Fedora docbook locales - en to ro translation catalogue (111 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ro: Rezumat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ro: Rezumat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ro: R:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ro: Anexa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ro: anexa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ro: Articol

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ro: Articol

note: Tag: para
en: Bibliography
ro: Bibliografie

note: Tag: para
en: bibliography
ro: Bibliografie

note: Tag: para
en: Book
ro: Carte

note: Tag: para
en: book
ro: Carte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ro: ATENȚIE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ro: Atenție

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ro: Atenție

note: Tag: para
en: Chapter
ro: Cap.

note: Tag: para
en: chapter
ro: cap.

note: Tag: para
en: copyright
ro: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ro: Dedicație

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ro: Dedicație

note: Tag: para
en: Edition
ro: Ediție

note: Tag: para
en: edition
ro: Ediție

note: Tag: para
en: Equation
ro: ecuația

note: Tag: para
en: equation
ro: ecuația

note: Tag: para
en: Example
ro: Exemplu

note: Tag: para
en: example
ro: Exemplu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ro: Fig.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ro: Fig.

note: Tag: para
en: Glossary
ro: Glosar

note: Tag: para
en: glossary
ro: Glosar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ro: Vezi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ro: Vezi

note: Tag: para
en: See Also
ro: Vezi și

note: Tag: para
en: see also
ro: Vezi și

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ro: Important

note: Tag: para
en: index
ro: Index

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
ro: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ro: Nivel

note: Tag: para
en: Origin
ro: Origine

note: Tag: para
en: origin
ro: Origine

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ro: NOTĂ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ro: Notă

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ro: Notă

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ro: Parte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ro: Parte

note: Tag: para
en: Preface
ro: Prefață

note: Tag: para
en: preface
ro: Prefață

note: Tag: para
en: Procedure
ro: Procedură

note: Tag: para
en: procedure
ro: Procedură

note: Tag: para
en: Published
ro: Publicat

note: Tag: para
en: published
ro: Publicat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ro: Întrebări și răspunsuri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ro: î:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ro: Referință

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ro: Referință

note: Tag: para
en: Name
ro: Nume

note: Tag: para
en: name
ro: Nume

note: Tag: para
en: Section
ro: Secțiune

note: Tag: para
en: Synopsis
ro: Rezumat

note: Tag: para
en: synopsis
ro: Rezumat

note: Tag: para
en: Revision History
ro: Istoricul versiunilor

note: Tag: para
en: revision history
ro: Istoricul versiunilor

note: Tag: para
en: Revision
ro: Versiune

note: Tag: para
en: revision
ro: Versiune

note: Tag: para
en: See also
ro: Vezi și

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ro: operațiune

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ro: Operație

note: Tag: para
en: table
ro: Tabel

note: Tag: para
en: Table
ro: Tabel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ro: Indicație

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ro: INDICAȚIE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ro: Indicație

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ro: Avertisment

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ro: Avertisment

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ro: AVERTISMENT

note: Tag: para
en: and
ro: și

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ro: de

note: Tag: para
en: Edited
ro: Publicat

note: Tag: para
en: edited
ro: Publicat

note: Tag: para
en: Edited by
ro: Publicat de

note: Tag: para
en: edited by
ro: Publicat de

note: Tag: para
en: in
ro: în

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ro: Note

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ro: Note

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ro: Pagini

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ro: Pagini

note: Tag: para
en: Table of Contents
ro: Cuprins

note: Tag: para
en: table of contents
ro: Cuprins

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ro: Nume de element neașteptat

note: Tag: para
en: unsupported
ro: nerecunoscut de sisitem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ro: referință către

note: Tag: para
en: list of equations
ro: Listă de ecuații

note: Tag: para
en: List of Equations
ro: Listă de ecuații

note: Tag: para
en: List of Examples
ro: Listă de exemple

note: Tag: para
en: list of examples
ro: Listă de exemple

note: Tag: para
en: List of Figures
ro: Listă de figuri

note: Tag: para
en: list of figures
ro: Listă de figuri

note: Tag: para
en: list of tables
ro: Listă de tabele

note: Tag: para
en: List of Tables
ro: Listă de tabele

note: Tag: para
en: List of Unknown
ro: Listă de necunoscute

note: Tag: para
en: list of unknown
ro: Listă de necunoscute

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ro: Acasă

note: Tag: para
en: Next
ro: Înainte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ro: Repede ïnainte

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ro: Înapoi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ro: Repede înapoi

note: Tag: para
en: Up
ro: Sus

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ro: Ciornă

note: Tag: para
en: above
ro: deasupra

note: Tag: para
en: below
ro: sub

note: Tag: para
en: the section called
ro: secțiunea numită

note: Tag: para
en: Symbols
ro: Simboluri
