Fedora docbook locales - en to tl translation catalogue (159 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
tl: Abstrak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
tl: Abstrak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
tl: Sagot:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
tl: Apendiks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
tl: Apendiks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
tl: Artikulo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
tl: Artikulo

note: Tag: para
en: Author
tl: May Akda

note: Tag: para
en: Bibliography
tl: Bibliograpiya

note: Tag: para
en: bibliography
tl: Bibliograpiya

note: Tag: para
en: Book
tl: Libro

note: Tag: para
en: book
tl: Libro

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
tl: BABALA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
tl: Babala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
tl: Babala

note: Tag: para
en: Chapter
tl: Kabanata

note: Tag: para
en: chapter
tl: Kabanata

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
tl: Kolopon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
tl: Kolopon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
tl: Pag-aalay

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
tl: Pag-aalay

note: Tag: para
en: Edition
tl: Edisyon

note: Tag: para
en: edition
tl: Ediisyon

note: Tag: para
en: Example
tl: Halimbawa

note: Tag: para
en: example
tl: Halimbawa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
tl: Pigyur

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
tl: Pigyur

note: Tag: para
en: Glossary
tl: Talahuguhanan

note: Tag: para
en: glossary
tl: Talahuguhanan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
tl: Tingnan Ang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
tl: Tingnan Ang

note: Tag: para
en: See Also
tl: Tingnan Din Ang

note: Tag: para
en: see also
tl: Tingnan din ang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
tl: MAHALAGA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
tl: Mahalaga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
tl: Mahalaga

note: Tag: para
en: Index
tl: Indeks

note: Tag: para
en: index
tl: Indeks

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
tl: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
tl: Paunawang Legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
tl: Paunawang Legal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
tl: Awdiyens

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
tl: Awdiyens

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
tl: Lebel

note: Tag: para
en: Origin
tl: Pinagmulan

note: Tag: para
en: origin
tl: Pinagmulan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
tl: TALA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
tl: Tala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
tl: Tala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
tl: Bahagi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
tl: Bahagi

note: Tag: para
en: Preface
tl: Panimula

note: Tag: para
en: preface
tl: Panimula

note: Tag: para
en: Procedure
tl: Mga Hakbang

note: Tag: para
en: procedure
tl: Mga Hakbang

note: Tag: para
en: Production
tl: Produksiyon

note: Tag: para
en: Publication Date
tl: Petsa ng Paglimbag

note: Tag: para
en: publication date
tl: Petsa ng Paglimbag

note: Tag: para
en: Published
tl: Nalimbag

note: Tag: para
en: published
tl: Nalimbag

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
tl: Tanong at Sagot

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
tl: Tanong:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
tl: Reperens

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
tl: Reperens

note: Tag: para
en: Name
tl: Pangalan

note: Tag: para
en: name
tl: Pangalan

note: Tag: para
en: Section
tl: Bahagi

note: Tag: para
en: Synopsis
tl: Buod

note: Tag: para
en: synopsis
tl: Buod

note: Tag: para
en: Revision History
tl: Talaan Ng Mga Rebisyon

note: Tag: para
en: revision history
tl: Talaan ng mga Rebisyon

note: Tag: para
en: revision
tl: Rebisyon

note: Tag: para
en: See also
tl: Tingnan din ang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
tl: Set

note: Tag: para
en: set index
tl: Indeks ng Set

note: Tag: para
en: Set Index
tl: Indeks ng Set

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
tl: hakbang

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
tl: Hakbang

note: Tag: para
en: table
tl: Talaan

note: Tag: para
en: Table
tl: Talaan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
tl: Babala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
tl: Babala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
tl: BABALA

note: Tag: para
en: and
tl: at

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
tl: ni

note: Tag: para
en: Edited
tl: In-edit

note: Tag: para
en: edited
tl: In-edit

note: Tag: para
en: Edited by
tl: In-edit ni

note: Tag: para
en: edited by
tl: In-edit ni

note: Tag: para
en: in
tl: sa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
tl: Mga tala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
tl: Mga Tala

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
tl: p.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
tl: p.

note: Tag: para
en: Revised by:
tl: Nirebisa ni:

note: Tag: para
en: revised by:
tl: Nirebisa ni:

note: Tag: para
en: Table of Contents
tl: Talaan ng Nilalaman

note: Tag: para
en: table of contents
tl: Talaan ng Nilalaman

note: Tag: para
en: Unexpected element name
tl: hindi inaasahang element

note: Tag: para
en: unsupported
tl: hindi sinusuportahan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
tl: xref sa

note: Tag: para
en: list of equations
tl: Listahan ng mga Ekwasyon

note: Tag: para
en: List of Equations
tl: Listahan Ng Mga Ekwasyon

note: Tag: para
en: List of Examples
tl: Listahan Ng Mga Halimbawa

note: Tag: para
en: list of examples
tl: Listahan ng mga Halimbawa

note: Tag: para
en: List of Figures
tl: Listahan Ng Mga Pigyur

note: Tag: para
en: list of figures
tl: Listahan ng mga Pigyur

note: Tag: para
en: List of Procedures
tl: Listahan Ng Mga Prosidyur

note: Tag: para
en: list of procedures
tl: Listahan ng mga Prosidyur

note: Tag: para
en: list of tables
tl: Listahan ng mga Talaan

note: Tag: para
en: List of Tables
tl: Listahan Ng Mga Talaan

note: Tag: para
en: List of Unknown
tl: Listahan Ng Mga Di Alam

note: Tag: para
en: list of unknown
tl: Listahan ng mga Di Alam

note: Tag: para
en: Next
tl: Sulong

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
tl: Mabilis na pasulong

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
tl: Balik

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
tl: Mabilis na pabalik

note: Tag: para
en: Up
tl: Taas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
tl: TnN

note: Tag: para
en: above
tl: taas

note: Tag: para
en: below
tl: baba

note: Tag: para
en: the section called
tl: ang bahaging tinatawag na

note: Tag: para
en: Symbols
tl: Mga simbolo

note: Tag: para
en: January
tl: Enero

note: Tag: para
en: February
tl: Pebrero

note: Tag: para
en: March
tl: Marso

note: Tag: para
en: April
tl: Abril

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
tl: Mayo

note: Tag: para
en: June
tl: Hunyo

note: Tag: para
en: July
tl: Hulyo

note: Tag: para
en: August
tl: Agosto

note: Tag: para
en: September
tl: Setyembre

note: Tag: para
en: October
tl: Oktubre

note: Tag: para
en: November
tl: Nobyembre

note: Tag: para
en: December
tl: Disyembre

note: Tag: para
en: Monday
tl: Lunes

note: Tag: para
en: Tuesday
tl: Martes

note: Tag: para
en: Wednesday
tl: Miyeskules

note: Tag: para
en: Thursday
tl: Huwebes

note: Tag: para
en: Friday
tl: Biyernes

note: Tag: para
en: Saturday
tl: Sabado

note: Tag: para
en: Sunday
tl: Linggo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
tl: Ene

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
tl: Peb

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
tl: Abr

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
tl: Hun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
tl: Hul

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
tl: Ago

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
tl: Set

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
tl: Okt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
tl: Nob

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
tl: Dis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
tl: Lun

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
tl: Mar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
tl: Miy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
tl: Huw

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
tl: Biy

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
tl: Sab

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
tl: Lin
