Fedora - burning ISO images to disc - en to hi_IN translation catalogue (5 entries)

note: Tag: title
en: Downloading
hi_IN: डाउनलोड किया जा रहा है

note: Tag: title
en: Choosing CD or DVD
hi_IN: CD या DVD का चयन

note: Tag: para
en: Fedora is distributed on multiple CD-sized ISO image files, or a single DVD-sized ISO image file. You can use the single DVD ISO file if your computer meets the following requirements:
hi_IN: Fedora कई CD-आकार के ISO छवि फाइल पर वितरित है, या एक DVD-आकार के ISO छवि फाइल पर. आप एकल DVD ISO फाइल को प्रयोग कर सकते हैं यदि आपका कंप्यूटर निम्नलिखित जरूरतें पूरा करता है:

note: Tag: para
en: To write the DVD ISO file to a disc, your computer needs to have a drive that can write to DVD media. If your computer has a drive that only writes CD media and not DVD media, download the CD-sized files instead.
hi_IN: डिस्क में DVD ISO फाइल लिखने के लिए, आपके कंप्यूटर को एक ड्राइव की जरूरत है जो कि DVD मीडिया में लिख सके. यदि आपके कंप्यूटर में एक ड्राइव है जो कि सिर्फ CD मीडिया लिखता है न कि DVD मीडिया, तब CD आकार के फाइलों को डाउनलोड करें.

note: Tag: title
en: Choosing the ISO Files
hi_IN: ISO फाइलों का चयन
