Fedora Virtualization Guide - en to nl translation catalogue (11 entries)

note: Tag: title
en: Advanced virtualization administration
nl: Geavanceerd virtualisatiebeheer

note: Tag: para
en: This chapter covers advanced administration tools for fine tuning and controlling virtualized guests and host system resources.
nl: Dit hoofdstuk behandelt geavanceerde beheersgereedschappen voor het fijn afstemmen en controleren van gevirtualiseerde gasten en host systeem hulpbronnen.

note: Tag: para
en: This chapter is a work in progress. Refer back to this document at a later date.
nl: Dit hoofdstuk is werk in voortgang. Refereer op een later tijdstip opnieuw naar dit hoofdstuk.

note: Tag: title
en: Guest scheduling
nl: Gasten plannen

note: Tag: para
en: KVM guests function as Linux processes. By default, KVM guests are prioritized and scheduled with the Linux Completely Fair Scheduler. Tuning the schedule for guest processes may be required for some environments or to prioritize certain guests.
nl: KVM gasten functioneren als Linux processen. Standaard krijgen KVM gasten prioriteiten en worden ingepland met de Linux Completely Fair Scheduler. Fijn afstemming van deze scheduler voor gast processen kan nodig zijn voor sommige omgevingen of om bepaalde gasten voorrang te geven.

note: Tag: title
en: Advanced memory management
nl: Geavanceerd geheugen beheer

note: Tag: para
en: Capping memory available to guests and preventing overcommit on certain guests.
nl: Aftoppen van geheugen beschikbaar voor gasten en het voorkomen van overcommitt

note: Tag: title
en: Guest block I/O throttling
nl: Gast blok I/O beperking

note: Tag: para
en: Limit guest block I/O throughput.
nl: Limiteer gast blok I/O doorvoer.

note: Tag: title
en: Guest network I/O throttling
nl: Gast netwerk I/O beperking

note: Tag: para
en: Limit guest network activity.
nl: Beperk gast netwerkactiviteiten.
