List of Examples
nds: Bispeellist

note: Tag: para
en: list of examples
nds: Bispeellist

note: Tag: para
en: List of Figures
nds: Avbillenlist

note: Tag: para
en: list of figures
nds: Avbillenlist

note: Tag: para
en: List of Procedures
nds: Prozedurlist

note: Tag: para
en: list of procedures
nds: Prozedurlist

note: Tag: para
en: list of tables
nds: Tabelllist

note: Tag: para
en: List of Tables
nds: Tabelllist

note: Tag: para
en: List of Unknown
nds: Unbekanntenlist

note: Tag: para
en: list of unknown
nds: Unbekanntenlist

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
nds: Heem

note: Tag: para
en: Next
nds: Nähster

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
nds: Foorts nah vorn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
nds: Voriger

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
nds: Foorts torügg

note: Tag: para
en: Up
nds: Op

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
nds: Entwurf

note: Tag: para
en: above
nds: över

note: Tag: para
en: below
nds: unner

note: Tag: para
en: the section called
nds: avröpter Rebeet

note: Tag: para
en: Symbols
nds: Symbole

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
nds: Definitschoon:

note: Tag: para
en: January
nds: Januar

note: Tag: para
en: February
nds: Februar

note: Tag: para
en: March
nds: März

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
nds: Mai

note: Tag: para
en: June
nds: Juni

note: Tag: para
en: July
nds: Juli

note: Tag: para
en: October
nds: Oktober

note: Tag: para
en: December
nds: Dezember

note: Tag: para
en: Monday
nds: Mondag

note: Tag: para
en: Tuesday
nds: Deensdag

note: Tag: para
en: Wednesday
nds: Middeweeken

note: Tag: para
en: Thursday
nds: Dünnersdag

note: Tag: para
en: Friday
nds: Friedag

note: Tag: para
en: Saturday
nds: Sünnavend

note: Tag: para
en: Sunday
nds: Sünndag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
nds: Mär

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
nds: Mai

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
nds: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
nds: Dez

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
nds: Dee

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
nds: Mid

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
nds: Dün

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
nds: Svd

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
nds: Sün
