Fedora docbook locales - en to sl translation catalogue (123 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
sl: Povzetek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
sl: Povzetek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
sl: O:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
sl: Dodatek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
sl: dodatek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
sl: Članek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
sl: Članek

note: Tag: para
en: Bibliography
sl: Literatura

note: Tag: para
en: bibliography
sl: Literatura

note: Tag: para
en: Book
sl: Knjiga

note: Tag: para
en: book
sl: Knjiga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
sl: OPOZORILO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
sl: Opozorilo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
sl: Opozorilo

note: Tag: para
en: Chapter
sl: Poglavje

note: Tag: para
en: chapter
sl: poglavje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
sl: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
sl: Kolofon

note: Tag: para
en: Copyright
sl: Pravna zaščita

note: Tag: para
en: copyright
sl: Pravna zaščita

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
sl: Posvetilo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
sl: Posvetilo

note: Tag: para
en: Edition
sl: Izdaja

note: Tag: para
en: edition
sl: Izdaja

note: Tag: para
en: Equation
sl: Enačba

note: Tag: para
en: equation
sl: Enačba

note: Tag: para
en: Example
sl: Primer

note: Tag: para
en: example
sl: Primer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
sl: Slika

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
sl: Slika

note: Tag: para
en: Glossary
sl: Slovarček

note: Tag: para
en: glossary
sl: Slovarček

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
sl: glej

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
sl: glej

note: Tag: para
en: See Also
sl: glej tudi

note: Tag: para
en: see also
sl: glej tudi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
sl: POMEMBNO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
sl: Pomembno

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
sl: Pomembno

note: Tag: para
en: Index
sl: Stvarno kazalo

note: Tag: para
en: index
sl: Stvarno kazalo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
sl: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
sl: Pravno sporočilo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
sl: Pravno sporočilo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
sl: Občinstvo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
sl: Občinstvo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
sl: Raven

note: Tag: para
en: Origin
sl: Izvor

note: Tag: para
en: origin
sl: Izvor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
sl: OPOMBA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
sl: Opomba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
sl: Opomba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
sl: Del

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
sl: Del

note: Tag: para
en: Preface
sl: Predgovor

note: Tag: para
en: preface
sl: Predgovor

note: Tag: para
en: Procedure
sl: Postopek

note: Tag: para
en: procedure
sl: Postopek

note: Tag: para
en: Production
sl: Izdelava

note: Tag: para
en: Published
sl: Izdano

note: Tag: para
en: published
sl: Izdano

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
sl: V in O

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
sl: V:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
sl: Sklic

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
sl: Sklic

note: Tag: para
en: Name
sl: Ime

note: Tag: para
en: name
sl: Ime

note: Tag: para
en: Section
sl: Razdelek

note: Tag: para
en: Synopsis
sl: Sinopsis

note: Tag: para
en: synopsis
sl: Sinopsis

note: Tag: para
en: Revision History
sl: Zgodovina različic

note: Tag: para
en: revision history
sl: Zgodovina različic

note: Tag: para
en: Revision
sl: Različica

note: Tag: para
en: revision
sl: Različica

note: Tag: para
en: See also
sl: Glej tudi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
sl: Postavi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
sl: Postavi

note: Tag: para
en: set index
sl: Postavi stvarno kazalo

note: Tag: para
en: Set Index
sl: Postavi stvarno kazalo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
sl: korak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
sl: Korak

note: Tag: para
en: table
sl: Tabela

note: Tag: para
en: Table
sl: Tabela

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
sl: Namig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
sl: NAMIG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
sl: Namig

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
sl: Pozor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
sl: Pozor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
sl: POZOR

note: Tag: para
en: and
sl: in

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
sl: od

note: Tag: para
en: Edited
sl: Urejeno

note: Tag: para
en: edited
sl: Urejeno

note: Tag: para
en: Edited by
sl: Uredil

note: Tag: para
en: edited by
sl: Uredil

note: Tag: para
en: in
sl: v

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
sl: Str.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
sl: Str.

note: Tag: para
en: Revised by:
sl: Pregledal:

note: Tag: para
en: revised by:
sl: Pregledal:

note: Tag: para
en: Table of Contents
sl: Kazalo

note: Tag: para
en: table of contents
sl: Kazalo

note: Tag: para
en: Unexpected element name
sl: Nepričakovano ime elementa

note: Tag: para
en: unsupported
sl: nepodprto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
sl: xref na

note: Tag: para
en: list of equations
sl: Seznam enačb

note: Tag: para
en: List of Equations
sl: Seznam enačb

note: Tag: para
en: List of Examples
sl: Seznam primerov

note: Tag: para
en: list of examples
sl: Seznam primerov

note: Tag: para
en: List of Figures
sl: Seznam slik

note: Tag: para
en: list of figures
sl: Seznam slik

note: Tag: para
en: list of tables
sl: Seznam tabel

note: Tag: para
en: List of Tables
sl: Seznam tabel

note: Tag: para
en: List of Unknown
sl: Seznam neznanih stvari

note: Tag: para
en: list of unknown
sl: Seznam neznanih stvari

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
sl: Domov

note: Tag: para
en: Next
sl: Naprej

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
sl: Hitro naprej

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
sl: Nazaj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
sl: Hitro nazaj

note: Tag: para
en: Up
sl: Gor

note: Tag: para
en: the section called
sl: razdelek, imenovan

note: Tag: para
en: Symbols
sl: Simboli
