Fedora docbook locales - en to or translation catalogue (196 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
or: ସାରାଂଶ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
or: ସାରାଂଶ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
or: ପ୍ରାପ୍ତି ସୂଚନା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
or: ପ୍ରାପ୍ତି ସୂଚନା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
or: ଉତ୍ତର:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
or: ଉତ୍ତର:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
or: ପରିଶିଷ୍ଠ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
or: ପରିଶିଷ୍ଠ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
or: ନିବନ୍ଧ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
or: ନିବନ୍ଧ

note: Tag: para
en: Author
or: ଲେଖକ

note: Tag: para
en: Bibliography
or: ଗ୍ରନ୍ଥସୂଚୀ

note: Tag: para
en: bibliography
or: ଗ୍ରନ୍ଥସୂଚୀ

note: Tag: para
en: Book
or: ପୁସ୍ତକ

note: Tag: para
en: book
or: ପୁସ୍ତକ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
or: ସାବଧାନ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
or: ସାବଧାନ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
or: ସାବଧାନ

note: Tag: para
en: Chapter
or: ଅଧ୍ଯାୟ

note: Tag: para
en: chapter
or: ଅଧ୍ଯାୟ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
or: ପୁସ୍ତକ ପରିଚୟ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
or: ପୁସ୍ତକ ପରିଚୟ

note: Tag: para
en: Copyright
or: ସ୍ବତ୍ତ୍ବାଧୀକାର

note: Tag: para
en: copyright
or: ସ୍ବତ୍ତ୍ବାଧୀକାର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
or: ସମର୍ପଣ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
or: ସମର୍ପଣ

note: Tag: para
en: Edition
or: ସଂସକରଣ

note: Tag: para
en: edition
or: ସଂସକରଣ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
or: ସମ୍ପାଦକ

note: Tag: para
en: Equation
or: ସମୀକରଣ

note: Tag: para
en: equation
or: ସମୀକରଣ

note: Tag: para
en: Example
or: ଉଦାହରଣ

note: Tag: para
en: example
or: ଉଦାହରଣ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
or: ଚିତ୍ର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
or: ଚିତ୍ର

note: Tag: para
en: Glossary
or: ଶବ୍ଦକୋଷ

note: Tag: para
en: glossary
or: ଶବ୍ଦକୋଷ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
or: ଦେଖନ୍ତୁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
or: ଦେଖନ୍ତୁ

note: Tag: para
en: See Also
or: ଏହା ଭି ଦେଖନ୍ତୁ

note: Tag: para
en: see also
or: ଏହା ଭି ଦେଖନ୍ତୁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
or: ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
or: ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
or: ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ

note: Tag: para
en: Index
or: ଅନୁକ୍ରମଣିକା

note: Tag: para
en: index
or: ଅନୁକ୍ରମଣିକା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: ISBN
or: ଆଇ.ଏସ.ବି.ଏନ.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
or: ଆଇ.ଏସ.ବି.ଏନ.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
or: ବୈଧାନିକ ସୂଚନା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
or: ବୈଧାନିକ ସୂଚନା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
or: ଶ୍ରୋତୃବର୍ଗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
or: ଶ୍ରୋତୃବର୍ଗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
or: ସ୍ତର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
or: ସ୍ତର

note: Tag: para
en: Origin
or: ଉତ୍ପତ୍ତି

note: Tag: para
en: origin
or: ଉତ୍ପତ୍ତି

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
or: ଟୀକା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
or: ଟୀକା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
or: ଟୀକା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
or: ଭାଗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
or: ଭାଗ

note: Tag: para
en: Preface
or: ଭୂମିକା

note: Tag: para
en: preface
or: ଭୂମିକା

note: Tag: para
en: Procedure
or: କାର୍ଯ୍ଯବିଧି

note: Tag: para
en: procedure
or: କାର୍ଯ୍ଯବିଧି

note: Tag: para
en: Production
or: ଉତ୍ପାଦନ

note: Tag: para
en: Publication Date
or: ପ୍ରକାଶନ ତାରୀଖ

note: Tag: para
en: publication date
or: ପ୍ରକାଶନ ତାରୀଖ

note: Tag: para
en: Published
or: ପ୍ରକାଶିତ

note: Tag: para
en: published
or: ପ୍ରକାଶିତ

note: Tag: para
en: Publisher
or: ପ୍ରକାଶକ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
or: ପ୍ର &amp; ଉ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
or: ପ୍ରଶ୍ନ &amp; ଉତ୍ତର

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
or: ବାରମ୍ବାର ପଚରାଯାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡ଼ିକ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
or: ପ୍ର:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
or: ପ୍ରଶ୍ନ:

note: Tag: para
en: Page
or: ପୃଷ୍ଠା

note: Tag: para
en: page
or: ପୃଷ୍ଠା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
or: ସନ୍ଦର୍ଭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
or: ସନ୍ଦର୍ଭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
or: ସନ୍ଦର୍ଭ

note: Tag: para
en: Name
or: ନାମ

note: Tag: para
en: name
or: ନାମ

note: Tag: para
en: Section
or: ଅଂଶ

note: Tag: para
en: section
or: ବିଭାଗ

note: Tag: para
en: Synopsis
or: ସାରାଂଶ

note: Tag: para
en: synopsis
or: ସାରାଂଶ

note: Tag: para
en: Revision History
or: ସଂଶୋଧନ ଇତିହାସ

note: Tag: para
en: revision history
or: ସଂଶୋଧନ ଇତିହାସ

note: Tag: para
en: Revision
or: ସଂଶୋଧନ

note: Tag: para
en: revision
or: ସଂଶୋଧନ

note: Tag: para
en: See also
or: ଏହା ଭି ଦେଖନ୍ତୁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
or: ବିନ୍ଯାସ କରନ୍ତୁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
or: ବିନ୍ଯାସ କରନ୍ତୁ

note: Tag: para
en: set index
or: ଅନୁକ୍ରମଣିକା ବିନ୍ଯାସ କରନ୍ତୁ

note: Tag: para
en: Set Index
or: ଅନୁକ୍ରମଣିକା ବିନ୍ଯାସ କରନ୍ତୁ

note: Tag: para
en: Sidebar
or: ପାର୍ଶ୍ବପଟି

note: Tag: para
en: sidebar
or: ପାର୍ଶ୍ବପଟି

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
or: ପଦକ୍ଷେପ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
or: ପଦକ୍ଷେପ

note: Tag: para
en: table
or: ସାରଣୀ

note: Tag: para
en: Table
or: ସାରଣୀ

note: Tag: para
en: task
or: କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ

note: Tag: para
en: Task
or: କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
or: ସଂକେତ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
or: ସଂକେତ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
or: ସଂକେତ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
or: ଚେତାବନୀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
or: ଚେତାବନୀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
or: ଚେତାବନୀ

note: Tag: para
en: and
or: ଓ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
or: ଦ୍ବାରା

note: Tag: para
en: Edited
or: ସମ୍ପାଦିତ

note: Tag: para
en: edited
or: ସମ୍ପାଦିତ

note: Tag: para
en: Edited by
or: ଦ୍ବାରା ସମ୍ପାଦିତ

note: Tag: para
en: edited by
or: ଦ୍ବାରା ସମ୍ପାଦିତ

note: Tag: para
en: in
or: ଭିତରେ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
or: ଟୀକା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
or: ଟୀକା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
or: ପୃଷ୍ଠା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
or: ପୃଷ୍ଠା

note: Tag: para
en: Revised by:
or: ଦ୍ବାରା ସଂଶୋଧିତ:

note: Tag: para
en: revised by:
or: ଦ୍ବାରା ସଂଶୋଧିତ:

note: Tag: para
en: Table of Contents
or: ସୂଚୀପତ୍ର

note: Tag: para
en: table of contents
or: ସୂଚୀପତ୍ର

note: Tag: para
en: Unexpected element name
or: ଅପ୍ରତ୍ଯାଶିତ ଉପାଦାନ ନାମ

note: Tag: para
en: unsupported
or: ଅସହାୟକ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
or: ସହିତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ସନ୍ଦର୍ଭ କରନ୍ତୁ

note: Tag: para
en: Authors
or: ଲେଖକ

note: Tag: para
en: Copy Editor
or: ନକଲ ସମ୍ପାଦକ

note: Tag: para
en: Graphic Designer
or: ଆଲେଖୀ ରଚନାକାରୀ

note: Tag: para
en: Production Editor
or: ଉତ୍ପାଦନ ସମ୍ପାଦକ

note: Tag: para
en: Technical Editor
or: ଯାନ୍ତ୍ରିକ ସମ୍ପାଦକ

note: Tag: para
en: Translator
or: ଅନୁବାଦକ

note: Tag: para
en: list of equations
or: ସମୀକରଣ ତାଲିକା

note: Tag: para
en: List of Equations
or: ସମୀକରଣ ତାଲିକା

note: Tag: para
en: List of Examples
or: ଉଦାହରଣ ତାଲିକା

note: Tag: para
en: list of examples
or: ଉଦାହରଣ ତାଲିକା

note: Tag: para
en: List of Figures
or: ଚିତ୍ର ତାଲିକା

note: Tag: para
en: list of figures
or: ଚିତ୍ର ତାଲିକା

note: Tag: para
en: List of Procedures
or: କାର୍ଯ୍ଯବିଧି ତାଲିକା

note: Tag: para
en: list of procedures
or: କାର୍ଯ୍ଯବିଧି ତାଲିକା

note: Tag: para
en: list of tables
or: ସାରଣୀ ତାଲିକା

note: Tag: para
en: List of Tables
or: ସାରଣୀ ତାଲିକା

note: Tag: para
en: List of Unknown
or: ଅଜଣାର ତାଲିକା

note: Tag: para
en: list of unknown
or: ଅଜଣାର ତାଲିକା

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
or: ମୂଳ ସ୍ଥାନ

note: Tag: para
en: Next
or: ପରବର୍ତ୍ତୀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
or: ଦ୍ରୁତ ଆଗକୁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
or: ପୂର୍ବ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
or: ଦ୍ରୁତ ପଛକୁ

note: Tag: para
en: Up
or: ଉପରକୁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
or: ସୂଚୀପତ୍ର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
or: ଡ୍ରାଫ୍ଟ

note: Tag: para
en: above
or: ଉପରେ

note: Tag: para
en: below
or: ତଳେ

note: Tag: para
en: the section called
or: ଏହି ଅଂଶର ନାମ

note: Tag: para
en: Symbols
or: ପ୍ରତୀକ

note: Tag: para
en: January
or: ଜାନୁଆରି

note: Tag: para
en: February
or: ଫେବ୍ରୁଆରି

note: Tag: para
en: March
or: ମାର୍ଚ୍ଚ

note: Tag: para
en: April
or: ଏପ୍ରିଲ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
or: ମେ

note: Tag: para
en: June
or: ଜୁନ

note: Tag: para
en: July
or: ଜୁଲାଇ

note: Tag: para
en: August
or: ଅଗଷ୍ଟ

note: Tag: para
en: September
or: ସେପ୍ଟେମ୍ବର

note: Tag: para
en: October
or: ଅକ୍ଟୋବର

note: Tag: para
en: November
or: ନଭେମ୍ବର

note: Tag: para
en: December
or: ଡିସେମ୍ବର

note: Tag: para
en: Monday
or: ସୋମବାର

note: Tag: para
en: Tuesday
or: ମଙ୍ଗଳବାର

note: Tag: para
en: Wednesday
or: ବୁଧବାର

note: Tag: para
en: Thursday
or: ଗୁରୁବାର

note: Tag: para
en: Friday
or: ଶୁକ୍ରବାର

note: Tag: para
en: Saturday
or: ଶନିବାର

note: Tag: para
en: Sunday
or: ରବିବାର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
or: ଜାନ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
or: ଫେବ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
or: ମାର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
or: ଏପ୍ର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
or: ମଇ &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
or: ଜୁନ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
or: ଜୁଲ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
or: ଅଗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
or: ସେପ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
or: ଅକ୍ଟ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
or: ନଭ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
or: ଡିସ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
or: ସୋମ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
or: ମଂଗଳ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
or: ବୁଧ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
or: ଗୁରୁ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
or: ଶୁକ୍ର

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
or: ଶନି

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
or: ରବି
