Fedora docbook locales - en to ru translation catalogue (196 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ru: Аннотация

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ru: аннотация

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
ru: Благодарность

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
ru: благодарность

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
ru: Ответ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
ru: ответ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ru: Приложение

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ru: приложение

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ru: Статья

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ru: статья

note: Tag: para
en: Author
ru: Автор

note: Tag: para
en: Bibliography
ru: Библиография

note: Tag: para
en: bibliography
ru: библиография

note: Tag: para
en: Book
ru: Книга

note: Tag: para
en: book
ru: книга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ru: ВНИМАНИЕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ru: Внимание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ru: внимание

note: Tag: para
en: Chapter
ru: Глава

note: Tag: para
en: chapter
ru: глава

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ru: Издание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ru: издание

note: Tag: para
en: Copyright
ru: Авторские права

note: Tag: para
en: copyright
ru: авторские права

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ru: Посвящается

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ru: посвящается

note: Tag: para
en: Edition
ru: Редакция

note: Tag: para
en: edition
ru: редакция

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
ru: Редактор

note: Tag: para
en: Equation
ru: Формула

note: Tag: para
en: equation
ru: формула

note: Tag: para
en: Example
ru: Пример

note: Tag: para
en: example
ru: пример

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ru: Рисунок

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ru: рисунок

note: Tag: para
en: Glossary
ru: Глоссарий

note: Tag: para
en: glossary
ru: глоссарий

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ru: См.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ru: см.

note: Tag: para
en: See Also
ru: См. также

note: Tag: para
en: see also
ru: см. также

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ru: ВАЖНО

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ru: Важно

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ru: важно

note: Tag: para
en: Index
ru: Предметный указатель

note: Tag: para
en: index
ru: предметный указатель

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
ru: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ru: Юридическое уведомление

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ru: юридическое уведомление

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ru: Аудитория

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ru: аудитория

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ru: Уровень

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ru: уровень

note: Tag: para
en: Origin
ru: Источник

note: Tag: para
en: origin
ru: источник

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ru: ПРИМЕЧАНИЕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ru: Примечание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ru: примечание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ru: Часть

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ru: часть

note: Tag: para
en: Preface
ru: Предисловие

note: Tag: para
en: preface
ru: предисловие

note: Tag: para
en: Procedure
ru: Процедура

note: Tag: para
en: procedure
ru: процедура

note: Tag: para
en: Production
ru: Производство

note: Tag: para
en: Publication Date
ru: Дата публикации

note: Tag: para
en: publication date
ru: дата публикации

note: Tag: para
en: Published
ru: Опубликовано

note: Tag: para
en: published
ru: опубликовано

note: Tag: para
en: Publisher
ru: Издатель

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ru: Вопросы и ответы

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
ru: вопросы и ответы

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
ru: Часто задаваемые вопросы

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ru: Вопрос:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
ru: вопрос:

note: Tag: para
en: Page
ru: Страница

note: Tag: para
en: page
ru: страница

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ru: Ссылка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ru: ссылка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
ru: Ссылки

note: Tag: para
en: Name
ru: Имя

note: Tag: para
en: name
ru: имя

note: Tag: para
en: Section
ru: Раздел

note: Tag: para
en: section
ru: раздел

note: Tag: para
en: Synopsis
ru: Синопсис

note: Tag: para
en: synopsis
ru: синопсис

note: Tag: para
en: Revision History
ru: История переиздания

note: Tag: para
en: revision history
ru: история переиздания

note: Tag: para
en: Revision
ru: Издание

note: Tag: para
en: revision
ru: издание

note: Tag: para
en: See also
ru: См. также

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ru: подборка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ru: Подборка

note: Tag: para
en: set index
ru: индекс подборки

note: Tag: para
en: Set Index
ru: Индекс подборки

note: Tag: para
en: Sidebar
ru: Боковое поле

note: Tag: para
en: sidebar
ru: боковое поле

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ru: шаг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ru: Шаг

note: Tag: para
en: table
ru: таблица

note: Tag: para
en: Table
ru: Таблица

note: Tag: para
en: task
ru: задача

note: Tag: para
en: Task
ru: Задача

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ru: подсказка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ru: ПОДСКАЗКА

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ru: Подсказка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ru: Предупреждение

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ru: предупреждение

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ru: ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ

note: Tag: para
en: and
ru: и

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ru: Автор

note: Tag: para
en: Edited
ru: Под редакцией

note: Tag: para
en: edited
ru: под редакцией

note: Tag: para
en: Edited by
ru: под редакцией

note: Tag: para
en: edited by
ru: под редакцией

note: Tag: para
en: in
ru: в

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ru: примечания

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ru: Примечания

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
ru: Стр.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ru: стр.

note: Tag: para
en: Revised by:
ru: Проверено:

note: Tag: para
en: revised by:
ru: проверено:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ru: Содержание

note: Tag: para
en: table of contents
ru: содержание

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ru: Неожиданное имя элемента

note: Tag: para
en: unsupported
ru: не поддерживается

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ru: xref

note: Tag: para
en: Authors
ru: Авторы

note: Tag: para
en: Copy Editor
ru: Редактор копии

note: Tag: para
en: Graphic Designer
ru: Графический дизайн

note: Tag: para
en: Production Editor
ru: Главный редактор

note: Tag: para
en: Technical Editor
ru: Технический редактор

note: Tag: para
en: Translator
ru: Перевод

note: Tag: para
en: list of equations
ru: список выражений

note: Tag: para
en: List of Equations
ru: список выражений

note: Tag: para
en: List of Examples
ru: Список примеров

note: Tag: para
en: list of examples
ru: список примеров

note: Tag: para
en: List of Figures
ru: Список иллюстраций

note: Tag: para
en: list of figures
ru: список иллюстраций

note: Tag: para
en: List of Procedures
ru: Список процедур

note: Tag: para
en: list of procedures
ru: список процедур

note: Tag: para
en: list of tables
ru: список таблиц

note: Tag: para
en: List of Tables
ru: Список таблиц

note: Tag: para
en: List of Unknown
ru: Список других

note: Tag: para
en: list of unknown
ru: список других

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ru: Начало

note: Tag: para
en: Next
ru: След.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ru: След. подраздел

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ru: Пред.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ru: Пред. подраздел

note: Tag: para
en: Up
ru: Наверх

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
ru: Содержание

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ru: Черновик

note: Tag: para
en: above
ru: выше

note: Tag: para
en: below
ru: ниже

note: Tag: para
en: the section called
ru: секция

note: Tag: para
en: Symbols
ru: Символы

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
ru: Определение:

note: Tag: para
en: January
ru: января

note: Tag: para
en: February
ru: февраля

note: Tag: para
en: March
ru: марта

note: Tag: para
en: April
ru: апреля

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ru: мая

note: Tag: para
en: June
ru: июня

note: Tag: para
en: July
ru: июля

note: Tag: para
en: August
ru: августа

note: Tag: para
en: September
ru: сентября

note: Tag: para
en: October
ru: октября

note: Tag: para
en: November
ru: ноября

note: Tag: para
en: December
ru: декабря

note: Tag: para
en: Monday
ru: понедельник

note: Tag: para
en: Tuesday
ru: вторник

note: Tag: para
en: Wednesday
ru: среда

note: Tag: para
en: Thursday
ru: четверг

note: Tag: para
en: Friday
ru: пятница

note: Tag: para
en: Saturday
ru: суббота

note: Tag: para
en: Sunday
ru: воскресенье

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ru: Янв

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
ru: Фев

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
ru: Мар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ru: Апр

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
ru: Май &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ru: Июн

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ru: Июл

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ru: Авг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ru: Сен

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ru: Окт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ru: Ноя

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ru: Дек

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ru: Пнд

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ru: Втр

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ru: Срд

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ru: Чтв

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ru: Птн

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ru: Сбт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ru: Вск
