Fedora docbook locales - en to vi translation catalogue (124 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
vi: Tổng quan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
vi: Tổng quan

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
vi: Đ:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
vi: Phụ lục

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
vi: phụ lục

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
vi: Bài viết

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
vi: Bài viết

note: Tag: para
en: Bibliography
vi: Thư mục

note: Tag: para
en: bibliography
vi: Thư mục

note: Tag: para
en: Book
vi: Sách

note: Tag: para
en: book
vi: Sách

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
vi: CẨN THẬN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
vi: Cẩn thận

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
vi: Cẩn thận

note: Tag: para
en: Chapter
vi: Chương

note: Tag: para
en: chapter
vi: chương

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
vi: Colophon

note: Tag: para
en: Copyright
vi: Bản quyền

note: Tag: para
en: copyright
vi: Bản quyền

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
vi: Tặng

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
vi: Tặng

note: Tag: para
en: edition
vi: Edition

note: Tag: para
en: Equation
vi: Phương trình

note: Tag: para
en: equation
vi: Phương trình

note: Tag: para
en: Example
vi: Ví dụ

note: Tag: para
en: example
vi: Ví dụ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
vi: Hình

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
vi: Hình

note: Tag: para
en: Glossary
vi: Thuật ngữ

note: Tag: para
en: glossary
vi: Thuật ngữ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
vi: Xem

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
vi: Xem

note: Tag: para
en: See Also
vi: Xem thêm

note: Tag: para
en: see also
vi: Xem thêm

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
vi: QUAN TRỌNG

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
vi: Quan trọng

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
vi: Quan trọng

note: Tag: para
en: Index
vi: Chỉ mục

note: Tag: para
en: index
vi: Chỉ mục

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
vi: ISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
vi: Legal Notice

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
vi: Đọc giả

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
vi: Đọc giả

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
vi: Cấp

note: Tag: para
en: Origin
vi: Gốc

note: Tag: para
en: origin
vi: Gốc

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
vi: GHI CHÚ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
vi: Ghi chú

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
vi: Ghi chú

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
vi: Phần

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
vi: Phần

note: Tag: para
en: Preface
vi: Mở đầu

note: Tag: para
en: preface
vi: Mở đầu

note: Tag: para
en: Procedure
vi: Thủ tục

note: Tag: para
en: procedure
vi: Thủ tục

note: Tag: para
en: Production
vi: Sản phẩm

note: Tag: para
en: Published
vi: Xuất bản

note: Tag: para
en: published
vi: Xuất bản

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
vi: H và Đ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
vi: H:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
vi: Tham khảo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
vi: Tham khảo

note: Tag: para
en: Name
vi: Tên

note: Tag: para
en: name
vi: Tên

note: Tag: para
en: Section
vi: Phần

note: Tag: para
en: Synopsis
vi: Tóm tắt

note: Tag: para
en: synopsis
vi: Tóm tắt

note: Tag: para
en: revision history
vi: Revision History

note: Tag: para
en: Revision
vi: Bản hiệu chỉnh

note: Tag: para
en: revision
vi: Bản hiệu chỉnh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
vi: Đặt

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
vi: Đặt

note: Tag: para
en: set index
vi: Đặt chỉ mục

note: Tag: para
en: Set Index
vi: Đặt chỉ mục

note: Tag: para
en: sidebar
vi: thanh bên

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
vi: bước

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
vi: Bước

note: Tag: para
en: table
vi: Bảng

note: Tag: para
en: Table
vi: Bảng

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
vi: Mẹo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
vi: MẸO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
vi: Mẹo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
vi: Cảnh báo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
vi: Cảnh báo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
vi: CẢNH BÁO

note: Tag: para
en: and
vi: và

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: attribution of authorship: 'Romeo and Juliet' by William Shakespeare
en: by
vi: bởi

note: Tag: para
en: Edited
vi: Được biên soạn

note: Tag: para
en: edited
vi: Được biên soạn

note: Tag: para
en: Edited by
vi: Được biên soạn bởi

note: Tag: para
en: edited by
vi: Được biên soạn bởi

note: Tag: para
en: in
vi: trong

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
vi: Ghi chú

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
vi: Ghi chú

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
vi: Pgs.

note: Tag: para
en: Revised by:
vi: Hiệu chỉnh bởi:

note: Tag: para
en: revised by:
vi: Hiệu chỉnh bởi:

note: Tag: para
en: Table of Contents
vi: Mục lục

note: Tag: para
en: table of contents
vi: Mục lục

note: Tag: para
en: Unexpected element name
vi: Tên phần tử không đúng

note: Tag: para
en: unsupported
vi: không hỗ trợ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
vi: xref tới

note: Tag: para
en: list of equations
vi: Danh sách Phương trình

note: Tag: para
en: List of Equations
vi: Danh sách Phương trình

note: Tag: para
en: List of Examples
vi: Danh sách Ví dụ

note: Tag: para
en: list of examples
vi: Danh sách Ví dụ

note: Tag: para
en: List of Figures
vi: Danh sách Hình

note: Tag: para
en: list of figures
vi: Danh sách Hình

note: Tag: para
en: list of tables
vi: Danh sách Bảng

note: Tag: para
en: List of Tables
vi: Danh sách Bảng

note: Tag: para
en: List of Unknown
vi: Danh sách Lạ

note: Tag: para
en: list of unknown
vi: Danh sách Lạ

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
vi: Đầu

note: Tag: para
en: Next
vi: Kế tiếp

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
vi: Tới nhanh

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
vi: Trước đó

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
vi: Lùi nhanh

note: Tag: para
en: Up
vi: Lên

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Table of Contents'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the entire phrase.
en: ToC
vi: Mục lục

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; an early version of a document.
en: Draft
vi: Bản thảo

note: Tag: para
en: above
vi: trên

note: Tag: para
en: below
vi: dưới

note: Tag: para
en: the section called
vi: phần

note: Tag: para
en: Symbols
vi: Ký hiệu
