Fedora docbook locales - en to sr translation catalogue (196 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
sr: Сажетак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
sr: сажетак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
sr: Признања

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
sr: признања

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
sr: О:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
sr: о:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
sr: Додатак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
sr: додатак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
sr: Чланак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
sr: чланак

note: Tag: para
en: Author
sr: Аутор

note: Tag: para
en: Bibliography
sr: Литература

note: Tag: para
en: bibliography
sr: литература

note: Tag: para
en: Book
sr: Књига

note: Tag: para
en: book
sr: књига

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
sr: УПОЗОРЕЊЕ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
sr: Упозорење

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
sr: упозорење

note: Tag: para
en: Chapter
sr: Поглавље

note: Tag: para
en: chapter
sr: поглавље

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
sr: Колофон

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
sr: колофон

note: Tag: para
en: Copyright
sr: Ауторска права

note: Tag: para
en: copyright
sr: ауторска права

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
sr: Посвета

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
sr: посвета

note: Tag: para
en: Edition
sr: Издање

note: Tag: para
en: edition
sr: издање

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
sr: Уредник

note: Tag: para
en: Equation
sr: Једначина

note: Tag: para
en: equation
sr: једначина

note: Tag: para
en: Example
sr: Пример

note: Tag: para
en: example
sr: пример

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
sr: Слика

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
sr: слика

note: Tag: para
en: Glossary
sr: Речник

note: Tag: para
en: glossary
sr: речник

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
sr: Види

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
sr: види

note: Tag: para
en: See Also
sr: Види такође

note: Tag: para
en: see also
sr: види такође

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
sr: ВАЖНО

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
sr: Важно

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
sr: важно

note: Tag: para
en: Index
sr: Индекс

note: Tag: para
en: index
sr: индекс

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
sr: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
sr: Правна напомена

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
sr: правна напомена

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
sr: Публика

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
sr: публика

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
sr: Ниво

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
sr: ниво

note: Tag: para
en: Origin
sr: Извор

note: Tag: para
en: origin
sr: извор

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
sr: ПРИМЕДБА

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
sr: Примедба

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
sr: примедба

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
sr: Део

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
sr: део

note: Tag: para
en: Preface
sr: Предговор

note: Tag: para
en: preface
sr: предговор

note: Tag: para
en: Procedure
sr: Поступак

note: Tag: para
en: procedure
sr: поступак

note: Tag: para
en: Production
sr: Продукција

note: Tag: para
en: Publication Date
sr: Датум издавања

note: Tag: para
en: publication date
sr: датум издавања

note: Tag: para
en: Published
sr: Издато

note: Tag: para
en: published
sr: издато

note: Tag: para
en: Publisher
sr: Издавач

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
sr: П и О

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
sr: п и о

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
sr: Често постављана питања

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
sr: П:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
sr: п:

note: Tag: para
en: Page
sr: Страница

note: Tag: para
en: page
sr: страница

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
sr: Референца

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
sr: референца

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
sr: Референце

note: Tag: para
en: Name
sr: Име

note: Tag: para
en: name
sr: име

note: Tag: para
en: Section
sr: Одељак

note: Tag: para
en: section
sr: одељак

note: Tag: para
en: Synopsis
sr: Преглед

note: Tag: para
en: synopsis
sr: преглед

note: Tag: para
en: Revision History
sr: Историја ревизија

note: Tag: para
en: revision history
sr: историја ревизија

note: Tag: para
en: Revision
sr: Ревизија

note: Tag: para
en: revision
sr: ревизија

note: Tag: para
en: See also
sr: Види такође

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
sr: скуп

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
sr: Скуп

note: Tag: para
en: set index
sr: индекс скупа

note: Tag: para
en: Set Index
sr: Индекс скупа

note: Tag: para
en: Sidebar
sr: Бочна трака

note: Tag: para
en: sidebar
sr: бочна трака

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
sr: корак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
sr: Корак

note: Tag: para
en: table
sr: табела

note: Tag: para
en: Table
sr: Табела

note: Tag: para
en: task
sr: задатак

note: Tag: para
en: Task
sr: Задатак

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
sr: савет

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
sr: САВЕТ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
sr: Савет

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
sr: Упозорење

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
sr: упозорење

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
sr: УПОЗОРЕЊЕ

note: Tag: para
en: and
sr: и

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
sr: од

note: Tag: para
en: Edited
sr: Уређено

note: Tag: para
en: edited
sr: уређено

note: Tag: para
en: Edited by
sr: Уредио(ла)

note: Tag: para
en: edited by
sr: Уредио(ла)

note: Tag: para
en: in
sr: у

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
sr: примедбе

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
sr: Примедбе

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
sr: Стр.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
sr: стр.

note: Tag: para
en: Revised by:
sr: Прегледао(ла):

note: Tag: para
en: revised by:
sr: прегледао(ла):

note: Tag: para
en: Table of Contents
sr: Садржај

note: Tag: para
en: table of contents
sr: садржај

note: Tag: para
en: Unexpected element name
sr: неочекивано име елемента

note: Tag: para
en: unsupported
sr: није подржано

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
sr: унакрсна референца на

note: Tag: para
en: Authors
sr: Аутори

note: Tag: para
en: Copy Editor
sr: Издавачки уредник

note: Tag: para
en: Graphic Designer
sr: Графички дизајнер

note: Tag: para
en: Production Editor
sr: Извршни уредник

note: Tag: para
en: Technical Editor
sr: Технички уредник

note: Tag: para
en: Translator
sr: Преводилац

note: Tag: para
en: list of equations
sr: списак једначина

note: Tag: para
en: List of Equations
sr: Списак једначина

note: Tag: para
en: List of Examples
sr: Списак примера

note: Tag: para
en: list of examples
sr: списак примера

note: Tag: para
en: List of Figures
sr: Списак слика

note: Tag: para
en: list of figures
sr: списак слика

note: Tag: para
en: List of Procedures
sr: Списак поступака

note: Tag: para
en: list of procedures
sr: списак поступака

note: Tag: para
en: list of tables
sr: списак табела

note: Tag: para
en: List of Tables
sr: Списак табела

note: Tag: para
en: List of Unknown
sr: списак непознатих

note: Tag: para
en: list of unknown
sr: Списак непознатих

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
sr: Почетак

note: Tag: para
en: Next
sr: Следећи

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
sr: Брзо напред

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
sr: Претходни

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
sr: Брзо назад

note: Tag: para
en: Up
sr: Врх

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
sr: Садржај

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
sr: Нацрт

note: Tag: para
en: above
sr: изнад

note: Tag: para
en: below
sr: испод

note: Tag: para
en: the section called
sr: одељак под именом

note: Tag: para
en: Symbols
sr: Симболи

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
sr: Дефиниција:

note: Tag: para
en: January
sr: јануар

note: Tag: para
en: February
sr: фебруар

note: Tag: para
en: March
sr: март

note: Tag: para
en: April
sr: април

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
sr: мај

note: Tag: para
en: June
sr: јун

note: Tag: para
en: July
sr: јул

note: Tag: para
en: August
sr: август

note: Tag: para
en: September
sr: септембар

note: Tag: para
en: October
sr: октобар

note: Tag: para
en: November
sr: новембар

note: Tag: para
en: December
sr: децембар

note: Tag: para
en: Monday
sr: понедељак

note: Tag: para
en: Tuesday
sr: уторак

note: Tag: para
en: Wednesday
sr: среда

note: Tag: para
en: Thursday
sr: четвртак

note: Tag: para
en: Friday
sr: петак

note: Tag: para
en: Saturday
sr: субота

note: Tag: para
en: Sunday
sr: недеља

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
sr: јан

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
sr: феб

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
sr: мар

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
sr: апр

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
sr: мај

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
sr: јун

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
sr: јул

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
sr: авг

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
sr: сеп

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
sr: окт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
sr: нов

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
sr: дец

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
sr: пон

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
sr: уто

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
sr: сре

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
sr: чет

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
sr: пет

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
sr: суб

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
sr: нед
