Fedora docbook locales - en to nl translation catalogue (187 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
nl: Samenvatting

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
nl: samenvatting

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
nl: Erkenning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
nl: erkenning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
nl: Antwoord:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
nl: antwoord:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
nl: Bijlage

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
nl: bijlage

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
nl: Artikel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
nl: artikel

note: Tag: para
en: Author
nl: Auteur

note: Tag: para
en: Bibliography
nl: Literatuurlijst

note: Tag: para
en: bibliography
nl: literatuurlijst

note: Tag: para
en: Book
nl: Boek

note: Tag: para
en: book
nl: boek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
nl: LET OP

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
nl: Let op

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
nl: let op

note: Tag: para
en: Chapter
nl: Hoofdstuk

note: Tag: para
en: chapter
nl: hoofdstuk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
nl: Colofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
nl: colofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
nl: Opdracht

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
nl: opdracht

note: Tag: para
en: Edition
nl: Uitgave

note: Tag: para
en: edition
nl: uitgave

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
nl: Redacteur

note: Tag: para
en: Equation
nl: Vergelijking

note: Tag: para
en: equation
nl: vergelijking

note: Tag: para
en: Example
nl: Voorbeeld

note: Tag: para
en: example
nl: voorbeeld

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
nl: Afbeelding

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
nl: afbeelding

note: Tag: para
en: Glossary
nl: Woordenlijst

note: Tag: para
en: glossary
nl: woordenlijst

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
nl: Zie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
nl: zie

note: Tag: para
en: See Also
nl: Zie ook

note: Tag: para
en: see also
nl: zie ook

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
nl: BELANGRIJK

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
nl: Belangrijk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
nl: belangrijk

note: Tag: para
en: Index
nl: Register

note: Tag: para
en: index
nl: register

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
nl: Juridische kennisgeving

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
nl: juridische kennisgeving

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
nl: Doelgroep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
nl: doelgroep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
nl: Niveau

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
nl: niveau

note: Tag: para
en: Origin
nl: Herkomst

note: Tag: para
en: origin
nl: herkomst

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
nl: OPMERKING

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
nl: Opmerking

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
nl: opmerking

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
nl: Deel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
nl: deel

note: Tag: para
en: Preface
nl: Voorwoord

note: Tag: para
en: preface
nl: voorwoord

note: Tag: para
en: Production
nl: Productie

note: Tag: para
en: Publication Date
nl: Publicatie datum

note: Tag: para
en: publication date
nl: publicatie datum

note: Tag: para
en: Published
nl: Uitgegeven

note: Tag: para
en: published
nl: uitgegeven

note: Tag: para
en: Publisher
nl: Uitgever

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
nl: Vraag en antwoord

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
nl: vraag en antwoord

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
nl: Vaak gestelde vragen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
nl: Vraag:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
nl: vraag:

note: Tag: para
en: Page
nl: Pagina

note: Tag: para
en: page
nl: pagina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
nl: Referentie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
nl: referentie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
nl: Referenties

note: Tag: para
en: Name
nl: Naam

note: Tag: para
en: name
nl: naam

note: Tag: para
en: Section
nl: Paragraaf

note: Tag: para
en: section
nl: paragraaf

note: Tag: para
en: Synopsis
nl: Samenvatting

note: Tag: para
en: synopsis
nl: samenvatting

note: Tag: para
en: Revision History
nl: Wijzigingsgeschiedenis

note: Tag: para
en: revision history
nl: wijzigingsgeschiedenis

note: Tag: para
en: Revision
nl: Herziening

note: Tag: para
en: revision
nl: herziening

note: Tag: para
en: See also
nl: Zie ook

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
nl: verzameling

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
nl: Verzameling

note: Tag: para
en: set index
nl: hoofdregister

note: Tag: para
en: Set Index
nl: Hoofdregister

note: Tag: para
en: Sidebar
nl: Zijbalk

note: Tag: para
en: sidebar
nl: zijbalk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
nl: stap

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
nl: Stap

note: Tag: para
en: table
nl: tabel

note: Tag: para
en: Table
nl: Tabel

note: Tag: para
en: task
nl: taak

note: Tag: para
en: Task
nl: Taak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
nl: Waarschuwing

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
nl: waarschuwing

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
nl: WAARSCHUWING

note: Tag: para
en: and
nl: en

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
nl: door

note: Tag: para
en: Edited
nl: Redactie

note: Tag: para
en: edited
nl: redactie

note: Tag: para
en: Edited by
nl: Onder redactie van

note: Tag: para
en: edited by
nl: onder redactie van

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
nl: opmerkingen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
nl: Opmerkingen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
nl: Blz.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
nl: blz.

note: Tag: para
en: Revised by:
nl: Herzien door:

note: Tag: para
en: revised by:
nl: herzien door:

note: Tag: para
en: Table of Contents
nl: Inhoudsopgave

note: Tag: para
en: table of contents
nl: inhoudsopgave

note: Tag: para
en: Unexpected element name
nl: Onverwachte element naam

note: Tag: para
en: unsupported
nl: niet ondersteund

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
nl: xref naar

note: Tag: para
en: Authors
nl: Auteurs

note: Tag: para
en: Copy Editor
nl: Copy redacteur

note: Tag: para
en: Graphic Designer
nl: Grafisch ontwerper

note: Tag: para
en: Production Editor
nl: Productie redacteur

note: Tag: para
en: Technical Editor
nl: Technische redacteur

note: Tag: para
en: Translator
nl: Vertaler

note: Tag: para
en: list of equations
nl: lijst van vergelijkingen

note: Tag: para
en: List of Equations
nl: Lijst van vergelijkingen

note: Tag: para
en: List of Examples
nl: Lijst van voorbeelden

note: Tag: para
en: list of examples
nl: lijst van voorbeelden

note: Tag: para
en: List of Figures
nl: Lijst van afbeeldingen

note: Tag: para
en: list of figures
nl: lijst van afbeeldingen

note: Tag: para
en: List of Procedures
nl: Lijst van procedures

note: Tag: para
en: list of procedures
nl: lijst van procedures

note: Tag: para
en: list of tables
nl: lijst van tabellen

note: Tag: para
en: List of Tables
nl: Lijst van tabellen

note: Tag: para
en: List of Unknown
nl: Lijst van onbekenden

note: Tag: para
en: list of unknown
nl: lijst van onbekenden

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
nl: Begin

note: Tag: para
en: Next
nl: Volgende

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
nl: Snel vooruit

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
nl: Vorige

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
nl: Snel terug

note: Tag: para
en: Up
nl: Omhoog

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
nl: Inhoudsopgave

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
nl: Ontwerp

note: Tag: para
en: above
nl: boven

note: Tag: para
en: below
nl: onder

note: Tag: para
en: the section called
nl: de paragraaf met de naam

note: Tag: para
en: Symbols
nl: Symbolen

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
nl: Definitie:

note: Tag: para
en: January
nl: januari

note: Tag: para
en: February
nl: februari

note: Tag: para
en: March
nl: maart

note: Tag: para
en: April
nl: april

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
nl: mei

note: Tag: para
en: June
nl: juni

note: Tag: para
en: July
nl: juli

note: Tag: para
en: August
nl: augustus

note: Tag: para
en: September
nl: september

note: Tag: para
en: October
nl: october

note: Tag: para
en: November
nl: november

note: Tag: para
en: December
nl: december

note: Tag: para
en: Monday
nl: maandag

note: Tag: para
en: Tuesday
nl: dinsdag

note: Tag: para
en: Wednesday
nl: woensdag

note: Tag: para
en: Thursday
nl: donderdag

note: Tag: para
en: Friday
nl: vrijdag

note: Tag: para
en: Saturday
nl: zaterdag

note: Tag: para
en: Sunday
nl: zondag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
nl: jan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
nl: feb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
nl: maa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
nl: apr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
nl: mei

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
nl: jun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
nl: jul

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
nl: aug

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
nl: sep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
nl: oct

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
nl: nov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
nl: dec

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
nl: maa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
nl: din

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
nl: woe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
nl: don

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
nl: vrij

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
nl: zat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
nl: zon
