Fedora docbook locales - en to tr translation catalogue (167 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
tr: Özet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
tr: Özet

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
tr: Cevap:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
tr: Ek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
tr: Ek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
tr: Makale

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
tr: Makale

note: Tag: para
en: Author
tr: Yazar

note: Tag: para
en: Bibliography
tr: Kaynakça

note: Tag: para
en: bibliography
tr: Kaynakça

note: Tag: para
en: Book
tr: Kitap

note: Tag: para
en: book
tr: Kitap

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
tr: DİKKAT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
tr: Dikkat

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
tr: Dikkat

note: Tag: para
en: Chapter
tr: Bölüm

note: Tag: para
en: chapter
tr: Bölüm

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
tr: Kitap hakkında

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
tr: Kitap hakkında

note: Tag: para
en: Copyright
tr: Telif Hakkı

note: Tag: para
en: copyright
tr: Telif Hakkı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
tr: İthaf

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
tr: İthaf

note: Tag: para
en: Edition
tr: Baskı

note: Tag: para
en: edition
tr: Baskı

note: Tag: para
en: Equation
tr: Denklem

note: Tag: para
en: equation
tr: Denklem

note: Tag: para
en: Example
tr: Örnek

note: Tag: para
en: example
tr: Örnek

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
tr: Şekil

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
tr: Şekil

note: Tag: para
en: Glossary
tr: Sözlük

note: Tag: para
en: glossary
tr: Sözlük

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
tr: Bkz.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
tr: Bkz.

note: Tag: para
en: See Also
tr: Bkz.

note: Tag: para
en: see also
tr: Bkz.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
tr: ÖNEMLİ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
tr: Önemli

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
tr: Önemli

note: Tag: para
en: Index
tr: Dizin

note: Tag: para
en: index
tr: Dizin

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
tr: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
tr: Yasal Uyarı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
tr: Yasal Uyarı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
tr: Hedef Okuyucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
tr: Hedef Okuyucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
tr: Düzey

note: Tag: para
en: Origin
tr: Kaynak

note: Tag: para
en: origin
tr: Kaynak

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
tr: NOT

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
tr: Not

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
tr: Not

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
tr: Kısım

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
tr: Kısım

note: Tag: para
en: Preface
tr: Önsöz

note: Tag: para
en: preface
tr: Önsöz

note: Tag: para
en: Procedure
tr: Yönerge

note: Tag: para
en: procedure
tr: Yönerge

note: Tag: para
en: Production
tr: Prodüksiyon

note: Tag: para
en: Publication Date
tr: Yayımlanma Tarihi

note: Tag: para
en: publication date
tr: Yayımlanma Tarihi

note: Tag: para
en: Published
tr: Yayımlanma

note: Tag: para
en: published
tr: Yayımlanma

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
tr: S ve C

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
tr: Soru:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
tr: Referans

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
tr: Referans

note: Tag: para
en: Name
tr: Referans Adı

note: Tag: para
en: name
tr: Referans Adı

note: Tag: para
en: Section
tr: Kısım

note: Tag: para
en: Synopsis
tr: Özet

note: Tag: para
en: synopsis
tr: Özet

note: Tag: para
en: Revision History
tr: Baskı Tarihçesi

note: Tag: para
en: revision history
tr: Baskı Tarihçesi

note: Tag: para
en: Revision
tr: Baskı

note: Tag: para
en: revision
tr: Baskı

note: Tag: para
en: See also
tr: Bakınız

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
tr: Takım

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
tr: Takım

note: Tag: para
en: set index
tr: Takım Dizini

note: Tag: para
en: Set Index
tr: Takım Dizini

note: Tag: para
en: sidebar
tr: kenar çubuğu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
tr: adım

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
tr: Adım

note: Tag: para
en: table
tr: Tablo

note: Tag: para
en: Table
tr: Tablo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
tr: İpucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
tr: İPUCU

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
tr: İpucu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
tr: Uyarı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
tr: Uyarı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
tr: UYARI

note: Tag: para
en: and
tr: ve

note: Tag: para
en: Edited
tr: Yayına hazırlayan

note: Tag: para
en: edited
tr: yayına hazırlayan

note: Tag: para
en: Edited by
tr: Yayına hazırlayan

note: Tag: para
en: edited by
tr: yayına hazırlayan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
tr: Notlar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
tr: Notlar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
tr: Sayfa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
tr: Sayfa

note: Tag: para
en: Revised by:
tr: Düzeltmeler:

note: Tag: para
en: revised by:
tr: Düzeltmeler:

note: Tag: para
en: Table of Contents
tr: İçindekiler

note: Tag: para
en: table of contents
tr: İçindekiler

note: Tag: para
en: Unexpected element name
tr: Beklenmeyen eleman adı

note: Tag: para
en: unsupported
tr: desteklenmiyor

note: Tag: para
en: list of equations
tr: Denklemler

note: Tag: para
en: List of Equations
tr: Denklemler

note: Tag: para
en: List of Examples
tr: Örnekler

note: Tag: para
en: list of examples
tr: Örnekler

note: Tag: para
en: List of Figures
tr: Şekiller

note: Tag: para
en: list of figures
tr: Şekiller

note: Tag: para
en: List of Procedures
tr: Yönergeler

note: Tag: para
en: list of procedures
tr: Yönergeler

note: Tag: para
en: list of tables
tr: Tablolar

note: Tag: para
en: List of Tables
tr: Tablolar

note: Tag: para
en: List of Unknown
tr: Bilinmeyenler

note: Tag: para
en: list of unknown
tr: Bilinmeyenler

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
tr: Başlangıç

note: Tag: para
en: Next
tr: Sonraki

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
tr: Sonraki Bölüm

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
tr: Önceki

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
tr: Önceki Bölüm

note: Tag: para
en: Up
tr: Yukarı

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
tr: İçindekiler

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
tr: Taslak

note: Tag: para
en: above
tr: üstünde

note: Tag: para
en: below
tr: altında

note: Tag: para
en: Symbols
tr: Semboller

note: Tag: para
en: January
tr: Ocak

note: Tag: para
en: February
tr: Şubat

note: Tag: para
en: March
tr: Mart

note: Tag: para
en: April
tr: Nisan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
tr: Mayıs

note: Tag: para
en: June
tr: Haziran

note: Tag: para
en: July
tr: Temmuz

note: Tag: para
en: August
tr: Ağustos

note: Tag: para
en: September
tr: Eylül

note: Tag: para
en: October
tr: Ekim

note: Tag: para
en: November
tr: Kasım

note: Tag: para
en: December
tr: Aralık

note: Tag: para
en: Monday
tr: Pazartesi

note: Tag: para
en: Tuesday
tr: Salı

note: Tag: para
en: Wednesday
tr: Çarşamba

note: Tag: para
en: Thursday
tr: Perşembe

note: Tag: para
en: Friday
tr: Cuma

note: Tag: para
en: Saturday
tr: Cumartesi

note: Tag: para
en: Sunday
tr: Pazar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
tr: Oca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
tr: Şub

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
tr: Nis

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
tr: Haz

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
tr: Tem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
tr: Ağu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
tr: Eyl

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
tr: Eki

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
tr: Kas

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
tr: Ara

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
tr: Pzt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
tr: Sal

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
tr: Çar

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
tr: Per

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
tr: Cum

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
tr: Cts

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
tr: Paz
