Fedora Virtualization Guide - en to nl translation catalogue (26 entries)

note: Tag: title
en: Colophon
nl: Colofon

note: Tag: para
en: This manual was written in the DocBook XML v4.3 format.
nl: Deze handleiding werd geschreven in het DocBook XML v4.3 formaat.

note: Tag: para
en: This book is based on the original work of Jan Mark Holzer, Justin Clift and Chris Curran.
nl: Dit boek is gebaseerd op het werk van Jan Mark Holzer, Justin Clift en Chris Curran.

note: Tag: para
en: Other writing credits go to:
nl: Andere verdiensten gaan naar:

note: Tag: para
en: Don Dutile contributed technical editing for the para-virtualized drivers section.
nl: Don Dutile leverde technische opmaak voor de para-gevirtualiseerde driver paragraaf

note: Tag: para
en: Barry Donahue contributed technical editing for the para-virtualized drivers section.
nl: Barry Donahue leverde technische opmaak voor de para-gevirtualiseerde drivers paragraaf.

note: Tag: para
en: Rick Ring contributed technical editing for the Virtual Machine Manager Section.
nl: Rick Ring leverde technische opmaak voor de virtuele machine beheerder paragraaf

note: Tag: para
en: Michael Kearey contributed technical editing for the sections on using XML configuration files with virsh and virtualized floppy drives.
nl: Michael Kearey leverde technische opmaak voor de paragrafen over het gebruik van XML configuratie bestanden met virsh en gevirtualiseerde floppy disk stations.

note: Tag: para
en: Marco Grigull contributed technical editing for the software compatibility and performance section.
nl: Marco Grigull leverde technische opmaak voor de software compatibiliteit en performance paragraaf.

note: Tag: para
en: Eugene Teo contributed technical editing for the Managing Guests with virsh section.
nl: Eugene Teo leverde technische opmaak voor de Gasten beheren met virsch paragraaf.

note: Tag: para
en: Publican, the publishing tool which produced this book, was written by Jeffrey Fearn.
nl: Publican, het publicatiegereedschap dat dit boek produceerde, werd geschreven door Jeffrey Fearn.

note: Tag: title
en: Translators
nl: Vertalers

note: Tag: para
en: Due to technical limitations, the translators credited in this section are those who worked on previous versions of the <citetitle>Red Hat Enterprise Linux Virtualization Guide</citetitle> and the <citetitle>Fedora Virtualization Guide</citetitle>.
nl: Door technische beperkingen zijn de vertalers die in deze paragraaf vermeld worden diegene die gewerkt hebben aan vorige versies van de <citetitle>Red Hat Enterprise Linux Virtualization Guide</citetitle> en de <citetitle>Fedora Virtualisatiegids</citetitle>.

note: Tag: para
en: To find out who translated the current version of the guide, visit <ulink url="https://fedoraproject.org/wiki/Fedora_13_Documentation_Translations_-_Contributors" />. These translators will receive credit in subsequent versions of this guide.
nl: Om te weten te komen wie de huidige versie van de gids vertaald heeft, bezoek je <ulink url="https://fedoraproject.org/wiki/Fedora_13_Documentation_Translations_-_Contributors" />. Deze vertalers zullen vermeld worden in de volgende versies van deze gids.

note: Tag: para
en: Simplified Chinese
nl: Vereenvoudigd Chinees

note: Tag: para
en: Traditional Chinese
nl: Traditioneel Chinees

note: Tag: para
en: Japanese
nl: Japans

note: Tag: para
en: Korean
nl: Koreaans

note: Tag: para
en: Dutch
nl: Nederlands

note: Tag: para
en: French
nl: Frans

note: Tag: para
en: German
nl: Duits

note: Tag: para
en: Greek
nl: Grieks

note: Tag: para
en: Italian
nl: Italiaans

note: Tag: para
en: Brazilian Portuguese
nl: Braziliaans Portugees

note: Tag: para
en: Spanish
nl: Spaans

note: Tag: para
en: Russian
nl: Russisch
