Fedora docbook locales - en to xh translation catalogue (125 entries)

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: Abstract
xh: Isiqalo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a summary of a business or scientific publication.
en: abstract
xh: Isiqalo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: abbreviation for 'Answer'. If your language has no common abbreviation for 'Answer', translate the complete word
en: A:
xh: I:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: Appendix
xh: Isivalo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading, for a supplementary section at the end of a book
en: appendix
xh: isivalo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: Article
xh: Umba

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Here, 'Article' means a short document.
en: article
xh: Umba

note: Tag: para
en: Bibliography
xh: Ezobunzululwazi

note: Tag: para
en: bibliography
xh: Ezobunzululwazi

note: Tag: para
en: Book
xh: Incwadi

note: Tag: para
en: book
xh: Incwadi

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: CAUTION
xh: ISILUMKISO

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: Caution
xh: Isilumkiso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; a warning to the reader: Caution!
en: caution
xh: Isilumkiso

note: Tag: para
en: Chapter
xh: Isiqendu

note: Tag: para
en: chapter
xh: isiqendu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: Colophon
xh: Ikolophon

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a section that describes the fonts and production methods used in a document: http://en.wikipedia.org/wiki/Colophon_%28publishing%29
en: colophon
xh: Ikolophon

note: Tag: para
en: Copyright
xh: Ushicilelo olusemthethweni

note: Tag: para
en: copyright
xh: Ushicilelo olusemthethweni

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: Dedication
xh: Ulwaziso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: heading for text that presents the book to a special person: 'Dedication: This book is dedicated to my mother'
en: dedication
xh: Ulwaziso

note: Tag: para
en: Edition
xh: Uhlelo

note: Tag: para
en: edition
xh: Uhlelo

note: Tag: para
en: Equation
xh: Ulinganiselo

note: Tag: para
en: equation
xh: Ulinganiselo

note: Tag: para
en: Example
xh: Umzekelo

note: Tag: para
en: example
xh: Umzekelo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'Figure' refers to a drawing or diagram
en: Figure
xh: Ulungu

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: In this context, 'figure' refers to a drawing or diagram
en: figure
xh: Ulungu

note: Tag: para
en: Glossary
xh: Inkcazelo yamagama

note: Tag: para
en: glossary
xh: Inkcazelo yamagama

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: See
xh: Bona

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Refers the reader to another section: 'See Chapter 12'
en: see
xh: Bona

note: Tag: para
en: See Also
xh: Bona Kwakhona

note: Tag: para
en: see also
xh: Bona Kwakhona

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: IMPORTANT
xh: IBALULEKILE

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: Important
xh: Ibalulekile

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; warns the reader that the following text is important
en: important
xh: Ibalulekile

note: Tag: para
en: Index
xh: Isalathiso

note: Tag: para
en: index
xh: Isalathiso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: ISBN
xh: iISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: initialism for International Standard Book Number; most languages do not seem to translate or transliterate this
en: isbn
xh: iISBN

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: Legal Notice
xh: Isaziso Esesimthethweni

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading for a legal notice
en: legal notice
xh: Isaziso Esesimthethweni

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: Audience
xh: Ababhali

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: The intended readership of this document: 'The intended audience of this book is made up of system administrators'
en: audience
xh: Ababhali

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, not verb
en: Level
xh: Umphakamo

note: Tag: para
en: Origin
xh: Uqobo

note: Tag: para
en: origin
xh: Uqobo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: NOTE
xh: QAPHELA

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: Note
xh: Qaphela

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Imperative verb; warning the reader to pay attention to the following text: Note!
en: note
xh: Qaphela

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: Part
xh: Inxenye

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; a major section of a book: Part VII - Updating your software
en: part
xh: Inxenye

note: Tag: para
en: Preface
xh: Isihloko

note: Tag: para
en: preface
xh: Isihloko

note: Tag: para
en: Procedure
xh: Inkqubo

note: Tag: para
en: procedure
xh: Inkqubo

note: Tag: para
en: Production
xh: Imveliso

note: Tag: para
en: Published
xh: Ipapashwe

note: Tag: para
en: published
xh: Ipapashwe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question and Answer'. If your language does not have a common abbreviation for this phrase, translate the phrase itself.
en: Q &amp; A
xh: U no I

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading; abbreviation for 'Question'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word itself.
en: Q:
xh: U:

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: Reference
xh: Uthelekiso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'citation' or 'attribution'.
en: reference
xh: Uthelekiso

note: Tag: para
en: Name
xh: Igama lothelekiso

note: Tag: para
en: name
xh: Igama lothelekiso

note: Tag: para
en: Section
xh: Icandelo

note: Tag: para
en: Synopsis
xh: Isinopsisi

note: Tag: para
en: synopsis
xh: Isinopsisi

note: Tag: para
en: Revision History
xh: Imbali yophindo

note: Tag: para
en: revision history
xh: Imbali yophindo

note: Tag: para
en: Revision
xh: Iphindo

note: Tag: para
en: revision
xh: Iphindo

note: Tag: para
en: See also
xh: Bona Kwakhona

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: set
xh: Cwangcisa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Noun, in the sense of 'group'.
en: Set
xh: Cwangcisa

note: Tag: para
en: set index
xh: Cwangcisa Isalathiso

note: Tag: para
en: Set Index
xh: Cwangcisa Isalathiso

note: Tag: para
en: sidebar
xh: ibar esecaleni

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: step
xh: inqwanqwa

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of a single task within a procedure.
en: Step
xh: Inqwanqwa

note: Tag: para
en: table
xh: Indlela Yokwenza Imigca

note: Tag: para
en: Table
xh: Indlela Yokwenza Imigca

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: tip
xh: Incam

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: TIP
xh: INCAM

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun, in the sense of helpful advice; 'A tip to make your task easier'
en: Tip
xh: Incam

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: Warning
xh: Isilumkiso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: warning
xh: Isilumkiso

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: noun; warning the reader about a problem: Warning!
en: WARNING
xh: ISILUMKISO

note: Tag: para
en: and
xh: no

note: Tag: para
en: Edited
xh: Ihleliwe

note: Tag: para
en: edited
xh: Ihleliwe

note: Tag: para
en: Edited by
xh: Ihlelwe

note: Tag: para
en: edited by
xh: Ihlelwe

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: notes
xh: Iziqaphelo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Heading: explanatory notes, like end notes or footnotes
en: Notes
xh: Iziqaphelo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: Pgs.
xh: Amaphepha

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Abbreviation for 'Pages'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the word 'Pages' itself.
en: pgs.
xh: Amaphepha

note: Tag: para
en: Revised by:
xh: Iphindwe ngu:

note: Tag: para
en: revised by:
xh: Iphindwe ngu:

note: Tag: para
en: Table of Contents
xh: Imigca Yemixholo

note: Tag: para
en: table of contents
xh: Imigca Yemixholo

note: Tag: para
en: Unexpected element name
xh: Igama lesiqalelo esingalindelwanga

note: Tag: para
en: unsupported
xh: ayixhaswanga

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: a special form of 'refer to'. Do not translate 'xref'
en: xref to
xh: thelekiso ku

note: Tag: para
en: list of equations
xh: Uluhlu Lemilinganiselo

note: Tag: para
en: List of Equations
xh: Uluhlu Lemilinganiselo

note: Tag: para
en: List of Examples
xh: Uluhlu Lemizekelo

note: Tag: para
en: list of examples
xh: Uluhlu Lemizekelo

note: Tag: para
en: List of Figures
xh: Uluhlu Lamalungu

note: Tag: para
en: list of figures
xh: Uluhlu Lamalungu

note: Tag: para
en: list of tables
xh: Uluhlu Lendlela Yokwenza Imigca

note: Tag: para
en: List of Tables
xh: Uluhlu Lendlela Yokwenza Imigca

note: Tag: para
en: List of Unknown
xh: Uluhlu Lokungaziwayo

note: Tag: para
en: list of unknown
xh: Uluhlu Lokungaziwayo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: in the sense of the 'start' or top of a document, like the 'home' page of a website.
en: Home
xh: Ikhaya

note: Tag: para
en: Next
xh: Elandelayo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Forward
xh: Yisa Phambili

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: Short for 'Previous'. If your language does not have a common abbreviation for this word, translate the whole word
en: Prev
xh: Edlulileyo

note: Tag: para LOCALIZATION NOTE: skip forward several pages or slides; the analogy is to the 'fast forward' button on a music or video player
en: Fast Backward
xh: Yisa Emva

note: Tag: para
en: Up
xh: Phezulu

note: Tag: para
en: the section called
xh: icandelo libizwa ngokuba

note: Tag: para
en: Symbols
xh: Iimpawu
