Fedora docbook locales - en to sq translation catalogue (168 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
sq: Përshkrimi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
sq: Përshkrimi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
sq: P:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
sq: Shtesë

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
sq: Shtesë

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
sq: Artikull

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
sq: Artikull

note: Tag: para
en: Author
sq: Autorë

note: Tag: para
en: Bibliography
sq: Bibliografia

note: Tag: para
en: bibliography
sq: Bibliografia

note: Tag: para
en: Book
sq: Libri

note: Tag: para
en: book
sq: Libri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
sq: KUJDES

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
sq: Kujdes

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
sq: Kujdes

note: Tag: para
en: Chapter
sq: Kapitulli

note: Tag: para
en: chapter
sq: kapitulli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
sq: Shënime publikimi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
sq: shënime publikimi

note: Tag: para
en: copyright
sq: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
sq: Përkushtim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
sq: Përkushtim

note: Tag: para
en: Edition
sq: Versioni

note: Tag: para
en: edition
sq: Versioni

note: Tag: para
en: Equation
sq: Ekuacion

note: Tag: para
en: equation
sq: Ekuacion

note: Tag: para
en: Example
sq: Shembull

note: Tag: para
en: example
sq: Shembull

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
sq: Figura

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
sq: Figura

note: Tag: para
en: Glossary
sq: Fjalori

note: Tag: para
en: glossary
sq: Fjalori

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
sq: Shiko

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
sq: Shiko

note: Tag: para
en: See Also
sq: Shiko Edhe

note: Tag: para
en: see also
sq: Shiko Edhe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
sq: ME RËNDËSI

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
sq: Me rëndësi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
sq: Me rëndësi

note: Tag: para
en: Index
sq: Treguesi

note: Tag: para
en: index
sq: Treguesi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
sq: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
sq: Shënime Legale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
sq: Shënime Legale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
sq: Publiku

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
sq: Publiku

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
sq: Niveli

note: Tag: para
en: Origin
sq: Origjina

note: Tag: para
en: origin
sq: Origjina

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
sq: SHËNIM

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
sq: Shënim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
sq: Shënim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
sq: Pjesa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
sq: Pjesa

note: Tag: para
en: Preface
sq: Parathënie

note: Tag: para
en: preface
sq: Parathënie

note: Tag: para
en: Procedure
sq: Proçedura

note: Tag: para
en: procedure
sq: Proçedura

note: Tag: para
en: Production
sq: Prodhimi

note: Tag: para
en: Publication Date
sq: Data Publikimit

note: Tag: para
en: publication date
sq: Data e publikimit

note: Tag: para
en: Published
sq: Publikuar

note: Tag: para
en: published
sq: Publikuar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
sq: P &amp; P

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
sq: Riferim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
sq: Riferim

note: Tag: para
en: Name
sq: Emri

note: Tag: para
en: name
sq: Emri

note: Tag: para
en: Section
sq: Seksioni

note: Tag: para
en: Synopsis
sq: Përshkrimi

note: Tag: para
en: synopsis
sq: Përshkrimi

note: Tag: para
en: Revision History
sq: Ditari i Revizioneve

note: Tag: para
en: revision history
sq: Ditari i Revizioneve

note: Tag: para
en: Revision
sq: Revizioni

note: Tag: para
en: revision
sq: Revizioni

note: Tag: para
en: See also
sq: Shiko gjithashtu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
sq: Përmbledhje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
sq: Përmbledhje

note: Tag: para
en: set index
sq: Treguesi i Përmbledhjes

note: Tag: para
en: Set Index
sq: Treguesi i Përmbledhjes

note: Tag: para
en: sidebar
sq: shënim anësor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
sq: hapi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
sq: Hapi

note: Tag: para
en: table
sq: Tabela

note: Tag: para
en: Table
sq: Tabela

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
sq: Propozim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
sq: PROPOZIM

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
sq: Propozim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
sq: Paralajmërim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
sq: Paralajmërim

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
sq: PARALAJMËRIM

note: Tag: para
en: and
sq: dhe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
sq: nga

note: Tag: para
en: Edited
sq: Shkruar

note: Tag: para
en: edited
sq: Shkruar

note: Tag: para
en: Edited by
sq: Shkruar nga

note: Tag: para
en: edited by
sq: Shkruar nga

note: Tag: para
en: in
sq: në

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
sq: Shënime

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
sq: Shënime

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
sq: Fq.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
sq: Fq.

note: Tag: para
en: Revised by:
sq: Rishikuar nga:

note: Tag: para
en: revised by:
sq: Rishikuar nga:

note: Tag: para
en: Table of Contents
sq: Tabela e përmbajtjes

note: Tag: para
en: table of contents
sq: Tabela e Përmbajtjes

note: Tag: para
en: Unexpected element name
sq: Emër i papritur elementi

note: Tag: para
en: unsupported
sq: nuk suportohet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
sq: riferiment me

note: Tag: para
en: list of equations
sq: Lista e Ekuacioneve

note: Tag: para
en: List of Equations
sq: Lista e Ekuacioneve

note: Tag: para
en: List of Examples
sq: Lista e Shembujve

note: Tag: para
en: list of examples
sq: Lista e Shembujve

note: Tag: para
en: List of Figures
sq: Lista e Figurave

note: Tag: para
en: list of figures
sq: Lista e Figurave

note: Tag: para
en: List of Procedures
sq: Lista e Proçedurave

note: Tag: para
en: list of procedures
sq: Lista e Proçedurave

note: Tag: para
en: list of tables
sq: Lista e Tabelave

note: Tag: para
en: List of Tables
sq: Lista e Tabelave

note: Tag: para
en: List of Unknown
sq: Lista e të Panjohurave

note: Tag: para
en: list of unknown
sq: Lista e të Panjohurave

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
sq: Fillimi

note: Tag: para
en: Next
sq: Vazhdo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
sq: Para me Shpejtësi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
sq: Mbrapa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
sq: Mbrapsht me Shpejtësi

note: Tag: para
en: Up
sq: Sipër

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
sq: TeP

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
sq: Kopje prove

note: Tag: para
en: above
sq: sipër

note: Tag: para
en: below
sq: poshtë

note: Tag: para
en: the section called
sq: seksioni i quajtur

note: Tag: para
en: Symbols
sq: Simbole

note: Tag: para
en: January
sq: Janar

note: Tag: para
en: February
sq: Shkurt

note: Tag: para
en: March
sq: Mars

note: Tag: para
en: April
sq: Prill

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
sq: Maj

note: Tag: para
en: June
sq: Qershor

note: Tag: para
en: July
sq: Korrik

note: Tag: para
en: August
sq: Gusht

note: Tag: para
en: September
sq: Shtator

note: Tag: para
en: October
sq: Tetor

note: Tag: para
en: November
sq: Nëntor

note: Tag: para
en: December
sq: Dhjetor

note: Tag: para
en: Monday
sq: E hënë

note: Tag: para
en: Tuesday
sq: E martë

note: Tag: para
en: Wednesday
sq: E mërkurë

note: Tag: para
en: Thursday
sq: E enjte

note: Tag: para
en: Friday
sq: E premte

note: Tag: para
en: Saturday
sq: E shtunë

note: Tag: para
en: Sunday
sq: E djelë

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
sq: Shk

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
sq: Pri

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
sq: Qer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
sq: Kor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
sq: Gsh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
sq: Sht

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
sq: Tet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
sq: Nën

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
sq: Dhj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
sq: Hën

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
sq: Mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
sq: Mër

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
sq: Enj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
sq: Pre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
sq: Sht

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
sq: Dje
