Fedora docbook locales - en to pt_BR translation catalogue (187 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
pt_BR: Resumo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
pt_BR: resumo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
pt_BR: Agradecimentos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
pt_BR: agradecimentos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
pt_BR: R:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
pt_BR: r:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
pt_BR: Apêndice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
pt_BR: apêndice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
pt_BR: Artigo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
pt_BR: artigo

note: Tag: para
en: Author
pt_BR: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
pt_BR: Bibliografia

note: Tag: para
en: bibliography
pt_BR: bibliografia

note: Tag: para
en: Book
pt_BR: Livro

note: Tag: para
en: book
pt_BR: livro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
pt_BR: CUIDADO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
pt_BR: Cuidado

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
pt_BR: cuidado

note: Tag: para
en: Chapter
pt_BR: Capítulo

note: Tag: para
en: chapter
pt_BR: capítulo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
pt_BR: Considerações finais

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
pt_BR: considerações finais

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
pt_BR: Dedicatória

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
pt_BR: dedicatória

note: Tag: para
en: Edition
pt_BR: Edição

note: Tag: para
en: edition
pt_BR: edição

note: Tag: para
en: Equation
pt_BR: Equação

note: Tag: para
en: equation
pt_BR: equação

note: Tag: para
en: Example
pt_BR: Exemplo

note: Tag: para
en: example
pt_BR: exemplo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
pt_BR: Figura

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
pt_BR: figura

note: Tag: para
en: Glossary
pt_BR: Glossário

note: Tag: para
en: glossary
pt_BR: glossário

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
pt_BR: Ver

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
pt_BR: ver

note: Tag: para
en: See Also
pt_BR: Ver também

note: Tag: para
en: see also
pt_BR: ver também

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
pt_BR: IMPORTANTE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
pt_BR: Importante

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
pt_BR: importante

note: Tag: para
en: Index
pt_BR: Índice remissivo

note: Tag: para
en: index
pt_BR: índice remissivo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
pt_BR: Nota legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
pt_BR: nota legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
pt_BR: Público-alvo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
pt_BR: público-alvo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
pt_BR: Nível

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
pt_BR: nível

note: Tag: para
en: Origin
pt_BR: Origem

note: Tag: para
en: origin
pt_BR: origem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
pt_BR: NOTA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
pt_BR: Nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
pt_BR: nota

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
pt_BR: Parte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
pt_BR: parte

note: Tag: para
en: Preface
pt_BR: Prefácio

note: Tag: para
en: preface
pt_BR: prefácio

note: Tag: para
en: Procedure
pt_BR: Procedimento

note: Tag: para
en: procedure
pt_BR: procedimento

note: Tag: para
en: Production
pt_BR: Produção

note: Tag: para
en: Publication Date
pt_BR: Data de publicação

note: Tag: para
en: publication date
pt_BR: data de publicação

note: Tag: para
en: Published
pt_BR: Publicado

note: Tag: para
en: published
pt_BR: publicado

note: Tag: para
en: Publisher
pt_BR: Publicador

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
pt_BR: P &amp; R

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
pt_BR: p &amp; r

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
pt_BR: Perguntas frequentes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
pt_BR: P:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
pt_BR: p:

note: Tag: para
en: Page
pt_BR: Página

note: Tag: para
en: page
pt_BR: página

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
pt_BR: Referência

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
pt_BR: referência

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
pt_BR: Referências

note: Tag: para
en: Name
pt_BR: Nome

note: Tag: para
en: name
pt_BR: nome

note: Tag: para
en: Section
pt_BR: Seção

note: Tag: para
en: section
pt_BR: seção

note: Tag: para
en: Synopsis
pt_BR: Sinopse

note: Tag: para
en: synopsis
pt_BR: sinopse

note: Tag: para
en: Revision History
pt_BR: Histórico de revisões

note: Tag: para
en: revision history
pt_BR: histórico de revisões

note: Tag: para
en: Revision
pt_BR: Revisão

note: Tag: para
en: revision
pt_BR: revisão

note: Tag: para
en: See also
pt_BR: Ver também

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
pt_BR: conjunto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
pt_BR: Conjunto

note: Tag: para
en: set index
pt_BR: índice do conjunto

note: Tag: para
en: Set Index
pt_BR: Índice do conjunto

note: Tag: para
en: Sidebar
pt_BR: Barra lateral

note: Tag: para
en: sidebar
pt_BR: barra lateral

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
pt_BR: passo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
pt_BR: Passo

note: Tag: para
en: table
pt_BR: tabela

note: Tag: para
en: Table
pt_BR: Tabela

note: Tag: para
en: task
pt_BR: tarefa

note: Tag: para
en: Task
pt_BR: Tarefa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
pt_BR: dica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
pt_BR: DICA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
pt_BR: Dica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
pt_BR: Atenção

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
pt_BR: atenção

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
pt_BR: ATENÇÃO

note: Tag: para
en: and
pt_BR: e

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
pt_BR: por

note: Tag: para
en: Edited
pt_BR: Editado

note: Tag: para
en: edited
pt_BR: editado

note: Tag: para
en: Edited by
pt_BR: Editado por

note: Tag: para
en: edited by
pt_BR: editado por

note: Tag: para
en: in
pt_BR: dentro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
pt_BR: notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
pt_BR: Notas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
pt_BR: Páginas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
pt_BR: páginas

note: Tag: para
en: Revised by:
pt_BR: Revisado por:

note: Tag: para
en: revised by:
pt_BR: revisado por:

note: Tag: para
en: Table of Contents
pt_BR: Sumário

note: Tag: para
en: table of contents
pt_BR: sumário

note: Tag: para
en: Unexpected element name
pt_BR: Nome de elemento inesperado

note: Tag: para
en: unsupported
pt_BR: não suportado

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
pt_BR: referência para

note: Tag: para
en: Authors
pt_BR: Autores

note: Tag: para
en: Copy Editor
pt_BR: Editor de cópia

note: Tag: para
en: Graphic Designer
pt_BR: Designer gráfico

note: Tag: para
en: Production Editor
pt_BR: Editor de produção

note: Tag: para
en: Technical Editor
pt_BR: Editor técnico

note: Tag: para
en: Translator
pt_BR: Tradutor

note: Tag: para
en: list of equations
pt_BR: lista de equações

note: Tag: para
en: List of Equations
pt_BR: Lista de equações

note: Tag: para
en: List of Examples
pt_BR: Lista de exemplos

note: Tag: para
en: list of examples
pt_BR: lista de exemplos

note: Tag: para
en: List of Figures
pt_BR: Lista de figuras

note: Tag: para
en: list of figures
pt_BR: lista de figuras

note: Tag: para
en: List of Procedures
pt_BR: Lista de procedimentos

note: Tag: para
en: list of procedures
pt_BR: lista de procedimentos

note: Tag: para
en: list of tables
pt_BR: lista de tabelas

note: Tag: para
en: List of Tables
pt_BR: Lista de tabelas

note: Tag: para
en: List of Unknown
pt_BR: Lista de desconhecidos

note: Tag: para
en: list of unknown
pt_BR: lista de desconhecidos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
pt_BR: Principal

note: Tag: para
en: Next
pt_BR: Próxima

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
pt_BR: Fim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
pt_BR: Anterior

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
pt_BR: Início

note: Tag: para
en: Up
pt_BR: Acima

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
pt_BR: Sumário

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
pt_BR: Rascunho

note: Tag: para
en: above
pt_BR: acima

note: Tag: para
en: below
pt_BR: abaixo

note: Tag: para
en: the section called
pt_BR: a seção chamada

note: Tag: para
en: Symbols
pt_BR: Símbolos

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
pt_BR: Definição:

note: Tag: para
en: January
pt_BR: Janeiro

note: Tag: para
en: February
pt_BR: Fevereiro

note: Tag: para
en: March
pt_BR: Março

note: Tag: para
en: April
pt_BR: Abril

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
pt_BR: Maio

note: Tag: para
en: June
pt_BR: Junho

note: Tag: para
en: July
pt_BR: Jullho

note: Tag: para
en: August
pt_BR: Agosto

note: Tag: para
en: September
pt_BR: Setembro

note: Tag: para
en: October
pt_BR: Outubro

note: Tag: para
en: November
pt_BR: Novembro

note: Tag: para
en: December
pt_BR: Dezembro

note: Tag: para
en: Monday
pt_BR: Segunda-feira

note: Tag: para
en: Tuesday
pt_BR: Terça-feira

note: Tag: para
en: Wednesday
pt_BR: Quarta-feira

note: Tag: para
en: Thursday
pt_BR: Quinta-feira

note: Tag: para
en: Friday
pt_BR: Sexta-feira

note: Tag: para
en: Saturday
pt_BR: Sabado

note: Tag: para
en: Sunday
pt_BR: Domingo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
pt_BR: Fev

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
pt_BR: Abr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
pt_BR: Maio &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
pt_BR: Ago

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
pt_BR: Set

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
pt_BR: Out

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
pt_BR: Dez

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
pt_BR: Seg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
pt_BR: Ter

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
pt_BR: Qua

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
pt_BR: Qui

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
pt_BR: Sex

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
pt_BR: Sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
pt_BR: Dom
