Fedora docbook locales - en to ta translation catalogue (191 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
ta: சுருக்கம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
ta: சுருக்கம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
ta: ஒப்புதல்கள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
ta: ஒப்புதல்கள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
ta: இணைப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
ta: இணைப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
ta: கட்டுரை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
ta: கட்டுரை

note: Tag: para
en: Author
ta: ஆசிரியர்

note: Tag: para
en: Bibliography
ta: விவரக்குறிப்பு

note: Tag: para
en: bibliography
ta: விவரக்குறிப்பு

note: Tag: para
en: Book
ta: புத்தகம்

note: Tag: para
en: book
ta: புத்தகம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
ta: எச்சரிக்கை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
ta: எச்சரிக்கை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
ta: எச்சரிக்கை

note: Tag: para
en: Chapter
ta: பாடம்

note: Tag: para
en: chapter
ta: பாடம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
ta: பின்குறிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
ta: பின்குறிப்பு

note: Tag: para
en: Copyright
ta: காப்புரிமை

note: Tag: para
en: copyright
ta: காப்புரிமை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
ta: சமர்பணம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
ta: சமர்பணம்

note: Tag: para
en: Edition
ta: பதிப்பு

note: Tag: para
en: edition
ta: பதிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
ta: ஆசிரியர்

note: Tag: para
en: Equation
ta: சமன்பாடு

note: Tag: para
en: equation
ta: சமன்பாடு

note: Tag: para
en: Example
ta: உதாரணம்

note: Tag: para
en: example
ta: உதாரணம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
ta: படம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
ta: படம்

note: Tag: para
en: Glossary
ta: அகராதி

note: Tag: para
en: glossary
ta: அகராதி

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
ta: பார்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
ta: பார்

note: Tag: para
en: See Also
ta: இதையும்பார்க்கவும்

note: Tag: para
en: see also
ta: இதையும்பார்க்கவும்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
ta: முக்கியம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
ta: முக்கியம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
ta: முக்கியம்

note: Tag: para
en: Index
ta: அட்டவணை

note: Tag: para
en: index
ta: அட்டவணை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
ta: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
ta: சட்டஅறிக்கை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
ta: சட்டஅறிக்கை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
ta: பார்வையாளர்கள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
ta: பார்வையாளர்கள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
ta: நிலை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
ta: நிலை

note: Tag: para
en: Origin
ta: மூலம்

note: Tag: para
en: origin
ta: மூலம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
ta: குறிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
ta: குறிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
ta: குறிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
ta: பகுதி

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
ta: பகுதி

note: Tag: para
en: Preface
ta: முன்னுரை

note: Tag: para
en: preface
ta: முன்னுரை

note: Tag: para
en: Procedure
ta: முறை

note: Tag: para
en: procedure
ta: முறை

note: Tag: para
en: Production
ta: உற்பத்தி

note: Tag: para
en: Publication Date
ta: வெளியீடு தேதி

note: Tag: para
en: publication date
ta: வெளியீடு தேதி

note: Tag: para
en: Published
ta: பதிப்பிக்கப்பட்ட

note: Tag: para
en: published
ta: பதிப்பிக்கப்பட்ட

note: Tag: para
en: Publisher
ta: வெளியீட்டாளர்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
ta: வினா &amp; விடை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
ta: வினா &amp; விடை

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
ta: அடிக்கடி எழும் வினாக்கள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
ta: வினா:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
ta: வினா:

note: Tag: para
en: Page
ta: பக்கம்

note: Tag: para
en: page
ta: பக்கம்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
ta: குறிப்புகள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
ta: குறிப்புகள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
ta: குறிப்புகள்

note: Tag: para
en: Name
ta: பெயர்

note: Tag: para
en: name
ta: பெயர்

note: Tag: para
en: Section
ta: பகுதி

note: Tag: para
en: section
ta: பிரிவு

note: Tag: para
en: Synopsis
ta: சுருக்கம்

note: Tag: para
en: synopsis
ta: சுருக்கம்

note: Tag: para
en: Revision History
ta: மீள்பார்வைவரலாறு

note: Tag: para
en: revision history
ta: மீள்பார்வைவரலாறு

note: Tag: para
en: Revision
ta: மீள்பார்வை

note: Tag: para
en: revision
ta: மீள்பார்வை

note: Tag: para
en: See also
ta: இதையும்பார்க்கவும்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
ta: அமை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
ta: அமை

note: Tag: para
en: set index
ta: அட்டவணைஅமை

note: Tag: para
en: Set Index
ta: அட்டவணைஅமை

note: Tag: para
en: Sidebar
ta: பக்கப்பட்டை

note: Tag: para
en: sidebar
ta: பக்கபட்டி

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
ta: படிமுறை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
ta: படிகள்

note: Tag: para
en: table
ta: அட்டவணை

note: Tag: para
en: Table
ta: அட்டவணை

note: Tag: para
en: task
ta: பணி

note: Tag: para
en: Task
ta: பணி

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
ta: குறிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
ta: குறிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
ta: குறிப்பு

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
ta: எச்சரிக்கை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
ta: எச்சரிக்கை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
ta: எச்சரிக்கை

note: Tag: para
en: and
ta: மற்றும்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
ta: ஆல்

note: Tag: para
en: Edited
ta: திருத்தப்பட்ட

note: Tag: para
en: edited
ta: திருத்தப்பட்ட

note: Tag: para
en: Edited by
ta: திருத்தியவர்

note: Tag: para
en: edited by
ta: திருத்தியவர்

note: Tag: para
en: in
ta: இல்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
ta: குறிப்புகள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
ta: குறிப்புகள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
ta: Pgs.

note: Tag: para
en: Revised by:
ta: மீண்டும்பார்த்தவர்:

note: Tag: para
en: revised by:
ta: மீண்டும்பார்த்தவர்:

note: Tag: para
en: Table of Contents
ta: உள்ளடக்கங்கள்

note: Tag: para
en: table of contents
ta: உள்ளடக்கங்கள்

note: Tag: para
en: Unexpected element name
ta: எதிர்பாராதஉறுப்புபெயர்

note: Tag: para
en: unsupported
ta: ஆதரவற்ற

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
ta: xrefto

note: Tag: para
en: Authors
ta: ஆசிரியர்கள்

note: Tag: para
en: Copy Editor
ta: காப்பி எடிட்டர்

note: Tag: para
en: Graphic Designer
ta: வரைகலை வடிவமைப்பாளர்

note: Tag: para
en: Production Editor
ta: தயாரிப்பு எடிட்டர்

note: Tag: para
en: Technical Editor
ta: தொழில்நுட்ப ஆசிரியர்

note: Tag: para
en: Translator
ta: மொழிபெயர்ப்பாளர்

note: Tag: para
en: list of equations
ta: சமன்பாடுகளின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: List of Equations
ta: சமன்பாடுகளின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: List of Examples
ta: உதாரணங்களின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: list of examples
ta: உதாரணங்களின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: List of Figures
ta: படங்களின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: list of figures
ta: படங்களின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: List of Procedures
ta: செய்முறைகளின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: list of procedures
ta: செய்முறைகளின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: list of tables
ta: அட்டவணைகளின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: List of Tables
ta: அட்டவணைகளின்பட்டியல்

note: Tag: para
en: List of Unknown
ta: தெரியாதபட்டியல்

note: Tag: para
en: list of unknown
ta: தெரியாதபட்டியல்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
ta: இல்லம்

note: Tag: para
en: Next
ta: அடுத்து

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
ta: வேகமாகமுன்செல்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
ta: முன்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
ta: வேகமாகபின்செல்

note: Tag: para
en: Up
ta: மேல்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
ta: ஆவணம்

note: Tag: para
en: above
ta: மேல்

note: Tag: para
en: below
ta: கீழ்

note: Tag: para
en: the section called
ta: அழைக்கபட்டபகுதி

note: Tag: para
en: Symbols
ta: குறியீடுகள்

note: Tag: para
en: January
ta: ஜனவரி

note: Tag: para
en: February
ta: பிப்ரவரி

note: Tag: para
en: March
ta: மார்ச்

note: Tag: para
en: April
ta: ஏப்ரல்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
ta: மே

note: Tag: para
en: June
ta: ஜூன்

note: Tag: para
en: July
ta: ஜூலை

note: Tag: para
en: August
ta: ஆகஸ்ட்

note: Tag: para
en: September
ta: செப்டம்பர்

note: Tag: para
en: October
ta: அக்டோபர்

note: Tag: para
en: November
ta: நவம்பர்

note: Tag: para
en: December
ta: டிசம்பர்

note: Tag: para
en: Monday
ta: திங்கட்கிழமை

note: Tag: para
en: Tuesday
ta: செவ்வாய்கிழமை

note: Tag: para
en: Wednesday
ta: புதன்கிழமை

note: Tag: para
en: Thursday
ta: வியாழக்கிழமை

note: Tag: para
en: Friday
ta: வெள்ளிக்கிழமை

note: Tag: para
en: Saturday
ta: சனிக்கிழமை

note: Tag: para
en: Sunday
ta: ஞாயிற்றுக்கிழமை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
ta: ஐன

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
ta: பிப்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
ta: மார்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
ta: ஏப்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
ta: மே &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
ta: ஜூன்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
ta: ஜூலை

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
ta: ஆக

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
ta: செப்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
ta: அக்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
ta: நவ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
ta: டிச

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
ta: திங்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
ta: செவ்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
ta: புத

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
ta: வியா

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
ta: வெள்

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
ta: சனி

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
ta: ஞாயி
