Fedora docbook locales - en to sv translation catalogue (139 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
sv: Sammanfattning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
sv: Sammanfattning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
sv: Tack till

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
sv: Tack till

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
sv: Artikel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
sv: Artikel

note: Tag: para
en: Bibliography
sv: Bibliografi

note: Tag: para
en: bibliography
sv: Bibliografi

note: Tag: para
en: Book
sv: Bok

note: Tag: para
en: book
sv: Bok

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
sv: OBSERVERA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
sv: Observera

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
sv: Observera

note: Tag: para
en: Chapter
sv: Kapitel

note: Tag: para
en: chapter
sv: kapitel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
sv: Kolofon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
sv: kolofon

note: Tag: para
en: copyright
sv: Copyright

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
sv: Dedikation

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
sv: Dedikation

note: Tag: para
en: Edition
sv: Utgåva

note: Tag: para
en: edition
sv: Utgåva

note: Tag: para
en: Equation
sv: Ekvation

note: Tag: para
en: equation
sv: Ekvation

note: Tag: para
en: Example
sv: Exempel

note: Tag: para
en: example
sv: Exempel

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
sv: Figur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
sv: Figur

note: Tag: para
en: Glossary
sv: Gloslista

note: Tag: para
en: glossary
sv: Gloslista

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
sv: Se

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
sv: Se

note: Tag: para
en: See Also
sv: Se Även

note: Tag: para
en: see also
sv: Se Även

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
sv: VIKTIGT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
sv: Viktigt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
sv: Viktigt

note: Tag: para
en: index
sv: Index

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
sv: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
sv: Rättsligt Meddelande

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
sv: rättsligt meddelande

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
sv: Målgrupp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
sv: Målgrupp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
sv: Nivå

note: Tag: para
en: Origin
sv: Ursprung

note: Tag: para
en: origin
sv: Ursprung

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
sv: NOTERA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
sv: Notera

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
sv: Notera

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
sv: Del

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
sv: Del

note: Tag: para
en: Preface
sv: Företal

note: Tag: para
en: preface
sv: Företal

note: Tag: para
en: Procedure
sv: Procedur

note: Tag: para
en: procedure
sv: Procedur

note: Tag: para
en: Published
sv: Publicerad

note: Tag: para
en: published
sv: Publicerad

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
sv: Fråga och A

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
sv: Fråga:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
sv: Referens

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
sv: Referens

note: Tag: para
en: Name
sv: Namn

note: Tag: para
en: name
sv: Namn

note: Tag: para
en: Section
sv: Avsnitt

note: Tag: para
en: Revision History
sv: Revisionshistorik

note: Tag: para
en: revision history
sv: Revisionshistorik

note: Tag: para
en: revision
sv: Revision

note: Tag: para
en: See also
sv: Se även

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
sv: Set

note: Tag: para
en: set index
sv: Set Index

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
sv: steg

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
sv: Steg

note: Tag: para
en: table
sv: Tabell

note: Tag: para
en: Table
sv: Tabell

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
sv: Tips

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
sv: TIPS

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
sv: Tips

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
sv: Varning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
sv: Varning

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
sv: VARNING

note: Tag: para
en: and
sv: och

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
sv: av

note: Tag: para
en: Edited
sv: Redigerad

note: Tag: para
en: edited
sv: Redigerad

note: Tag: para
en: Edited by
sv: Redigerad av

note: Tag: para
en: edited by
sv: Redigerad av

note: Tag: para
en: in
sv: i

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
sv: Noter

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
sv: Noter

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
sv: Sid.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
sv: Sid.

note: Tag: para
en: Revised by:
sv: Reviderad av:

note: Tag: para
en: revised by:
sv: Reviderad av:

note: Tag: para
en: Table of Contents
sv: Innehållsförteckning

note: Tag: para
en: table of contents
sv: Innehållsförteckning

note: Tag: para
en: Unexpected element name
sv: Oväntat elementnamn

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
sv: korsreferens till

note: Tag: para
en: list of equations
sv: Ekvationsförteckning

note: Tag: para
en: List of Equations
sv: Ekvationsförteckning

note: Tag: para
en: List of Examples
sv: Exempelförteckning

note: Tag: para
en: list of examples
sv: Exempelförteckning

note: Tag: para
en: List of Figures
sv: Figurförteckning

note: Tag: para
en: list of figures
sv: Figurförteckning

note: Tag: para
en: list of tables
sv: Tabellförteckning

note: Tag: para
en: List of Tables
sv: Tabellförteckning

note: Tag: para
en: List of Unknown
sv: Förteckning av okända

note: Tag: para
en: list of unknown
sv: Förteckning av okända

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
sv: Hem

note: Tag: para
en: Next
sv: Nästa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
sv: Snabbt framåt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
sv: Föregående

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
sv: Snabbt bakåt

note: Tag: para
en: Up
sv: Upp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
sv: Utkast

note: Tag: para
en: above
sv: ovan

note: Tag: para
en: below
sv: nedan

note: Tag: para
en: Symbols
sv: Symboler

note: Tag: para
en: January
sv: Januari

note: Tag: para
en: February
sv: Februari

note: Tag: para
en: March
sv: Mars

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
sv: Maj

note: Tag: para
en: June
sv: Juni

note: Tag: para
en: July
sv: Juli

note: Tag: para
en: August
sv: Augusti

note: Tag: para
en: October
sv: Oktober

note: Tag: para
en: Monday
sv: Måndag

note: Tag: para
en: Tuesday
sv: Tisdag

note: Tag: para
en: Wednesday
sv: Onsdag

note: Tag: para
en: Thursday
sv: Torsdag

note: Tag: para
en: Friday
sv: Fredag

note: Tag: para
en: Saturday
sv: Lördag

note: Tag: para
en: Sunday
sv: Söndag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
sv: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
sv: Tis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
sv: Ons

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
sv: Tor

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
sv: Fre

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
sv: Lör

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
sv: Sön
