Fedora docbook locales - en to nn translation catalogue (120 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
nn: Samandrag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
nn: Samandrag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
nn: Svar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
nn: Tillegg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
nn: tillegg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
nn: Artikkel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
nn: artikkel

note: Tag: para
en: Bibliography
nn: Bibliografi

note: Tag: para
en: bibliography
nn: bibliografi

note: Tag: para
en: Book
nn: Bok

note: Tag: para
en: book
nn: bok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
nn: OBS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
nn: Obs

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
nn: Obs

note: Tag: para
en: Chapter
nn: Kapittel

note: Tag: para
en: chapter
nn: kapittel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
nn: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
nn: kolofon

note: Tag: para
en: Copyright
nn: Opphavsrett

note: Tag: para
en: copyright
nn: opphavsrett

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
nn: Dedikasjon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
nn: dedikasjon

note: Tag: para
en: Edition
nn: Utgåve

note: Tag: para
en: edition
nn: utgåve

note: Tag: para
en: Equation
nn: Formel

note: Tag: para
en: equation
nn: formel

note: Tag: para
en: Example
nn: Døme

note: Tag: para
en: example
nn: døme

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
nn: Figur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
nn: figur

note: Tag: para
en: Glossary
nn: Ordliste

note: Tag: para
en: glossary
nn: ordliste

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
nn: Sjå

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
nn: sjå

note: Tag: para
en: See Also
nn: Sjå òg

note: Tag: para
en: see also
nn: sjå òg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
nn: VIKTIG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
nn: Viktig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
nn: viktig

note: Tag: para
en: Index
nn: Indeks

note: Tag: para
en: index
nn: indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
nn: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
nn: Publikum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
nn: publikum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
nn: Nivå

note: Tag: para
en: Origin
nn: Opphav

note: Tag: para
en: origin
nn: Opphav

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
nn: NOTAT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
nn: Notat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
nn: Notat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
nn: Del

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
nn: del

note: Tag: para
en: Preface
nn: Forord

note: Tag: para
en: preface
nn: forord

note: Tag: para
en: Procedure
nn: Prosedyre

note: Tag: para
en: procedure
nn: prosedyre

note: Tag: para
en: Published
nn: Utgitt

note: Tag: para
en: published
nn: utgitt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
nn: Spørsmål og Svar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
nn: spørsmål

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
nn: Referanse

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
nn: referanse

note: Tag: para
en: Name
nn: Namn

note: Tag: para
en: name
nn: namn

note: Tag: para
en: Section
nn: Del

note: Tag: para
en: Synopsis
nn: Oversyn

note: Tag: para
en: synopsis
nn: oversyn

note: Tag: para
en: Revision History
nn: Revisjonshistorie

note: Tag: para
en: revision history
nn: revisjonshistorie

note: Tag: para
en: Revision
nn: Revisjon

note: Tag: para
en: revision
nn: revisjon

note: Tag: para
en: See also
nn: Sjå òg

note: Tag: para
en: set index
nn: Indeks

note: Tag: para
en: Set Index
nn: Indeks

note: Tag: para
en: Sidebar
nn: Sidestolpe

note: Tag: para
en: sidebar
nn: sidestolpe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
nn: steg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
nn: Steg

note: Tag: para
en: table
nn: tabell

note: Tag: para
en: Table
nn: Tabell

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
nn: tips

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
nn: TIPS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
nn: Tips

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
nn: Åtvaring

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
nn: åtvaring

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
nn: ÅTVARING

note: Tag: para
en: and
nn: og

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
nn: av

note: Tag: para
en: Edited
nn: Redigert

note: Tag: para
en: edited
nn: redigert

note: Tag: para
en: Edited by
nn: Redigert av

note: Tag: para
en: edited by
nn: redigert av

note: Tag: para
en: in
nn: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
nn: merknader

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
nn: Merknader

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
nn: Sider

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
nn: sider

note: Tag: para
en: Revised by:
nn: Revidert av:

note: Tag: para
en: revised by:
nn: revidert av:

note: Tag: para
en: Table of Contents
nn: Innhald

note: Tag: para
en: table of contents
nn: Innhald

note: Tag: para
en: Unexpected element name
nn: UVENTA-ELEMENTNAVN

note: Tag: para
en: unsupported
nn: ikkje støtta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
nn: xref til

note: Tag: para
en: list of equations
nn: formeloversikt

note: Tag: para
en: List of Equations
nn: Formeloversikt

note: Tag: para
en: List of Examples
nn: Dømeoversikt

note: Tag: para
en: list of examples
nn: dømeoversikt

note: Tag: para
en: List of Figures
nn: Figuroversikt

note: Tag: para
en: list of figures
nn: figuroversikt

note: Tag: para
en: list of tables
nn: tabelloversikt

note: Tag: para
en: List of Tables
nn: Tabelloversikt

note: Tag: para
en: List of Unknown
nn: ???-oversikt

note: Tag: para
en: list of unknown
nn: ???-oversikt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
nn: Heim

note: Tag: para
en: Next
nn: Fram

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
nn: Raskt framover

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
nn: Att

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
nn: Raskt bakover

note: Tag: para
en: Up
nn: Opp
