Fedora Release Notes - en to nl translation catalogue (11 entries)

note: Tag: title
en: Indic Typing Booster
nl: Indische type booster

note: Tag: indexterm
en: <primary>Indic typing booster</primary>
nl: <primary>Indische type booster</primary>

note: Tag: para
en: Indic Typing Booster is a predictive text input method for Indic languages. It is presently supporting Hindi, Marathi and Gujarati languages. More information available on the <ulink url="http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/IndicTypingBooster">feature page</ulink>.
nl: Indische type booster is een voorspellende tekstinvoer methode voor Indische talen. Het ondersteunt op dit moment de Hindi, Marathi en Gujarati talen. Meer informatie is beschikbaar op de <ulink url="http://fedoraproject.org/w/index.php?title=Features/IndicTypingBooster">kenmerken pagina</ulink>.

note: Tag: title
en: Rupee Sign
nl: Roepie

note: Tag: indexterm
en: <primary>Rupee sign</primary>
nl: <primary>Roepie teken</primary>

note: Tag: para
en: Fedora 15 has support for displaying and inputting the new official Indian Rupee Sign currency symbol (Unicode point U20B9).
nl: Fedora 15 heeft ondersteuning voor het tonen en invoeren van het nieuwe officiële Indiase Roepie valuta teken (Unicode punt U20B9).

note: Tag: title
en: Chinese Support package groups
nl: Chinees ondersteuning pakketgroepen

note: Tag: indexterm
en: <primary>Chinese support</primary>
nl: <primary>Chinees ondersteuning</primary>

note: Tag: indexterm
en: <primary>Simplified Chinese support</primary>
nl: <primary>Vereenvoudigd Chinees ondersteuning </primary>

note: Tag: indexterm
en: <primary>Traditional Chinese support</primary>
nl: <primary>Traditioneel Chinees ondersteuning </primary>

note: Tag: para
en: In Fedora 15 the "Chinese Support" package group has been separated into "Simplified Chinese Support" and "Traditional Chinese Support" package groups for better Chinese support.
nl: In Fedora 15 is de "Chinees ondersteuning" pakketgroep is gesplitst in de "Vereenvoudigd Chinees ondersteuning" en "Traditioneel Chinees ondersteuning" pakketgroepen voor een betere ondersteuning van het Chinees.
