Fedora Release Notes - en to ja_JP translation catalogue (36 entries)

note: Tag: title
en: Amateur Radio
ja_JP: アマチュア無線

note: Tag: para
en: New to Fedora 15 is <package>cutecw</package>. This is an application providing a phased approach to learning CW. For additional information refer to the project page at <ulink url="http://www.hamtools.org/cutecw/">http://www.hamtools.org/cutecw/</ulink>.
ja_JP: Fedora 15 では、<package>cutecw</package> が導入されました。これは、 CW を学ぶための、フェーズ分けされたアプローチを提供するアプリケーションです。詳しくは、プロジェクトのページ、 <ulink url="http://www.hamtools.org/cutecw/">http://www.hamtools.org/cutecw/</ulink> を参照ください。

note: Tag: para
en: Also new to Fedora 15 is <package>libfap</package>. This is a port of the Perl APRS packet parsing library to C. All the features of Ham::APRS::FAP have been retained. For more complete information, including API documentation, refer to <ulink url="http://pakettiradio.net/libfap/">http://pakettiradio.net/libfap/</ulink>.
ja_JP: また、 Fedora 15 では <package>libfap</package> が導入されました。これは、 Perl APRS パケット解析ライブラリを C に移植したものです。 Ham::APRS::FAP のすべての機能は互換です。API 文書を含む完全な情報は、 <ulink url="http://pakettiradio.net/libfap/">http://pakettiradio.net/libfap/</ulink> を参照ください。

note: Tag: para
en: <package>fldigi</package> has been updated from 3.20.20 to 3.20.34. In addition to numerous bug fixes and cosmetic improvements, there are several new features:
ja_JP: <package>fldigi</package> は、 3.20.20 から 3.20.34 に更新されました。多くのバグ修正とお化粧なおしの他に、いくつかの新しい機能があります：

note: Tag: para
en: Extensions to pskmail
ja_JP: pskmail 拡張

note: Tag: para
en: Changes to dupe and diamond indicators
ja_JP: dupe と diamond インジケーターの変更

note: Tag: para
en: Waterfall offset
ja_JP: Waterfall オフセット

note: Tag: para
en: Improve cosmetics of configuration dialogs
ja_JP: 設定ダイアログのルックスの改善

note: Tag: para
en: Additional keyboard shortcuts
ja_JP: キーボードショートカットの追加

note: Tag: para
en: Squelch adjustment on THOR and CW
ja_JP: THOR とCW でのスケルチ調整

note: Tag: para
en: Improved macros
ja_JP: マクロの改善

note: Tag: para
en: Contest logging
ja_JP: Contest ログ

note: Tag: para
en: Improved integration with hamlib
ja_JP: hamlib との統合の改善

note: Tag: para
en: The DXCC popup now includes LotW and eQSL hints
ja_JP: DXCC ポップアップは、 LotW と eQSL ヒントを含むようになりました。

note: Tag: para
en: Improvements to Cabrillo reporting
ja_JP: Cabrillo レポートの改善

note: Tag: para
en: Parallel port may now be used for PTT
ja_JP: パラレルポートが PTT に使えるようになりました。

note: Tag: para
en: Additional logbook fields
ja_JP: logbook フィールドの追加

note: Tag: para
en: Improved Olivia decoding
ja_JP: Olivia デコードの改善

note: Tag: para
en: Improved scope handling for RTTY
ja_JP: RTTY のスコープ処理の改善

note: Tag: para
en: Full details on fldigi may be found at <ulink url="http://www.w1hkj.com/Fldigi.html">http://www.w1hkj.com/Fldigi.html</ulink>
ja_JP: fldigi の完全な詳細は、 <ulink url="http://www.w1hkj.com/Fldigi.html">http://www.w1hkj.com/Fldigi.html</ulink> を参照ください。

note: Tag: para
en: Fedora 15 now includes <package>xastir</package> 2.0.0. This version includes several bug fixes, as well as support for Open Street Maps. The project maintains a wiki at <ulink url="http://www.xastir.org.">http://www.xastir.org.</ulink>
ja_JP: Fedora 15 は、 <package>xastir</package> 2.0.0 を導入しました。このバージョンでは、いくつかのバグ修正の他に、 Open Street Maps のサポートがされました。プロジェクトは、 <ulink url="http://www.xastir.org.">http://www.xastir.org.</ulink> に、 wiki を持っています。

note: Tag: para
en: <package>gpredict</package> is a real-time satellite tracking and orbit prediction program. In addition to many bugfixes, new features include:
ja_JP: <package>gpredict</package> は、リアルタイムの衛星追跡と軌道予測プログラムです。多くのバグ修正の他に、新しい機能は：

note: Tag: para
en: Radio and antenna rotator control.
ja_JP: 無線とアンテナローテーターの制御

note: Tag: para
en: Improved satellite selector.
ja_JP: 衛星選択の改善

note: Tag: para
en: New layout manager.
ja_JP: 新しいレイアウトマネージャ

note: Tag: para
en: New Event view.
ja_JP: 新しいイベントビュー

note: Tag: para
en: Satellite tooltips and pass pop-ups
ja_JP: 衛星のツールチップと、パスのポップアップ

note: Tag: para
en: A video showing the satellite tooltips feature can be found at <ulink url="http://www.youtube.com/watch?v=tJC4A6onbBg">http://www.youtube.com/watch?v=tJC4A6onbBg</ulink>
ja_JP: 衛星ツールチップ機能についてのビデオが、 <ulink url="http://www.youtube.com/watch?v=tJC4A6onbBg">http://www.youtube.com/watch?v=tJC4A6onbBg</ulink> にあります。

note: Tag: para
en: Details about <package>gpredict</package> may be found at <ulink url="http://groundstation.sourceforge.net/gpredict/">http://groundstation.sourceforge.net/gpredict/</ulink>
ja_JP: <package>gpredict</package> の詳細は、 <ulink url="http://groundstation.sourceforge.net/gpredict/">http://groundstation.sourceforge.net/gpredict/</ulink> にあります。

note: Tag: para
en: <package>hamlib</package> has been updated from 1.2.11 to 1.2.12. Included in this release ate three new backends. The project page may be found at <ulink url="http://hamlib.sourceforge.net">http://hamlib.sourceforge.net</ulink>.
ja_JP: <package>hamlib</package> は、 1.2.11 から 1.2.12 に更新されました。このリリースでは、３つの新しいバックエンドが加わりました。プロジェクトページは、 <ulink url="http://hamlib.sourceforge.net">http://hamlib.sourceforge.net</ulink> にあります。

note: Tag: para
en: Fedora 15 features version 2.0.5 of <package>xlog</package>. In addition to numerous bugfixes (refer to <ulink url="http://www.nongnu.org/xlog/xlog.changelog">http://www.nongnu.org/xlog/xlog.changelog</ulink>) there are two feature changes:
ja_JP: Fedora 15 は、 <package>xlog</package> バージョン 2.0.5 を導入しました。多くのバグ修正の他に、 （ <ulink url="http://www.nongnu.org/xlog/xlog.changelog">http://www.nongnu.org/xlog/xlog.changelog</ulink>を参照。）２つの機能の変更があります：

note: Tag: para
en: Changing the name of the free fields in the log now updates the column names in all the logs which are opened
ja_JP: ログの空白のフィールドの名前を変更すると、オープンされているすべてのログのカラム名が更新されるようになりました。

note: Tag: para
en: To speed up logging, typing &lt;ENTER&gt; in the callsign field will jump to the TX(RST) field.
ja_JP: ログをスピードアップするため、 &lt;ENTER&gt; をコールサインフィールドでタイプすると、 TX(RST) フィールドにジャンプするようになりました。

note: Tag: para
en: <package>soundmodem</package> has been updated to version 0.15.
ja_JP: <package>soundmodem</package> は、バージョン 0.15 になりました。

note: Tag: para
en: <package>splat</package> 1.3.0 is included in Fedora 15.. The latest version of SPLAT! features a new mapping mode that plots contours of received signal power level in dBm, support for uniform ground clutter, expansions of the -db, -plo, and -pli command-line options, support for one arc-second high resolution SRTM topography data (including new srtm2sdf-hd and splat-hd executables), and many other improvements including updated documentation and minor bug fixes.
ja_JP: Fedora 15 は、 <package>splat</package> 1.3.0 を導入しました。SPLAT! の最新版は、以下の機能を持ちます。受信された信号の電力レベルの輪郭を dBm で描画する新しいマッピングモード、uniform ground clutter のサポート、-db, -plo, そして -pli コマンドラインオプションの拡張、１ arc-second 高精度の SRTM トポグラフィーデータのサポート（新しい srtm2sdf-hd と splat-hd コマンドを含みます。）、そして、ドキュメントの更新といくつかのバグ修正を含む多くの改善。

note: Tag: para
en: Project site: (<ulink url="http://www.qsl.net/kd2bd/splat.html">http://www.qsl.net/kd2bd/splat.html</ulink>)
ja_JP: プロジェクトサイト： (<ulink url="http://www.qsl.net/kd2bd/splat.html">http://www.qsl.net/kd2bd/splat.html</ulink>)
