Fedora User Guide - en to bs_BA translation catalogue (37 entries)

note: Tag: title
en: Accessing the Web
bs_BA: Pristupanje Mreži

note: Tag: para
en: Besides being standards-compliant web browsers, <application>Firefox</application> and <application>Konqueror</application> have many features beyond basic web browsing. This chapter explains how to use some of the more popular features, and provides links to further information.
bs_BA: Osim toga što su preglednici interneta koji poštuju standarde, <application>Firefox</application> i <application>Konqueror</application> imaju mnogo osobina koje nadilaze pregledavanje interneta. Ovo poglavlje objašnjava kako koristiti neke više popularne osobine, i daje linkove za dalje informacije.

note: Tag: title
en: Browsing web pages
bs_BA: Pregledanje internet stranica

note: Tag: title
en: Using Firefox
bs_BA: Korištenje Firefox-a

note: Tag: para
en: <application>Firefox</application> has many more features than discussed here; you can find more information on <application>Firefox</application> at the Mozilla Firefox website: <ulink url="http://www.mozilla.org/support/firefox/">http://www.mozilla.org/support/firefox/</ulink>.
bs_BA: <application>Firefox</application> ima još mnogo osobina nego što je spomenuto ovdje, a više informacija u vezi <application>Firefox</application> aplikacije možete naći na Mozilla Firefox internet stranici: <ulink url="http://www.mozilla.org/support/firefox/">http://www.mozilla.org/support/firefox/</ulink>.

note: Tag: title
en: Navigating the web
bs_BA: Kretanje kroz Mrežu

note: Tag: para
en: If you do not know the URL, enter a keyword (or words) into the search bar to the right of the navigation bar, then press the <keycap>Enter</keycap> key. The search engine used to perform your search can be changed by left-clicking the logo in the search box. You will be presented with a list of options including <citetitle>Google</citetitle>, <citetitle>Yahoo</citetitle>, <citetitle>eBay</citetitle>, <citetitle>Amazon</citetitle>, and <citetitle>Creative Commons</citetitle>.
bs_BA: Ako neznate URL, unesite ključnu riječ (ili riječi) unutar ploče za pretragu koja je nadesno od navigacijske ploče, zatim pritisnite <keycap>Enter</keycap> tipku tastature. Pretraživač koji će se koristiti za pretragu se može promijeniti klikanjem lijeve tipke miša na logo u kutiji pretrage. Pojavit će Vam se lista opcija uključujući <citetitle>Google</citetitle>, <citetitle>Yahoo</citetitle>, <citetitle>eBay</citetitle>, <citetitle>Amazon</citetitle>, and <citetitle>Creative Commons</citetitle>.

note: Tag: title
en: Use your favorite feed reader
bs_BA: Koristite svoj omiljeni feed čitač

note: Tag: title
en: Tabs
bs_BA: Tabulatori

note: Tag: para
en: Open a new tab with <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>T</keycap></keycombo>. A blank page is presented and a new bar is available under the navigation bar showing all open tabs; to switch between them left-click the desired tab. To close a tab you can either right click to access the <guimenu>context menu</guimenu> or press the red "X" on the tab.
bs_BA: Otvorite novi tabulator sa <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>T</keycap></keycombo>. Prazna stranica se prikaže a nova ploča je dostupna ispod navigacijske ploče koja prikazuje sve otvorene tabulatore. Da bi se prebacivali između njih pritisnite lijevom tipkom miša željeni tabulator. Da bi zatvorili tabulator možete ili kliknuti desnom tipkom miša na tabulator da pristupite <guimenu>kontekstni izbornik</guimenu> ili pritisnuti crveni "X" na tabulatoru.

note: Tag: para
en: Navigating a large number of open tabs can be difficult. To make it easier, use the arrow icon on the right hand side of the tabs toolbar. Click this to reveal a list of all open tabs that you can switch to by clicking on the relevant item.
bs_BA: Upravljajući velikim brojem otvorenih tabulatora može biti teško. Da bi sebi olakšali, koristite ikonu strelice na desnoj strani tabulatorske trake. Kliknite tu otkrili listu svih otvorenih tabulatora na koje se možete prebaciti klikajući na relevantni element.

note: Tag: title
en: Extensions
bs_BA: Ekstenzije

note: Tag: para
en: <application>Firefox</application> is designed to be moderately fast and lightweight. As a result, some functionality found in other browsers may not be available by default. To solve this problem the <application>Firefox</application> team made the browser extensible, so it is easy to create and integrate <firstterm>extensions</firstterm> that add new functionality to the browser.
bs_BA: <application>Firefox</application> je dizajniran da bude relativno brz i lagan. Kao rezultat toga, neke funkcionalnosti koje se nalaze u drugim preglednicima možda nisu dostupni po početnim postavkama. Da bi riješili ovaj problem <application>Firefox</application> tim je uredio preglednik da bude ekstenzibilan, tako da je jednostavno napraviti i integrisati <firstterm>ekstenzije</firstterm> koje dodaju nove funkcionalnosti pregledniku.

note: Tag: title
en: Using Konqueror
bs_BA: Korištenje Konqueror

note: Tag: title
en: Konqueror on the GNOME and Xfce desktops
bs_BA: Konqueror na GNOME i Xfce radnim površinama

note: Tag: title
en: Transferring files
bs_BA: Slanje datoteka

note: Tag: title
en: Advanced Usage
bs_BA: Napredno korištenje

note: Tag: title
en: FTP is insecure
bs_BA: FTP je nesiguran

note: Tag: para
en: If you are transferring files over a public network (such as the Internet), you may not want to use FTP. FTP transfers can be easily intercepted, and FTP data is not encrypted. For more security, use SFTP, which encrypts your data over SSH.
bs_BA: Ako šaljete datoteke preko javne mreže (kao što je Internet), možda nebi željeli koristiti FTP. FTP slanja se lahko mogu presresti, a FTP podaci nisu enkriptovani. Za više sigurnosti, koristite SFTP, koji enkriptuje podatke sa SSH.

note: Tag: title
en: Using FileZilla
bs_BA: Filezilla korištenje

note: Tag: title
en: FTP with web browsers
bs_BA: FTP sa internet preglednicima

note: Tag: title
en: Connecting to a server
bs_BA: Spajanje na server

note: Tag: para
en: To connect to an FTP server in <application>FileZilla</application>, you must add the server to your <firstterm>Site Manager</firstterm>. You can open the Site Manager dialog in three ways:
bs_BA: Da bi se spojili na FTP server u <application>FileZilla</application> aplikaciji, morate dodati server u vaš <firstterm>Upravljač stranica</firstterm>. Možete otvoriti Upravljač stranica dijaloški prozor na tri načina:

note: Tag: para
en: Click the first icon to the left on the tool bar
bs_BA: Kliknite prvu ikonu sa lijeve strane alatne trake

note: Tag: para
en: Use the keyboard shortcut <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>S</keycap></keycombo>
bs_BA: Koristite prečac tastature <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>S</keycap></keycombo>

note: Tag: para
en: On the right side of the dialog box, you will need to enter the following information:
bs_BA: Na desnoj strani dijaloške kutije, trebate da unesete sljedeće informacije:

note: Tag: term
en: Host
bs_BA: Računar

note: Tag: term
en: Servertype
bs_BA: Tip servera

note: Tag: term
en: Logontype
bs_BA: Tip pristupa

note: Tag: term
en: User
bs_BA: Korisnik

note: Tag: term
en: Password
bs_BA: Šifra

note: Tag: term
en: Comments
bs_BA: Komentari

note: Tag: para
en: This field has no technical relevance. It may be convenient for you to make a note of something about the server here.
bs_BA: Ovo polje nema tehničku relevantnost. Može Vam biti korisno da ovdje napravite bilješku o nečem u vezi servera.

note: Tag: title
en: FTP on the command line
bs_BA: FTP na komandnoj liniji

note: Tag: title
en: Connecting to an FTP server
bs_BA: Spajanje na FTP server

note: Tag: title
en: SFTP on the command line
bs_BA: SFTP na komandnoj liniji

note: Tag: title
en: Secure copy (SCP)
bs_BA: Sigurnosno kopiranje (SCP)
