Fedora docbook locales - en to pa translation catalogue (189 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
pa: ਸਾਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
pa: ਸਾਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
pa: ਰਸੀਦਾਂ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
pa: ਰਸੀਦਾਂ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
pa: ਅੰਤਿਕਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
pa: ਅੰਤਿਕਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
pa: ਲੇਖ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
pa: ਲੇਖ

note: Tag: para
en: Author
pa: ਲੇਖਕ

note: Tag: para
en: Bibliography
pa: ਪੁਸਤਕ-ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: bibliography
pa: ਪੁਸਤਕ-ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: Book
pa: ਪੁਸਤਕ

note: Tag: para
en: book
pa: ਪੁਸਤਕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
pa: ਸਾਵਧਾਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
pa: ਸਾਵਧਾਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
pa: ਸਾਵਧਾਨ

note: Tag: para
en: Chapter
pa: ਅਧਿਆਇ

note: Tag: para
en: chapter
pa: ਅਧਿਆਇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
pa: ਲੇਖਕਾਂਬਾਰੇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
pa: ਲੇਖਕਾਂਬਾਰੇ

note: Tag: para
en: Copyright
pa: ਹੱਕਰਾਖਵੇਂਹਨ

note: Tag: para
en: copyright
pa: ਹੱਕਰਾਖਵੇਂਹਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
pa: ਸਮਰਪਿਤ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
pa: ਸਮਰਪਣ

note: Tag: para
en: Edition
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਨ

note: Tag: para
en: edition
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਕ

note: Tag: para
en: Equation
pa: ਸਮੀਕਰਨ

note: Tag: para
en: equation
pa: ਸਮੀਕਰਨ

note: Tag: para
en: Example
pa: ਉਦਾਹਰਨ

note: Tag: para
en: example
pa: ਉਦਾਹਰਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
pa: ਚਿੱਤਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
pa: ਚਿੱਤਰ

note: Tag: para
en: Glossary
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ

note: Tag: para
en: glossary
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
pa: ਵੇਖੋ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
pa: ਵੇਖੋ

note: Tag: para
en: See Also
pa: ਇਹਵੀਵੇਖੋ

note: Tag: para
en: see also
pa: ਇਹ ਵੀ ਵੇਖੋ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
pa: ਖਾਸ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
pa: ਖਾਸ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
pa: ਖਾਸ

note: Tag: para
en: Index
pa: ਤਤਕਰਾ

note: Tag: para
en: index
pa: ਤਤਕਰਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
pa: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
pa: ਕਾਨੂੰਨੀ ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
pa: ਕਾਨੂੰਨੀ ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
pa: ਪਾਠਕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
pa: ਪਾਠਕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
pa: ਪੱਧਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
pa: ਪੱਧਰ

note: Tag: para
en: Origin
pa: ਮੁੱਢ

note: Tag: para
en: origin
pa: ਮੁੱਢ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
pa: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
pa: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
pa: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
pa: ਭਾਗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
pa: ਭਾਗ

note: Tag: para
en: Preface
pa: ਭੂਮਿਕਾ

note: Tag: para
en: preface
pa: ਭੂਮਿਕਾ

note: Tag: para
en: Procedure
pa: ਤਰੀਕਾ

note: Tag: para
en: procedure
pa: ਤਰੀਕਾ

note: Tag: para
en: Production
pa: ਉਤਪਾਦਨ

note: Tag: para
en: Publication Date
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਨ ਮਿਤੀ

note: Tag: para
en: publication date
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਨ ਮਿਤੀ

note: Tag: para
en: Published
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਿਤ

note: Tag: para
en: published
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਿਤ

note: Tag: para
en: Publisher
pa: ਪ੍ਰਕਾਸ਼ਕ

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
pa: ਆਮ ਸਵਾਲ ਜਵਾਬ

note: Tag: para
en: Page
pa: ਸਫਾ

note: Tag: para
en: page
pa: ਸਫਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
pa: ਹਵਾਲਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
pa: ਹਵਾਲਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
pa: ਹਵਾਲਾ

note: Tag: para
en: Name
pa: ਨਾਂ

note: Tag: para
en: name
pa: ਨਾਂ

note: Tag: para
en: Section
pa: ਹਿੱਸਾ

note: Tag: para
en: section
pa: ਸ਼ੈਕਸ਼ਨ

note: Tag: para
en: Synopsis
pa: ਖੁਲਾਸਾ

note: Tag: para
en: synopsis
pa: ਖੁਲਾਸਾ

note: Tag: para
en: Revision History
pa: ਸੁਧਾਈ ਅਤੀਤ

note: Tag: para
en: revision history
pa: ਸੁਧਾਈ ਅਤੀਤ

note: Tag: para
en: Revision
pa: ਸੁਧਾਈ

note: Tag: para
en: revision
pa: ਸੁਧਾਈ

note: Tag: para
en: See also
pa: ਇਹ ਵੀ ਵੇਖੋ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
pa: ਨਿਰਧਾਰਿਤ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
pa: ਨਿਰਧਾਰਿਤ

note: Tag: para
en: set index
pa: ਤਤਕਰਾ ਨਿਰਧਾਰਨ

note: Tag: para
en: Set Index
pa: ਤਤਕਰਾ ਨਿਰਧਾਰਨ

note: Tag: para
en: Sidebar
pa: ਬਾਹੀ

note: Tag: para
en: sidebar
pa: ਬਾਹੀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
pa: ਪਗ਼

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
pa: ਪਗ਼

note: Tag: para
en: table
pa: ਸਾਰਣੀ

note: Tag: para
en: Table
pa: ਸਾਰਣੀ

note: Tag: para
en: task
pa: ਕਾਰਜ

note: Tag: para
en: Task
pa: ਕਾਰਜ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
pa: ਸੰਕੇਤ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
pa: ਸੰਕੇਤ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
pa: ਸੰਕੇਤ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
pa: ਸਾਵਧਾਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
pa: ਸਾਵਧਾਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
pa: ਸਾਵਧਾਨ

note: Tag: para
en: and
pa: ਅਤੇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
pa: ਲਈ

note: Tag: para
en: Edited
pa: ਸੰਪਾਦਨ

note: Tag: para
en: edited
pa: ਸੰਪਾਦਨ

note: Tag: para
en: Edited by
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਕੀਤਾ

note: Tag: para
en: edited by
pa: ਸੰਪਾਦਨ ਕੀਤਾ

note: Tag: para
en: in
pa: ਵਿੱਚ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
pa: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
pa: ਸੂਚਨਾ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
pa: ਸਫ਼ੇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
pa: ਸਫ਼ੇ

note: Tag: para
en: Revised by:
pa: ਸੁਧਾਈ ਕੀਤੀ:

note: Tag: para
en: revised by:
pa: ਸੁਧਾਈ ਕੀਤੀ:

note: Tag: para
en: Table of Contents
pa: ਭਾਗ ਸਾਰਣੀ

note: Tag: para
en: table of contents
pa: ਭਾਗ ਸਾਰਣੀ

note: Tag: para
en: Unexpected element name
pa: ਨਾ-ਲੋੜੀਦਾ ਇਕਾਈ ਨਾਂ

note: Tag: para
en: unsupported
pa: ਨਾ-ਸਹਾਇਕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
pa: xref ਨੂੰ

note: Tag: para
en: Authors
pa: ਲੇਖਕ

note: Tag: para
en: Copy Editor
pa: ਨਕਲ ਸੰਪਾਦਕ

note: Tag: para
en: Graphic Designer
pa: ਗਰਾਫਿਕ ਡਿਜ਼ਾਈਨਰ

note: Tag: para
en: Production Editor
pa: ਉਤਪਾਦਨ ਸੰਪਾਦਕ

note: Tag: para
en: Technical Editor
pa: ਤਕਨੀਕੀ ਸੰਪਾਦਕ

note: Tag: para
en: Translator
pa: ਅਨੁਵਾਦਕ

note: Tag: para
en: list of equations
pa: ਸਮੀਕਰਨ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: List of Equations
pa: ਸਮੀਕਰਨ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: List of Examples
pa: ਉਦਾਹਰਨ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: list of examples
pa: ਉਦਾਹਰਨ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: List of Figures
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: list of figures
pa: ਚਿੱਤਰ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: List of Procedures
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: list of procedures
pa: ਕਾਰਵਾਈ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: list of tables
pa: ਸਾਰਣੀ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: List of Tables
pa: ਸਾਰਣੀ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: List of Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ ਸੂਚੀ

note: Tag: para
en: list of unknown
pa: ਅਣਜਾਣ ਸੂਚੀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
pa: ਘਰ

note: Tag: para
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
pa: ਤੇਜ਼ ਅੱਗੇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
pa: ਪਿੱਛੇ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
pa: ਤੇਜ਼ ਪਿੱਛੇ

note: Tag: para
en: Up
pa: ਉੱਪਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
pa: ਸਾਰਣੀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
pa: ਡਰਾਫਟ

note: Tag: para
en: above
pa: ਉੱਪਰ

note: Tag: para
en: below
pa: ਹੇਠਾਂ

note: Tag: para
en: the section called
pa: ਭਾਗ ਕਹਿੰਦੇ ਨੇ

note: Tag: para
en: Symbols
pa: ਚਿੰਨ

note: Tag: para
en: January
pa: ਜਨਵਰੀ

note: Tag: para
en: February
pa: ਫਰਵਰੀ

note: Tag: para
en: March
pa: ਮਾਰਚ

note: Tag: para
en: April
pa: ਅਪ੍ਰੈਲ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
pa: ਮਈ

note: Tag: para
en: June
pa: ਜੂਨ

note: Tag: para
en: July
pa: ਜੁਲਾਈ

note: Tag: para
en: August
pa: ਅਗਸਤ

note: Tag: para
en: September
pa: ਸਤੰਬਰ

note: Tag: para
en: October
pa: ਅਕਤੂਬਰ

note: Tag: para
en: November
pa: ਨਵੰਬਰ

note: Tag: para
en: December
pa: ਦਸੰਬਰ

note: Tag: para
en: Monday
pa: ਸੋਮਵਾਰ

note: Tag: para
en: Tuesday
pa: ਮੰਗਲਵਾਰ

note: Tag: para
en: Wednesday
pa: ਬੁੱਧਵਾਰ

note: Tag: para
en: Thursday
pa: ਵੀਰਵਾਰ

note: Tag: para
en: Friday
pa: ਸ਼ੁੱਕਰਵਾਰ

note: Tag: para
en: Saturday
pa: ਸ਼ਨੀਵਾਰ

note: Tag: para
en: Sunday
pa: ਐਤਵਾਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
pa: ਜੈਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
pa: ਫੈਬ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
pa: ਮਾਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
pa: ਅਪ੍ਰੈ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
pa: ਮਈ &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
pa: ਜੂਨ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
pa: ਜੁਲ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
pa: ਅਗ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
pa: ਸਤੰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
pa: ਅਕਤੂ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
pa: ਨਵੰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
pa: ਦਸੰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
pa: ਸੋਮ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
pa: ਮੰਗਲ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
pa: ਬੁੱਧ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
pa: ਵੀਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
pa: ਸ਼ੁੱਕਰ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
pa: ਸ਼ਨੀ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
pa: ਐਤ
