Fedora docbook locales - en to uk translation catalogue (195 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
uk: Анотація

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
uk: Анотація

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: Acknowledgements
uk: Подяки

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a list of people to thank.
en: acknowledgements
uk: подяки

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
uk: В:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: a:
uk: в:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
uk: Додаток

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
uk: додаток

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
uk: Стаття

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
uk: стаття

note: Tag: para
en: Author
uk: Автор

note: Tag: para
en: Bibliography
uk: Література

note: Tag: para
en: bibliography
uk: література

note: Tag: para
en: Book
uk: Книга

note: Tag: para
en: book
uk: книга

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
uk: ЗАСТЕРЕЖЕННЯ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
uk: Застереження

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
uk: застереження

note: Tag: para
en: Chapter
uk: Розділ

note: Tag: para
en: chapter
uk: розділ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
uk: Вихідні відомості

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
uk: Вихідні відомості

note: Tag: para
en: Copyright
uk: Авторське право

note: Tag: para
en: copyright
uk: авторське право

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
uk: Присвята

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
uk: присвята

note: Tag: para
en: Edition
uk: Видання

note: Tag: para
en: edition
uk: видання

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Person, not software
en: Editor
uk: Редактор

note: Tag: para
en: Equation
uk: Формула

note: Tag: para
en: equation
uk: Формула

note: Tag: para
en: Example
uk: Приклад

note: Tag: para
en: example
uk: приклад

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
uk: Рисунок

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
uk: Рисунок

note: Tag: para
en: Glossary
uk: Глосарій

note: Tag: para
en: glossary
uk: глосарій

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
uk: Див.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
uk: див.

note: Tag: para
en: See Also
uk: Див. також

note: Tag: para
en: see also
uk: див. також

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
uk: ВАЖЛИВО

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
uk: Важливо

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
uk: важливо

note: Tag: para
en: Index
uk: Покажчик

note: Tag: para
en: index
uk: покажчик

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
uk: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
uk: Правова примітка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
uk: правова примітка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
uk: Аудиторія

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
uk: аудиторія

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
uk: Рівень

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: level
uk: рівень

note: Tag: para
en: Origin
uk: Джерело

note: Tag: para
en: origin
uk: джерело

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
uk: ПРИМІТКА

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
uk: Примітка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
uk: примітка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
uk: Частина

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
uk: частина

note: Tag: para
en: Preface
uk: Передмова

note: Tag: para
en: preface
uk: передмова

note: Tag: para
en: Procedure
uk: Процедура

note: Tag: para
en: procedure
uk: Процедура

note: Tag: para
en: Production
uk: Продукція

note: Tag: para
en: Publication Date
uk: Дата публікації

note: Tag: para
en: publication date
uk: дата публікації

note: Tag: para
en: Published
uk: Опубліковано

note: Tag: para
en: published
uk: опубліковано

note: Tag: para
en: Publisher
uk: Видавець

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
uk: П і В

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question and answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: q &amp; a
uk: П і В

note: Tag: para
en: Frequently Asked Questions
uk: Часті питання

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
uk: п:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: q:
uk: п:

note: Tag: para
en: Page
uk: Сторінка

note: Tag: para
en: page
uk: сторінка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
uk: Посилання

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
uk: посилання

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading, a list of citations, like a bibliography
en: References
uk: Посилання

note: Tag: para
en: Name
uk: Ім’я

note: Tag: para
en: name
uk: ім’я

note: Tag: para
en: Section
uk: Розділ

note: Tag: para
en: section
uk: розділ

note: Tag: para
en: Synopsis
uk: Короткий огляд

note: Tag: para
en: synopsis
uk: короткий огляд

note: Tag: para
en: Revision History
uk: Опис змін

note: Tag: para
en: revision history
uk: опис змін

note: Tag: para
en: Revision
uk: Версія

note: Tag: para
en: revision
uk: версія

note: Tag: para
en: See also
uk: Див. також

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
uk: вибірка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
uk: Вибірка

note: Tag: para
en: set index
uk: індекс вибірки

note: Tag: para
en: Set Index
uk: Індекс вибірки

note: Tag: para
en: Sidebar
uk: Боковина

note: Tag: para
en: sidebar
uk: боковина

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
uk: крок

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
uk: Крок

note: Tag: para
en: table
uk: таблиця

note: Tag: para
en: Table
uk: Таблиця

note: Tag: para
en: task
uk: завдання

note: Tag: para
en: Task
uk: Завдання

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
uk: підказка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
uk: ПІДКАЗКА

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
uk: Підказка

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
uk: Застереження

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
uk: застереження

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
uk: ЗАСТЕРЕЖЕННЯ

note: Tag: para
en: and
uk: і

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
uk: автор

note: Tag: para
en: Edited
uk: За редакції

note: Tag: para
en: edited
uk: за редакції

note: Tag: para
en: Edited by
uk: За редакції

note: Tag: para
en: edited by
uk: за редакції

note: Tag: para
en: in
uk: у

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
uk: примітки

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
uk: Примітки

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
uk: Стор.

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
uk: стор.

note: Tag: para
en: Revised by:
uk: Коректура:

note: Tag: para
en: revised by:
uk: коректура:

note: Tag: para
en: Table of Contents
uk: Зміст

note: Tag: para
en: table of contents
uk: зміст

note: Tag: para
en: Unexpected element name
uk: неочікувана назва елемента

note: Tag: para
en: unsupported
uk: не підтримується

note: Tag: para
en: Authors
uk: Автори

note: Tag: para
en: Copy Editor
uk: Редактор

note: Tag: para
en: Graphic Designer
uk: Художнє оформлення

note: Tag: para
en: Production Editor
uk: Відповідальний за випуск

note: Tag: para
en: Technical Editor
uk: Технічний редактор

note: Tag: para
en: Translator
uk: Перекладач

note: Tag: para
en: list of equations
uk: список формул

note: Tag: para
en: List of Equations
uk: Список формул

note: Tag: para
en: List of Examples
uk: Список прикладів

note: Tag: para
en: list of examples
uk: список прикладів

note: Tag: para
en: List of Figures
uk: Список ілюстрацій

note: Tag: para
en: list of figures
uk: Список ілюстрацій

note: Tag: para
en: List of Procedures
uk: Список алгоритмів

note: Tag: para
en: list of procedures
uk: список алгоритмів

note: Tag: para
en: list of tables
uk: список таблиць

note: Tag: para
en: List of Tables
uk: Список таблиць

note: Tag: para
en: List of Unknown
uk: Список невідомих

note: Tag: para
en: list of unknown
uk: список невідомих

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
uk: Початок

note: Tag: para
en: Next
uk: далі

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
uk: далі за рівнем

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
uk: назад

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
uk: назад за рівнем

note: Tag: para
en: Up
uk: Догори

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
uk: Зміст

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
uk: Чернетка

note: Tag: para
en: above
uk: вище

note: Tag: para
en: below
uk: нижче

note: Tag: para
en: the section called
uk: розділ з назвою

note: Tag: para
en: Symbols
uk: Символи

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the meaning of a word or term
en: Definition:
uk: Визначення:

note: Tag: para
en: January
uk: січня

note: Tag: para
en: February
uk: лютого

note: Tag: para
en: March
uk: березня

note: Tag: para
en: April
uk: квітня

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: the month of the year
en: May
uk: травня

note: Tag: para
en: June
uk: червня

note: Tag: para
en: July
uk: липня

note: Tag: para
en: August
uk: серпня

note: Tag: para
en: September
uk: вересня

note: Tag: para
en: October
uk: жовтня

note: Tag: para
en: November
uk: листопада

note: Tag: para
en: December
uk: грудня

note: Tag: para
en: Monday
uk: понеділок

note: Tag: para
en: Tuesday
uk: вівторок

note: Tag: para
en: Wednesday
uk: середа

note: Tag: para
en: Thursday
uk: четвер

note: Tag: para
en: Friday
uk: п’ятниця

note: Tag: para
en: Saturday
uk: субота

note: Tag: para
en: Sunday
uk: неділя

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'January'
en: Jan
uk: Січ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'February'
en: Feb
uk: Лют

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'March'
en: Mar
uk: Бер

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'April'
en: Apr
uk: Кві

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for the month of 'May' -- ignore the &bull; character; this is only to separate this entry from the full name of the month, which is the same in English
en: May &bull;
uk: Тра

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'June'
en: Jun
uk: Чер

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'July'
en: Jul
uk: Лип

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'August'
en: Aug
uk: Сер

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'September'
en: Sep
uk: Вер

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'October'
en: Oct
uk: Жов

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'November'
en: Nov
uk: Лис

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'December'
en: Dec
uk: Гру

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Monday'
en: Mon
uk: Пн

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Tuesday'
en: Tue
uk: Вт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Wednesday'
en: Wed
uk: Ср

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Thursday'
en: Thu
uk: Чт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Friday'
en: Fri
uk: Пт

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Saturday'
en: Sat
uk: Сб

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Sunday'
en: Sun
uk: Нд
