Fedora Release Notes - en to es translation catalogue (10 entries)

note: Tag: title
en: Indic Typing Booster
es: Refuerzo de escritura Indic

note: Tag: indexterm
en: <primary>Indic typing booster</primary>
es: <primary>Refuerzo de escritura Indic</primary>

note: Tag: para
en: Indic Typing Booster is a predictive text input method for Indic languages. It is presently supporting Hindi, Marathi and Gujarati languages. More information available on the <ulink url="http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/IndicTypingBooster">feature page</ulink>.
es: Refuerzo de escritura Indic es un método de entrada de texto predictivo para idiomas índicos. En el presente soporta los idiomas Hindi, Maratí y Gujarati. Más información disponible en la <ulink url="http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/IndicTypingBooster">página de caracteristica</ulink>.

note: Tag: indexterm
en: <primary>Rupee sign</primary>
es: <primary>Rupee Sign</primary>

note: Tag: para
en: Fedora 15 has support for displaying and inputting the new official Indian Rupee Sign currency symbol (Unicode point U20B9).
es: Fedora 15 tiene soporte para mostrar e ingresar el nuevo simbolo de moneda oficial Indian Rupee Sign (Unicode punto U20B9).

note: Tag: title
en: Chinese Support package groups
es: Grupos de paquetes de soporte para Chino

note: Tag: indexterm
en: <primary>Chinese support</primary>
es: <primary>Soporte para Chino</primary>

note: Tag: indexterm
en: <primary>Simplified Chinese support</primary>
es: <primary>Soporte para Chino simplificado</primary>

note: Tag: indexterm
en: <primary>Traditional Chinese support</primary>
es: <primary>Soporte para Chino tradicional</primary>

note: Tag: para
en: In Fedora 15 the "Chinese Support" package group has been separated into "Simplified Chinese Support" and "Traditional Chinese Support" package groups for better Chinese support.
es: En Fedora 15, el grupo de paquetes de "Soporte para Chino" ha sido separado en los grupos de paquetes "Soporte para Chino simplificado" y "Soporte para Chino tradicional" para un mejor soporte para el Chino
