Fedora docbook locales - en to th translation catalogue (114 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
th: บทคัดย่อ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
th: บทคัดย่อ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
th: ตอบ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
th: ภาคผนวก

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
th: ภาคผนวก

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
th: บทความ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
th: บทความ

note: Tag: para
en: Bibliography
th: บรรณานุกรม

note: Tag: para
en: bibliography
th: บรรณานุกรม

note: Tag: para
en: Book
th: หนังสือ

note: Tag: para
en: book
th: หนังสือ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
th: คำเตือน

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
th: คำเตือน

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
th: คำเตือน

note: Tag: para
en: Chapter
th: บทที่

note: Tag: para
en: chapter
th: บทที่

note: Tag: para
en: Copyright
th: สงวนสิขสิทธิ์

note: Tag: para
en: copyright
th: สงวนสิขสิทธิ์

note: Tag: para
en: Edition
th: ฉบับ

note: Tag: para
en: edition
th: ฉบับ

note: Tag: para
en: Equation
th: สมการ

note: Tag: para
en: equation
th: สมการ

note: Tag: para
en: Example
th: ตัวอย่าง

note: Tag: para
en: example
th: ตัวอย่าง

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
th: รูป

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
th: รูป

note: Tag: para
en: Glossary
th: อภิธานศัพท์

note: Tag: para
en: glossary
th: อภิธานศัพท์

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
th: ดู

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
th: ดู

note: Tag: para
en: See Also
th: ดูเพิ่มเติม

note: Tag: para
en: see also
th: ดูเพิ่มเติม

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
th: ข้อควรจำ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
th: ข้อควรจำ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
th: ข้อควรจำ

note: Tag: para
en: Index
th: ดรรชนี

note: Tag: para
en: index
th: ดรรชนี

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
th: ISBN

note: Tag: para
en: Origin
th: ที่มา

note: Tag: para
en: origin
th: ที่มา

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
th: หมายเหตุ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
th: หมายเหตุ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
th: หมายเหตุ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
th: ภาค

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
th: ภาค

note: Tag: para
en: Preface
th: คำนำ

note: Tag: para
en: preface
th: คำนำ

note: Tag: para
en: Procedure
th: ระเบียบการ

note: Tag: para
en: procedure
th: ระเบียบการ

note: Tag: para
en: Production
th: ผลิต

note: Tag: para
en: Published
th: ตีพิมพ์

note: Tag: para
en: published
th: ตีพิมพ์

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
th: ถาม-ตอบ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
th: ถาม:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
th: หนังสืออ้างอิง

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
th: หนังสืออ้างอิง

note: Tag: para
en: Name
th: ชื่อ

note: Tag: para
en: name
th: ชื่อ

note: Tag: para
en: Section
th: ตอนที่

note: Tag: para
en: Synopsis
th: สาระสำคัญ

note: Tag: para
en: synopsis
th: สาระสำคัญ

note: Tag: para
en: Revision History
th: บันทึกรุ่น

note: Tag: para
en: revision history
th: บันทึกรุ่น

note: Tag: para
en: Revision
th: รุ่นที่

note: Tag: para
en: revision
th: รุ่นที่

note: Tag: para
en: See also
th: ดูเพิ่มเติม

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
th: ชุด

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
th: ชุด

note: Tag: para
en: set index
th: สารบัญชุด

note: Tag: para
en: Set Index
th: สารบัญชุด

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
th: ลำดับ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
th: ลำดับ

note: Tag: para
en: table
th: ตาราง

note: Tag: para
en: Table
th: ตาราง

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
th: คำแนะนำ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
th: คำแนะนำ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
th: คำแนะนำ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
th: คำเตือน

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
th: คำเตือน

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
th: คำเตือน

note: Tag: para
en: and
th: และ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
th: โดย

note: Tag: para
en: Edited
th: เรียบเรียง

note: Tag: para
en: edited
th: เรียบเรียง

note: Tag: para
en: Edited by
th: เรียบเรียงโดย

note: Tag: para
en: edited by
th: เรียบเรียงโดย

note: Tag: para
en: in
th: ใน

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
th: หมายเหตุ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
th: หมายเหตุ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
th: หน้า

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
th: หน้า

note: Tag: para
en: Revised by:
th: แก้ไขปรับปรุงโดย:

note: Tag: para
en: revised by:
th: แก้ไขปรับปรุงโดย:

note: Tag: para
en: Table of Contents
th: สารบัญ

note: Tag: para
en: table of contents
th: สารบัญ

note: Tag: para
en: unsupported
th: ไม่สนับสนุน

note: Tag: para
en: list of equations
th: สารบัญสมการ

note: Tag: para
en: List of Equations
th: สารบัญสมการ

note: Tag: para
en: List of Examples
th: สารบัญตัวอย่าง

note: Tag: para
en: list of examples
th: สารบัญตัวอย่าง

note: Tag: para
en: List of Figures
th: สารบัญรูป

note: Tag: para
en: list of figures
th: สารบัญรูป

note: Tag: para
en: list of tables
th: สารบัญตาราง

note: Tag: para
en: List of Tables
th: สารบัญตาราง

note: Tag: para
en: List of Unknown
th: สารบัญอื่น ๆ

note: Tag: para
en: list of unknown
th: สารบัญอื่น ๆ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
th: หน้าแรก

note: Tag: para
en: Next
th: ต่อไป

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
th: ต่อไป

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
th: ก่อนหน้า

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
th: ก่อนหน้า

note: Tag: para
en: Up
th: กลับ

note: Tag: para
en: the section called
th: หัวข้อ

note: Tag: para
en: Symbols
th: สัญลักษณ์
