Fedora docbook locales - en to pl translation catalogue (194 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
pl: Abstrakt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
pl: abstrakt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
pl: Podziękowania

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
pl: podziękowania

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
pl: Odp.:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
pl: odp.:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
pl: Dodatek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
pl: dodatek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
pl: Artykuł

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
pl: artykuł

note: Tag: para
en: Author
pl: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
pl: Bibliografia

note: Tag: para
en: bibliography
pl: bibliografia

note: Tag: para
en: Book
pl: Książka

note: Tag: para
en: book
pl: książka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
pl: OSTRZEŻENIE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
pl: Ostrzeżenie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
pl: ostrzeżenie

note: Tag: para
en: Chapter
pl: Rozdział

note: Tag: para
en: chapter
pl: rozdział

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
pl: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
pl: kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
pl: Dedykacja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
pl: dedykacja

note: Tag: para
en: Edition
pl: Wydanie

note: Tag: para
en: edition
pl: wydanie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
pl: Redaktor

note: Tag: para
en: Equation
pl: Równanie

note: Tag: para
en: equation
pl: równanie

note: Tag: para
en: Example
pl: Przykład

note: Tag: para
en: example
pl: przykład

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
pl: Rysunek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
pl: rysunek

note: Tag: para
en: Glossary
pl: Glosariusz

note: Tag: para
en: glossary
pl: glosariusz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
pl: Patrz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
pl: patrz

note: Tag: para
en: See Also
pl: Patrz też

note: Tag: para
en: see also
pl: patrz też

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
pl: WAŻNE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
pl: Ważne

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
pl: ważne

note: Tag: para
en: Index
pl: Indeks

note: Tag: para
en: index
pl: indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
pl: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
pl: Informacja prawna

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
pl: informacja prawna

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
pl: Odbiorcy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
pl: odbiorcy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
pl: Poziom

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
pl: poziom

note: Tag: para
en: Origin
pl: Nadawca

note: Tag: para
en: origin
pl: nadawca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
pl: UWAGA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
pl: Uwaga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
pl: uwaga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
pl: Część

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
pl: część

note: Tag: para
en: Preface
pl: Przedmowa

note: Tag: para
en: preface
pl: przedmowa

note: Tag: para
en: Procedure
pl: Procedura

note: Tag: para
en: procedure
pl: procedura

note: Tag: para
en: Production
pl: Produkcja

note: Tag: para
en: Publication Date
pl: Data wydania

note: Tag: para
en: publication date
pl: data wydania

note: Tag: para
en: Published
pl: Wydano

note: Tag: para
en: published
pl: wydano

note: Tag: para
en: Publisher
pl: Wydawca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
pl: Pytania i odpowiedzi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
pl: pytania i odpowiedzi

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
pl: Najczęściej zadawane pytania

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
pl: Pyt.:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
pl: pyt.:

note: Tag: para
en: Page
pl: Strona

note: Tag: para
en: page
pl: strona

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
pl: Materiały źródłowe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
pl: materiały źródłowe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
pl: Materiały źródłowe

note: Tag: para
en: Name
pl: Nazwa

note: Tag: para
en: name
pl: nazwa

note: Tag: para
en: Section
pl: Sekcja

note: Tag: para
en: section
pl: sekcja

note: Tag: para
en: Synopsis
pl: Streszczenie

note: Tag: para
en: synopsis
pl: streszczenie

note: Tag: para
en: Revision History
pl: Historia zmian

note: Tag: para
en: revision history
pl: historia zmian

note: Tag: para
en: Revision
pl: Zmiana

note: Tag: para
en: revision
pl: zmiana

note: Tag: para
en: See also
pl: Patrz też

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
pl: zestaw

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
pl: Zestaw

note: Tag: para
en: set index
pl: indeks

note: Tag: para
en: Set Index
pl: Indeks

note: Tag: para
en: Sidebar
pl: Panel boczny

note: Tag: para
en: sidebar
pl: panel boczny

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
pl: krok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
pl: Krok

note: Tag: para
en: table
pl: tabela

note: Tag: para
en: Table
pl: Tabela

note: Tag: para
en: task
pl: zadanie

note: Tag: para
en: Task
pl: Zadanie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
pl: podpowiedź

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
pl: PODPOWIEDŹ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
pl: Podpowiedź

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
pl: Ostrzeżenie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
pl: ostrzeżenie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
pl: OSTRZEŻENIE

note: Tag: para
en: and
pl: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
pl: autorstwa

note: Tag: para
en: Edited
pl: Redakcja

note: Tag: para
en: edited
pl: redakcja

note: Tag: para
en: Edited by
pl: Redakcja:

note: Tag: para
en: edited by
pl: redakcja:

note: Tag: para
en: in
pl: w

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
pl: przypisy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
pl: Przypisy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
pl: s.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
pl: s.

note: Tag: para
en: Revised by:
pl: Korekta:

note: Tag: para
en: revised by:
pl: korekta:

note: Tag: para
en: Table of Contents
pl: Spis treści

note: Tag: para
en: table of contents
pl: spis treści

note: Tag: para
en: Unexpected element name
pl: Nieoczekiwana nazwa elementu

note: Tag: para
en: unsupported
pl: niewspierane

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
pl: xref do

note: Tag: para
en: Authors
pl: Autorzy

note: Tag: para
en: Copy Editor
pl: Redaktor kopii

note: Tag: para
en: Graphic Designer
pl: Projektant graficzny

note: Tag: para
en: Production Editor
pl: Redaktor produkcji

note: Tag: para
en: Technical Editor
pl: Redaktor techniczny

note: Tag: para
en: Translator
pl: Tłumacz

note: Tag: para
en: list of equations
pl: spis równań

note: Tag: para
en: List of Equations
pl: Spis równań

note: Tag: para
en: List of Examples
pl: Spis przykładów

note: Tag: para
en: list of examples
pl: spis przykładów

note: Tag: para
en: List of Figures
pl: Spis rysunków

note: Tag: para
en: list of figures
pl: spis rysunków

note: Tag: para
en: List of Procedures
pl: Spis procedur

note: Tag: para
en: list of procedures
pl: spis procedur

note: Tag: para
en: list of tables
pl: spis tabel

note: Tag: para
en: List of Tables
pl: Spis tabel

note: Tag: para
en: List of Unknown
pl: Spis nieznanych

note: Tag: para
en: list of unknown
pl: spis nieznanych

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
pl: Spis treści

note: Tag: para
en: Next
pl: Następny

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
pl: Następny rozdział

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
pl: Poprzedni

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
pl: Poprzedni rozdział

note: Tag: para
en: Up
pl: Początek rozdziału

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
pl: Spis treści

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
pl: Szkic

note: Tag: para
en: above
pl: powyżej

note: Tag: para
en: below
pl: poniżej

note: Tag: para
en: the section called
pl: sekcja o nazwie

note: Tag: para
en: Symbols
pl: Symbole

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
pl: Definicja:

note: Tag: para
en: January
pl: styczeń

note: Tag: para
en: February
pl: luty

note: Tag: para
en: March
pl: marzec

note: Tag: para
en: April
pl: kwiecień

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
pl: maj

note: Tag: para
en: June
pl: czerwiec

note: Tag: para
en: July
pl: lipiec

note: Tag: para
en: August
pl: sierpień

note: Tag: para
en: September
pl: wrzesień

note: Tag: para
en: October
pl: październik

note: Tag: para
en: November
pl: listopad

note: Tag: para
en: December
pl: grudzień

note: Tag: para
en: Monday
pl: poniedziałek

note: Tag: para
en: Tuesday
pl: wtorek

note: Tag: para
en: Wednesday
pl: środa

note: Tag: para
en: Thursday
pl: czwartek

note: Tag: para
en: Friday
pl: piątek

note: Tag: para
en: Saturday
pl: sobota

note: Tag: para
en: Sunday
pl: niedziela

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
pl: sty

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
pl: lut

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
pl: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
pl: kwi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
pl: maj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
pl: cze

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
pl: lip

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
pl: sie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
pl: wrz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
pl: paź

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
pl: lis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
pl: gru

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
pl: pon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
pl: wto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
pl: śro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
pl: czw

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
pl: pią

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
pl: sob

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
pl: nie
