Fedora docbook locales - en to sk translation catalogue (160 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
sk: Abstrakt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
sk: Abstrakt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
sk: Dodatok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
sk: dodatok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
sk: Článok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
sk: Článok

note: Tag: para
en: Bibliography
sk: Bibliografia

note: Tag: para
en: bibliography
sk: Bibliografia

note: Tag: para
en: Book
sk: Kniha

note: Tag: para
en: book
sk: Kniha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
sk: VÝSTRAHA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
sk: Výstraha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
sk: Výstraha

note: Tag: para
en: Chapter
sk: Kapitola

note: Tag: para
en: chapter
sk: kapitola

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
sk: Tiráž

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
sk: Tiráž

note: Tag: para
en: copyright
sk: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
sk: Venovanie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
sk: Venovanie

note: Tag: para
en: Edition
sk: Vydanie

note: Tag: para
en: edition
sk: Vydanie

note: Tag: para
en: Equation
sk: Rovnica

note: Tag: para
en: equation
sk: Rovnica

note: Tag: para
en: Example
sk: Príklad

note: Tag: para
en: example
sk: Príklad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
sk: Obrázok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
sk: Obrázok

note: Tag: para
en: Glossary
sk: Slovník

note: Tag: para
en: glossary
sk: Slovník

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
sk: Pozri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
sk: Pozri

note: Tag: para
en: See Also
sk: Pozri tiež

note: Tag: para
en: see also
sk: Pozri tiež

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
sk: DÔLEŽITÉ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
sk: Dôležité

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
sk: Dôležité

note: Tag: para
en: Index
sk: Zoznam

note: Tag: para
en: index
sk: Zoznam

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
sk: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
sk: Právna poznámka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
sk: Právna poznámka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
sk: Publikum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
sk: Publikum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
sk: Úroveň

note: Tag: para
en: Origin
sk: Pôvod

note: Tag: para
en: origin
sk: Pôvod

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
sk: POZNÁMKA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
sk: Poznámka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
sk: Poznámka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
sk: Časť

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
sk: Časť

note: Tag: para
en: Preface
sk: Predslov

note: Tag: para
en: preface
sk: Predslov

note: Tag: para
en: Procedure
sk: Postup

note: Tag: para
en: procedure
sk: Postup

note: Tag: para
en: Production
sk: Produkcia

note: Tag: para
en: Published
sk: Vydané

note: Tag: para
en: published
sk: Vydané

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
sk: Odkaz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
sk: Odkaz

note: Tag: para
en: Name
sk: Meno

note: Tag: para
en: name
sk: Meno

note: Tag: para
en: Section
sk: Oddiel

note: Tag: para
en: Synopsis
sk: Prehľad

note: Tag: para
en: synopsis
sk: Prehľad

note: Tag: para
en: Revision History
sk: Prehľad revízií

note: Tag: para
en: revision history
sk: Prehľad revízií

note: Tag: para
en: Revision
sk: Revízia

note: Tag: para
en: revision
sk: Revízia

note: Tag: para
en: See also
sk: Pozri tiež

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
sk: Nastaviť

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
sk: Nastaviť

note: Tag: para
en: set index
sk: nastaviť index

note: Tag: para
en: Set Index
sk: Nastaviť index

note: Tag: para
en: Sidebar
sk: Marginália

note: Tag: para
en: sidebar
sk: marginália

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
sk: krok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
sk: Krok

note: Tag: para
en: table
sk: Tabuľka

note: Tag: para
en: Table
sk: Tabuľka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
sk: Tip

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
sk: Varovanie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
sk: Varovanie

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
sk: VAROVANIE

note: Tag: para
en: and
sk: a

note: Tag: para
en: Edited
sk: Vydané

note: Tag: para
en: edited
sk: Vydané

note: Tag: para
en: Edited by
sk: Zostavil:

note: Tag: para
en: edited by
sk: Zostavil:

note: Tag: para
en: in
sk: v

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
sk: Poznámky

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
sk: Poznámky

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
sk: Str.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
sk: Str.

note: Tag: para
en: Revised by:
sk: Revidoval:

note: Tag: para
en: revised by:
sk: Revidoval:

note: Tag: para
en: Table of Contents
sk: Obsah

note: Tag: para
en: table of contents
sk: Obsah

note: Tag: para
en: Unexpected element name
sk: Neočakávané meno prvku

note: Tag: para
en: unsupported
sk: nepodporovaný

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
sk: xref k

note: Tag: para
en: list of equations
sk: Zoznam rovníc

note: Tag: para
en: List of Equations
sk: Zoznam rovníc

note: Tag: para
en: List of Examples
sk: Zoznam príkladov

note: Tag: para
en: list of examples
sk: Zoznam príkladov

note: Tag: para
en: List of Figures
sk: Zoznam obrázkov

note: Tag: para
en: list of figures
sk: Zoznam obrázkov

note: Tag: para
en: list of tables
sk: Zoznam tabuliek

note: Tag: para
en: List of Tables
sk: Zoznam tabuliek

note: Tag: para
en: List of Unknown
sk: Zoznam neznámeho

note: Tag: para
en: list of unknown
sk: Zoznam neznámeho

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
sk: Domov

note: Tag: para
en: Next
sk: Nasledujúci

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
sk: Rýchlo dopredu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
sk: Predchádzajúci

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
sk: Rýchlo nazpät

note: Tag: para
en: Up
sk: Hore

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
sk: Koncept

note: Tag: para
en: above
sk: nad

note: Tag: para
en: below
sk: pod

note: Tag: para
en: the section called
sk: oddiel nazvaný

note: Tag: para
en: Symbols
sk: Symboly

note: Tag: para
en: January
sk: januára

note: Tag: para
en: February
sk: februára

note: Tag: para
en: March
sk: marca

note: Tag: para
en: April
sk: apríla

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
sk: mája

note: Tag: para
en: June
sk: júna

note: Tag: para
en: July
sk: júla

note: Tag: para
en: August
sk: augusta

note: Tag: para
en: September
sk: septembra

note: Tag: para
en: October
sk: októbra

note: Tag: para
en: November
sk: novembra

note: Tag: para
en: December
sk: decembra

note: Tag: para
en: Monday
sk: pondelok

note: Tag: para
en: Tuesday
sk: utorok

note: Tag: para
en: Wednesday
sk: streda

note: Tag: para
en: Thursday
sk: štvrtok

note: Tag: para
en: Friday
sk: piatok

note: Tag: para
en: Saturday
sk: sobota

note: Tag: para
en: Sunday
sk: nedeľa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
sk: jan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
sk: feb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
sk: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
sk: apr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
sk: jún

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
sk: júl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
sk: aug

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
sk: sep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
sk: okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
sk: nov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
sk: dec

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
sk: po

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
sk: ut

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
sk: st

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
sk: št

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
sk: pi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
sk: so

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
sk: ne
