Fedora docbook locales - en to sr@latin translation catalogue (196 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
sr@latin: Sažetak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
sr@latin: sažetak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
sr@latin: Priznanja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
sr@latin: priznanja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
sr@latin: O:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
sr@latin: o:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
sr@latin: Dodatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
sr@latin: dodatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
sr@latin: Članak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
sr@latin: članak

note: Tag: para
en: Author
sr@latin: Autor

note: Tag: para
en: Bibliography
sr@latin: Literatura

note: Tag: para
en: bibliography
sr@latin: literatura

note: Tag: para
en: Book
sr@latin: Knjiga

note: Tag: para
en: book
sr@latin: knjiga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
sr@latin: UPOZORENJE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
sr@latin: Upozorenje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
sr@latin: upozorenje

note: Tag: para
en: Chapter
sr@latin: Poglavlje

note: Tag: para
en: chapter
sr@latin: poglavlje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
sr@latin: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
sr@latin: kolofon

note: Tag: para
en: Copyright
sr@latin: Autorska prava

note: Tag: para
en: copyright
sr@latin: autorska prava

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
sr@latin: Posveta

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
sr@latin: posveta

note: Tag: para
en: Edition
sr@latin: Izdanje

note: Tag: para
en: edition
sr@latin: izdanje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
sr@latin: Urednik

note: Tag: para
en: Equation
sr@latin: Jednačina

note: Tag: para
en: equation
sr@latin: jednačina

note: Tag: para
en: Example
sr@latin: Primer

note: Tag: para
en: example
sr@latin: primer

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
sr@latin: Slika

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
sr@latin: slika

note: Tag: para
en: Glossary
sr@latin: Rečnik

note: Tag: para
en: glossary
sr@latin: rečnik

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
sr@latin: Vidi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
sr@latin: vidi

note: Tag: para
en: See Also
sr@latin: Vidi takođe

note: Tag: para
en: see also
sr@latin: vidi takođe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
sr@latin: VAŽNO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
sr@latin: Važno

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
sr@latin: važno

note: Tag: para
en: Index
sr@latin: Indeks

note: Tag: para
en: index
sr@latin: indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
sr@latin: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
sr@latin: Pravna napomena

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
sr@latin: pravna napomena

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
sr@latin: Publika

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
sr@latin: publika

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
sr@latin: Nivo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
sr@latin: nivo

note: Tag: para
en: Origin
sr@latin: Izvor

note: Tag: para
en: origin
sr@latin: izvor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
sr@latin: PRIMEDBA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
sr@latin: Primedba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
sr@latin: primedba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
sr@latin: Deo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
sr@latin: deo

note: Tag: para
en: Preface
sr@latin: Predgovor

note: Tag: para
en: preface
sr@latin: predgovor

note: Tag: para
en: Procedure
sr@latin: Postupak

note: Tag: para
en: procedure
sr@latin: postupak

note: Tag: para
en: Production
sr@latin: Produkcija

note: Tag: para
en: Publication Date
sr@latin: Datum izdavanja

note: Tag: para
en: publication date
sr@latin: datum izdavanja

note: Tag: para
en: Published
sr@latin: Izdato

note: Tag: para
en: published
sr@latin: izdato

note: Tag: para
en: Publisher
sr@latin: Izdavač

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
sr@latin: P i O

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
sr@latin: p i o

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
sr@latin: Često postavljana pitanja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
sr@latin: P:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
sr@latin: p:

note: Tag: para
en: Page
sr@latin: Stranica

note: Tag: para
en: page
sr@latin: stranica

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
sr@latin: Referenca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
sr@latin: referenca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
sr@latin: Reference

note: Tag: para
en: Name
sr@latin: Ime

note: Tag: para
en: name
sr@latin: ime

note: Tag: para
en: Section
sr@latin: Odeljak

note: Tag: para
en: section
sr@latin: odeljak

note: Tag: para
en: Synopsis
sr@latin: Pregled

note: Tag: para
en: synopsis
sr@latin: pregled

note: Tag: para
en: Revision History
sr@latin: Istorija revizija

note: Tag: para
en: revision history
sr@latin: istorija revizija

note: Tag: para
en: Revision
sr@latin: Revizija

note: Tag: para
en: revision
sr@latin: revizija

note: Tag: para
en: See also
sr@latin: Vidi takođe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
sr@latin: skup

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
sr@latin: Skup

note: Tag: para
en: set index
sr@latin: indeks skupa

note: Tag: para
en: Set Index
sr@latin: Indeks skupa

note: Tag: para
en: Sidebar
sr@latin: Bočna traka

note: Tag: para
en: sidebar
sr@latin: bočna traka

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
sr@latin: korak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
sr@latin: Korak

note: Tag: para
en: table
sr@latin: tabela

note: Tag: para
en: Table
sr@latin: Tabela

note: Tag: para
en: task
sr@latin: zadatak

note: Tag: para
en: Task
sr@latin: Zadatak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
sr@latin: savet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
sr@latin: SAVET

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
sr@latin: Savet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
sr@latin: Upozorenje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
sr@latin: upozorenje

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
sr@latin: UPOZORENJE

note: Tag: para
en: and
sr@latin: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
sr@latin: od

note: Tag: para
en: Edited
sr@latin: Uređeno

note: Tag: para
en: edited
sr@latin: uređeno

note: Tag: para
en: Edited by
sr@latin: Uredio(la)

note: Tag: para
en: edited by
sr@latin: Uredio(la)

note: Tag: para
en: in
sr@latin: u

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
sr@latin: primedbe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
sr@latin: Primedbe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
sr@latin: Str.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
sr@latin: str.

note: Tag: para
en: Revised by:
sr@latin: Pregledao(la):

note: Tag: para
en: revised by:
sr@latin: pregledao(la):

note: Tag: para
en: Table of Contents
sr@latin: Sadržaj

note: Tag: para
en: table of contents
sr@latin: sadržaj

note: Tag: para
en: Unexpected element name
sr@latin: neočekivano ime elementa

note: Tag: para
en: unsupported
sr@latin: nije podržano

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
sr@latin: unakrsna referenca na

note: Tag: para
en: Authors
sr@latin: Autori

note: Tag: para
en: Copy Editor
sr@latin: Izdavački urednik

note: Tag: para
en: Graphic Designer
sr@latin: Grafički dizajner

note: Tag: para
en: Production Editor
sr@latin: Izvršni urednik

note: Tag: para
en: Technical Editor
sr@latin: Tehnički urednik

note: Tag: para
en: Translator
sr@latin: Prevodilac

note: Tag: para
en: list of equations
sr@latin: spisak jednačina

note: Tag: para
en: List of Equations
sr@latin: Spisak jednačina

note: Tag: para
en: List of Examples
sr@latin: Spisak primera

note: Tag: para
en: list of examples
sr@latin: spisak primera

note: Tag: para
en: List of Figures
sr@latin: Spisak slika

note: Tag: para
en: list of figures
sr@latin: spisak slika

note: Tag: para
en: List of Procedures
sr@latin: Spisak postupaka

note: Tag: para
en: list of procedures
sr@latin: spisak postupaka

note: Tag: para
en: list of tables
sr@latin: spisak tabela

note: Tag: para
en: List of Tables
sr@latin: Spisak tabela

note: Tag: para
en: List of Unknown
sr@latin: spisak nepoznatih

note: Tag: para
en: list of unknown
sr@latin: Spisak nepoznatih

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
sr@latin: Početak

note: Tag: para
en: Next
sr@latin: Sledeći

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
sr@latin: Brzo napred

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
sr@latin: Prethodni

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
sr@latin: Brzo nazad

note: Tag: para
en: Up
sr@latin: Vrh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
sr@latin: Sadržaj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
sr@latin: Nacrt

note: Tag: para
en: above
sr@latin: iznad

note: Tag: para
en: below
sr@latin: ispod

note: Tag: para
en: the section called
sr@latin: odeljak pod imenom

note: Tag: para
en: Symbols
sr@latin: Simboli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
sr@latin: Definicija:

note: Tag: para
en: January
sr@latin: januar

note: Tag: para
en: February
sr@latin: februar

note: Tag: para
en: March
sr@latin: mart

note: Tag: para
en: April
sr@latin: april

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
sr@latin: maj

note: Tag: para
en: June
sr@latin: jun

note: Tag: para
en: July
sr@latin: jul

note: Tag: para
en: August
sr@latin: avgust

note: Tag: para
en: September
sr@latin: septembar

note: Tag: para
en: October
sr@latin: oktobar

note: Tag: para
en: November
sr@latin: novembar

note: Tag: para
en: December
sr@latin: decembar

note: Tag: para
en: Monday
sr@latin: ponedeljak

note: Tag: para
en: Tuesday
sr@latin: utorak

note: Tag: para
en: Wednesday
sr@latin: sreda

note: Tag: para
en: Thursday
sr@latin: četvrtak

note: Tag: para
en: Friday
sr@latin: petak

note: Tag: para
en: Saturday
sr@latin: subota

note: Tag: para
en: Sunday
sr@latin: nedelja

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
sr@latin: jan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
sr@latin: feb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
sr@latin: mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
sr@latin: apr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
sr@latin: maj

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
sr@latin: jun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
sr@latin: jul

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
sr@latin: avg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
sr@latin: sep

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
sr@latin: okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
sr@latin: nov

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
sr@latin: dec

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
sr@latin: pon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
sr@latin: uto

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
sr@latin: sre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
sr@latin: čet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
sr@latin: pet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
sr@latin: sub

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
sr@latin: ned
