Fedora docbook locales - en to te translation catalogue (192 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
te: సంక్షిప్తము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
te: సంక్షిప్తము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
te: గుర్తింపులు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
te: గుర్తింపులు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
te: అనుబంధం

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
te: ఉపగ్రంధము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
te: ప్రకరణము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
te: ప్రకరణము

note: Tag: para
en: Author
te: గ్రంధకర్త

note: Tag: para
en: Bibliography
te: గ్రంధ పట్టిక

note: Tag: para
en: bibliography
te: గ్రంధ పట్టిక

note: Tag: para
en: Book
te: పుస్తకము

note: Tag: para
en: book
te: పుస్తకము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
te: ముందుజాగ్రత్త

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
te: ముందుజాగ్రత్త

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
te: ముందుజాగ్రత్త

note: Tag: para
en: Chapter
te: అధ్యాయము

note: Tag: para
en: chapter
te: అధ్యాయము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
te: చివరిమాట

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
te: చివరిమాట

note: Tag: para
en: Copyright
te: కాపీరైటు

note: Tag: para
en: copyright
te: కాపీరైటు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
te: అంకితం

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
te: అంకితం

note: Tag: para
en: Edition
te: సంచిక

note: Tag: para
en: edition
te: సంచిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
te: సంపాదకుడు

note: Tag: para
en: Equation
te: సమీకరణము

note: Tag: para
en: equation
te: సమీకరణము

note: Tag: para
en: Example
te: ఉదాహరణ

note: Tag: para
en: example
te: ఉదాహరణ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
te: మూర్తి

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
te: మూర్తి

note: Tag: para
en: Glossary
te: పదకోశం

note: Tag: para
en: glossary
te: పదకోశం

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
te: చూడుము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
te: చూడుము

note: Tag: para
en: See Also
te: ఇదికూడా చూడుము

note: Tag: para
en: see also
te: ఇదికూడా చూడుము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
te: ముఖ్యమైన

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
te: ముఖ్యమైన

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
te: ముఖ్యమైన

note: Tag: para
en: Index
te: విషయసూచిక

note: Tag: para
en: index
te: విషయసూచిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
te: చట్టబద్ద నోటీసు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
te: చట్టబద్ద నోటీసు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
te: ప్రేక్షకులు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
te: ప్రేక్షకులు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
te: స్థాయి

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
te: స్థాయి

note: Tag: para
en: Origin
te: మూలము

note: Tag: para
en: origin
te: మూలము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
te: గమనిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
te: గమనిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
te: గమనిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
te: భాగము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
te: భాగము

note: Tag: para
en: Preface
te: ముందుమాట

note: Tag: para
en: preface
te: ముందుమాట

note: Tag: para
en: Procedure
te: పద్ధతి

note: Tag: para
en: procedure
te: పద్ధతి

note: Tag: para
en: Production
te: ఉత్పత్తి

note: Tag: para
en: Publication Date
te: ప్రచురణ తేది

note: Tag: para
en: publication date
te: ప్రచురణ తేది

note: Tag: para
en: Published
te: ప్రచురితమైంది

note: Tag: para
en: published
te: ప్రచురితమైంది

note: Tag: para
en: Publisher
te: ప్రచురణకర్త

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
te: ప్రశ్నలు &amp; సమాధానములు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
te: ప్రశ్నలు &amp; సమాధానములు

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
te: తరచుగా అడుగు ప్రశ్నలు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
te: ప్రశ్న:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
te: ప్రశ్న:

note: Tag: para
en: Page
te: పేజీ

note: Tag: para
en: page
te: పేజీ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
te: సంభందిత

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
te: సంభందిత

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
te: సంభందితములు

note: Tag: para
en: Name
te: నామము

note: Tag: para
en: name
te: నామము

note: Tag: para
en: Section
te: విభాగము

note: Tag: para
en: section
te: విభాగము

note: Tag: para
en: Synopsis
te: ముఖ్యవిషయసూచిక

note: Tag: para
en: synopsis
te: ముఖ్యవిషయసూచిక

note: Tag: para
en: Revision History
te: పునఃపరిశీలన చరిత్ర

note: Tag: para
en: revision history
te: పునఃపరిశీలన చరిత్ర

note: Tag: para
en: Revision
te: పునఃపరిశీలన

note: Tag: para
en: revision
te: పునఃపరిశీలన

note: Tag: para
en: See also
te: ఇదికూడా చూడుము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
te: సమితి

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
te: సమితి

note: Tag: para
en: set index
te: సమితి విషయసూచిక

note: Tag: para
en: Set Index
te: సమితి విషయసూచిక

note: Tag: para
en: Sidebar
te: ప్రక్కపట్టీ

note: Tag: para
en: sidebar
te: ప్రక్కపట్టీ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
te: అంచె

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
te: అంచె

note: Tag: para
en: table
te: పట్టిక

note: Tag: para
en: Table
te: పట్టిక

note: Tag: para
en: task
te: కర్తవ్యము

note: Tag: para
en: Task
te: కర్తవ్యము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
te: చిట్కా

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
te: చిట్కా

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
te: చిట్కా

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
te: హెచ్చరిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
te: హెచ్చరిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
te: హెచ్చరిక

note: Tag: para
en: and
te: మరియు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
te: వీరిచేత

note: Tag: para
en: Edited
te: సరికూర్చిన

note: Tag: para
en: edited
te: సరికూర్చిన

note: Tag: para
en: Edited by
te: వీరిచేత సరికూర్చబడింది

note: Tag: para
en: edited by
te: వీరిచేత సరికూర్చబడింది

note: Tag: para
en: in
te: నందు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
te: గమనికలు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
te: గమనికలు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
te: పేజీలు.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
te: పేజీలు.

note: Tag: para
en: Revised by:
te: వీరిచేత పునఃపరిశీలించబడింది

note: Tag: para
en: revised by:
te: వీరిచేత పునఃపరిశీలించబడింది

note: Tag: para
en: Table of Contents
te: సారముల పట్టిక

note: Tag: para
en: table of contents
te: సారముల పట్టిక

note: Tag: para
en: Unexpected element name
te: అనుకోని మూలకం నామము

note: Tag: para
en: unsupported
te: మద్దతీయని

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
te: xref

note: Tag: para
en: Authors
te: గ్రంధ కర్తలు

note: Tag: para
en: Copy Editor
te: కాపీ సంపాదకుడు

note: Tag: para
en: Graphic Designer
te: గ్రాఫిక్ రూపకర్త

note: Tag: para
en: Production Editor
te: ఉత్పత్తి సంపాదకుడు

note: Tag: para
en: Technical Editor
te: సాంకేతిక సంపాదకుడు

note: Tag: para
en: Translator
te: అనువాదకుడు

note: Tag: para
en: list of equations
te: సమీకరణముల జాబితా

note: Tag: para
en: List of Equations
te: సమీకరణముల జాబితా

note: Tag: para
en: List of Examples
te: ఉదాహరణముల జాబితా

note: Tag: para
en: list of examples
te: ఉదాహరణముల జాబితా

note: Tag: para
en: List of Figures
te: మూర్తుల జాబితా

note: Tag: para
en: list of figures
te: మూర్తుల జాబితా

note: Tag: para
en: List of Procedures
te: పద్ధతుల జాబితా

note: Tag: para
en: list of procedures
te: పద్ధతుల జాబితా

note: Tag: para
en: list of tables
te: పట్టికల జాబితా

note: Tag: para
en: List of Tables
te: పట్టికల జాబితా

note: Tag: para
en: List of Unknown
te: తెలియనివాటి జాబితా

note: Tag: para
en: list of unknown
te: తెలియనివాటి జాబితా

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
te: నివాసము

note: Tag: para
en: Next
te: తరువాతి

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
te: ముందుకు నడుపు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
te: ముందరి

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
te: వెనుకకు నడుపు

note: Tag: para
en: Up
te: పైనకు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
te: వివరముల పట్టిక

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
te: ముసాయిదా

note: Tag: para
en: above
te: పైన

note: Tag: para
en: below
te: క్రింది

note: Tag: para
en: the section called
te: ఆ విభాగము పిలువబడుతుంది

note: Tag: para
en: Symbols
te: చిహ్నములు

note: Tag: para
en: January
te: జనవరి

note: Tag: para
en: February
te: ఫిబ్రవరి

note: Tag: para
en: March
te: మార్చి

note: Tag: para
en: April
te: ఏప్రిల్

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
te: మే

note: Tag: para
en: June
te: జూన్

note: Tag: para
en: July
te: జులై

note: Tag: para
en: August
te: ఆగస్టు

note: Tag: para
en: September
te: సెప్టెంబర్

note: Tag: para
en: October
te: అక్టోబర్

note: Tag: para
en: November
te: నవంబర్

note: Tag: para
en: December
te: డిసెంబర్

note: Tag: para
en: Monday
te: సోమవారము

note: Tag: para
en: Tuesday
te: మంగళవారము

note: Tag: para
en: Wednesday
te: బుధవారము

note: Tag: para
en: Thursday
te: గురువారము

note: Tag: para
en: Friday
te: శుక్రవారము

note: Tag: para
en: Saturday
te: శనివారము

note: Tag: para
en: Sunday
te: ఆదివారము

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
te: జన

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
te: ఫిబ్ర

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
te: మార్చి

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
te: ఏప్రి

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
te: మే &bull;

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
te: జూన్

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
te: జులై

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
te: ఆగ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
te: సెప్టెం

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
te: అక్టో

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
te: నవం

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
te: డిసెం

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
te: సోమ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
te: మంగళ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
te: బుధ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
te: గురు

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
te: శుక్ర

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
te: శని

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
te: ఆది
