Fedora User Guide - en to sr_RS translation catalogue (38 entries)

note: Tag: title
en: Accessing the Web
sr_RS: Приступање вебу

note: Tag: para
en: Besides being standards-compliant web browsers, <application>Firefox</application> and <application>Konqueror</application> have many features beyond basic web browsing. This chapter explains how to use some of the more popular features, and provides links to further information.
sr_RS: Осим тога што су прегледачи веба који поштују стандарде, <application>Firefox</application> и <application>К-освајач</application> имају многе могућности које превазилазе прегледање веба. Ово поглавље објашњава како користити неке од популарнијих могућности, и пружа везе ка даљим информацијама.

note: Tag: title
en: Browsing web pages
sr_RS: Прегледање веб страница

note: Tag: title
en: Using Firefox
sr_RS: Употреба Firefox-а

note: Tag: para
en: <application>Firefox</application> has many more features than discussed here; you can find more information on <application>Firefox</application> at the Mozilla Firefox website: <ulink url="http://www.mozilla.org/support/firefox/">http://www.mozilla.org/support/firefox/</ulink>.
sr_RS: <application>Firefox</application> има још више могућности него што је овде споменуто; више информација у вези програма <application>Firefox</application> можете наћи на Mozilla Firefox веб страници: <ulink url="http://www.mozilla.org/support/firefox/">http://www.mozilla.org/support/firefox/</ulink>.

note: Tag: title
en: Navigating the web
sr_RS: Кретање кроз веб

note: Tag: para
en: If you do not know the URL, enter a keyword (or words) into the search bar to the right of the navigation bar, then press the <keycap>Enter</keycap> key. The search engine used to perform your search can be changed by left-clicking the logo in the search box. You will be presented with a list of options including <citetitle>Google</citetitle>, <citetitle>Yahoo</citetitle>, <citetitle>eBay</citetitle>, <citetitle>Amazon</citetitle>, and <citetitle>Creative Commons</citetitle>.
sr_RS: Ако не знате УРЛ, унесите кључну реч (или речи) у траку за претрагу која је десно од траке за навигацију, затим притисните тастер <keycap>Enter</keycap>. Претраживач који ће се користити за претрагу се може променити притиском левог тастера миша на лого у пољу за претрагу. Појавиће се списак опција укључујући <citetitle>Google</citetitle>, <citetitle>Yahoo</citetitle>, <citetitle>eBay</citetitle>, <citetitle>Amazon</citetitle>, и <citetitle>Creative Commons</citetitle>.

note: Tag: title
en: Use your favorite feed reader
sr_RS: Користите свој омиљени читач довода

note: Tag: title
en: Tabs
sr_RS: Језичци

note: Tag: para
en: Open a new tab with <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>T</keycap></keycombo>. A blank page is presented and a new bar is available under the navigation bar showing all open tabs; to switch between them left-click the desired tab. To close a tab you can either right click to access the <guimenu>context menu</guimenu> or press the red "X" on the tab.
sr_RS: Отворите нови језичак притискањем <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>T</keycap></keycombo>. Приказаће се празна страница и доступна је нова трака испод траке за навигацију која приказује све отворене језичке. Да бисте се пребацивали између њих притисните жељени језичак левим тастером миша. Да бисте затворили табулатор можете или притиснути десним тастером миша на језичак да приступите <guimenu>контекстном менију</guimenu> или притиснути црвено „X“ на језичку.

note: Tag: para
en: Navigating a large number of open tabs can be difficult. To make it easier, use the arrow icon on the right hand side of the tabs toolbar. Click this to reveal a list of all open tabs that you can switch to by clicking on the relevant item.
sr_RS: Кретање кроз велики број отворених језичака може бити тешко. Да бисте себи олакшали, користите икону стрелице са десне стране траке за језичке. Притискањем на исту се открива списак свих отворених језичака на које се можете пребацити притиском на прикладну ставку.

note: Tag: title
en: Extensions
sr_RS: Проширења

note: Tag: para
en: <application>Firefox</application> is designed to be moderately fast and lightweight. As a result, some functionality found in other browsers may not be available by default. To solve this problem the <application>Firefox</application> team made the browser extensible, so it is easy to create and integrate <firstterm>extensions</firstterm> that add new functionality to the browser.
sr_RS: <application>Firefox</application> је дизајниран да буде умерено брз и лаган. Као резултат тога, неке функционалности које се налазе у другим прегледачима можда нису подразумевано доступне. Како би решили овај проблем <application>Firefox</application> тим је омогућио да прегледач буде проширив, тако да је једноставно направити и интегрисати <firstterm>проширења</firstterm> која прегледачу додају нове функционалности.

note: Tag: title
en: Using Konqueror
sr_RS: Употреба К-освајача

note: Tag: title
en: Konqueror on the GNOME and Xfce desktops
sr_RS: К-освајач у Гному и Xfce радном окружењу

note: Tag: title
en: Transferring files
sr_RS: Пренос датотека

note: Tag: title
en: Advanced Usage
sr_RS: Напредна употреба

note: Tag: title
en: FTP is insecure
sr_RS: FTP је небезбедан

note: Tag: para
en: If you are transferring files over a public network (such as the Internet), you may not want to use FTP. FTP transfers can be easily intercepted, and FTP data is not encrypted. For more security, use SFTP, which encrypts your data over SSH.
sr_RS: Ако преносите датотеке преко јавне мреже (као што је Интернет), можда не би требало да користите FTP. FTP преноси се могу лако пресрести, а FTP подаци нису шифрирани. За више безбедности, користите SFTP, који шифрира податке кроз SSH.

note: Tag: title
en: Using FileZilla
sr_RS: Употреба FileZilla-е

note: Tag: title
en: FTP with web browsers
sr_RS: FTP са веб прегледачима

note: Tag: title
en: Connecting to a server
sr_RS: Спајање на сервер

note: Tag: para
en: To connect to an FTP server in <application>FileZilla</application>, you must add the server to your <firstterm>Site Manager</firstterm>. You can open the Site Manager dialog in three ways:
sr_RS: Да бисте се спојили на FTP сервер у програму <application>FileZilla</application>, морате додати сервер у <firstterm>Управник сајтова</firstterm>. Можете отворити прозорче управника сајтова на три начина:

note: Tag: para
en: Click the first icon to the left on the tool bar
sr_RS: Притиском на прву икону са леве стране траке са алаткама

note: Tag: para
en: Use the keyboard shortcut <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>S</keycap></keycombo>
sr_RS: Коришћењем пречице тастатуре <keycombo><keycap>Ctrl</keycap><keycap>S</keycap></keycombo>

note: Tag: para
en: On the right side of the dialog box, you will need to enter the following information:
sr_RS: На десној страни оквира прозорчета, треба да унесете следеће информације:

note: Tag: term
en: Host
sr_RS: Домаћин

note: Tag: term
en: Port
sr_RS: Порт

note: Tag: term
en: Servertype
sr_RS: Врста сервера

note: Tag: term
en: Logontype
sr_RS: Врста пријаве

note: Tag: term
en: User
sr_RS: Корисник

note: Tag: term
en: Password
sr_RS: Лозинка

note: Tag: term
en: Comments
sr_RS: Напомене

note: Tag: para
en: This field has no technical relevance. It may be convenient for you to make a note of something about the server here.
sr_RS: Ово поље нема технички значај. Може вам бити згодно да овде направите белешку о нечем у вези сервера.

note: Tag: title
en: FTP on the command line
sr_RS: FTP на командној линији

note: Tag: title
en: Connecting to an FTP server
sr_RS: Спајање на FTP сервер

note: Tag: title
en: SFTP on the command line
sr_RS: SFTP на командној линији

note: Tag: title
en: Secure copy (SCP)
sr_RS: Безбедно копирање (SCP)
