Fedora Release Notes - en to bg translation catalogue (14 entries)

note: Tag: title
en: Developer Tools
bg: Инструменти за разработка

note: Tag: para
en: <package>boost</package> provides a set of portable, peer-reviewed, C++ libraries. In Fedora 15, Boost is brought up to date with the current upstream, version 1.4.6.
bg: <package>boost</package> provides a set of portable, peer-reviewed, C++ libraries. Във Fedora 15, Boost е обновен до актуалната в ъпстрийма версия 1.4.6.

note: Tag: para
en: With every new release of Boost come new components and libraries. For instance, Boost 1.46 brings ICL, and Boost 1.45 had already brought MSM and Polygon.
bg: Във всяка нова версия Boost come new components and libraries. For instance, Boost 1.46 brings ICL, and Boost 1.45 had already brought MSM and Polygon.

note: Tag: para
en: Moreover, the existing components and libraries are enhanced with new features and bug fixes. For instance, the Boost.Math components have now become better than the GSL for support to statistical analysis.
bg: Освен това, съществуващите компоненти и библиотеки бяха обогатени с нови функционалности  и корекции на грешки. Например, компонентът Boost.Math стана по-добър от GSL в поддръжката на статистически анализи.

note: Tag: para
en: For full details, see the Boost pages at <ulink url="http://www.boost.org/">http://www.boost.org/</ulink>
bg: Цялата информация можете да видите на страниците на Boost на <ulink url="http://www.boost.org/">http://www.boost.org/</ulink>

note: Tag: para
en: This new <package>GDB</package> release 7.3 together with <ulink url="http://sourceware.org/gdb/wiki/ArcherBranchManagement"> Archer</ulink> and Fedora extensions improves debugging experience on Fedora by making the debugger more powerful. The majority of these features were written by Red Hat engineers, thus benefiting all gdb users. New features for the Fedora 15 release are not limited to:
bg: Това ново издание 7.3 на <package>GDB</package> заедно с <ulink url="http://sourceware.org/gdb/wiki/ArcherBranchManagement"> Archer</ulink> и разширенията във Fedora увеличава удовлетворението от проследяването (debugging) на работата с Fedora, благодарение на по-мощния дебъгер. Основната част от тези нови функционалности беше написана от инженерите в Red Hat в полза на всички, използащи gdb. Някои от новите функционалности за изданието Fedora 15 са:

note: Tag: para
en: Support for breakpoints at <ulink url="http://sourceware.org/systemtap/wiki/AddingUserSpaceProbingToAppsSystemtap"> SystemTap markers (probes)</ulink>
bg: Поддръжка на стоп точки (breakpoints) в <ulink url="http://sourceware.org/systemtap/wiki/AddingUserSpaceProbingToAppsSystemtap"> SystemTap markers (probes)</ulink>

note: Tag: para
en: Support for using labels in the program's source
bg: Поддръжка за използването на етикети в кода на програмите

note: Tag: para
en: OpenCL language debugging support
bg: Поддръжка на дебъг за езика OpenCL

note: Tag: para
en: Accounting
bg: Счетоводство

note: Tag: para
en: Invoicing
bg: Фактуриране

note: Tag: para
en: Sale Management
bg: Управление на продажбите

note: Tag: para
en: Purchase Management
bg: Управление на покупките

note: Tag: para
en: Analytic Accounting
bg: Аналитично счетоводство
