Fedora - burning ISO images to disc - en to te_IN translation catalogue (22 entries)

note: Tag: title
en: Burning
te_IN: బర్నింగ్

note: Tag: title
en: Using The ISO Recorder V2 Power Toy
te_IN: ISO Recorder V2 Power Toy వుపయోగించి

note: Tag: para
en: In the file manager <application>Explorer</application>, right click on the first Fedora ISO file.
te_IN: ఫైల్ నిర్వాహిక <application>Explorer</application> నందు, మొదటి Fedora ISO ఫైలుపై కుడి నొక్కును నొక్కుము.

note: Tag: para
en: In the context menu, select <guilabel>Copy image to CD</guilabel>.
te_IN: సందర్భమెనూ నందు, <guilabel>Copy image to CD</guilabel>ను యెంచుకొనుము.

note: Tag: para
en: Follow the steps given by the <guilabel>CD Recording Wizard</guilabel> pop-up.
te_IN: <guilabel>CD Recording Wizard</guilabel> పాప్-అప్ యిచ్చిన స్టెప్పులను అనుసరించుము.

note: Tag: para
en: Repeat for the remaining ISO files.
te_IN: మిగిలిన ISO ఫైళ్ళకు పునరావృతము చేయుము.

note: Tag: title
en: Using Roxio Easy Media Creator 7
te_IN: Roxio Easy Media Creator 7 వుపయోగించి

note: Tag: para
en: Start <guilabel>Creator Classic</guilabel>.
te_IN: <guilabel>Creator Classic</guilabel> ప్రారంభించుము.

note: Tag: para
en: Select <guilabel>Other Tasks</guilabel>.
te_IN: <guilabel>Other Tasks</guilabel> యెంపిక చేయుము.

note: Tag: para
en: Select <guilabel>Burn from Disc Image File</guilabel>.
te_IN: <guilabel>Burn from Disc Image File</guilabel> యెంపికచేయుము.

note: Tag: para
en: Choose the Fedora ISO file and burn it.
te_IN: Fedora ISO ఫైలును యెంచుకొనుము మరియు దానిని బర్న్‍ చేయుము.

note: Tag: title
en: Using Nero Burning ROM 5
te_IN: Nero Burning ROM 5 వుపయోగించి

note: Tag: para
en: Start the program.
te_IN: ప్రోగ్రామ్‌ను ప్రారభించుము.

note: Tag: para
en: Open the <guimenu>File</guimenu> menu.
te_IN: <guimenu>File</guimenu> మెనూను తెరువుము.

note: Tag: para
en: Select <guimenuitem>Burn Image</guimenuitem>.
te_IN: <guimenuitem>Burn Image</guimenuitem> యెంపికచేయుము.

note: Tag: para
en: Repeat the above steps for each of the other ISO files.
te_IN: పై స్టెప్పులను యితర అన్ని ISO ఫైళ్ళకు పునరావృతముచేయుము.

note: Tag: title
en: Using Nero Express 6
te_IN: Nero Express 6 వుపయోగించి

note: Tag: para
en: Select <guilabel>Disc Image or Saved Project</guilabel>.
te_IN: <guilabel>Disc Image or Saved Project</guilabel> యెంపికచేయుము.

note: Tag: para
en: An <guilabel>Open</guilabel> dialog appears. Select the first Fedora ISO file. Click <guibutton>Open</guibutton>.
te_IN: <guilabel>Open</guilabel> డైలాగ్ కనిపిస్తుంది. మొదటి Fedora ISO ఫైలును యెంపికచేయుము. <guibutton>Open</guibutton> నొక్కుము.

note: Tag: para
en: Set the writing speed for your disc recorder. The optimal setting depends on your specific hardware.
te_IN: మీ డిస్కు రికార్డరుకు వ్రాత వేగమును అమర్చుము. సరైన అమర్పు మీ హార్డువేరుపై ఆధారపడివుంటుంది.

note: Tag: para
en: Click Next to burn.
te_IN: బర్న్‍ చేయుటకు Next నొక్కుము.

note: Tag: para
en: Repeat the steps above for the other ISO files.
te_IN: పై స్టెప్పులను యితర ISO ఫైళ్ళకు పునరావృతము చేయుము
